اسیدیته خاک

اسیدیته خاک

اسیدیته خاک ( pH مناسب )
گاهی مشاهده میشود با وجود فراهم بودن تمام شرایط محیطی مناسب و خاک مناسب و غنی برای کاکتوسها ، گیاه بدون رشد باقی میماند، یا حتی رو به ضعیف شدن میرود. در این حالت احتمال وجود مشکلی در ریشه گیاه داده میشود ولی با بازدید از ریشه و کل گیاه هیچ آفت یا بیماری در گیاه مشاهده نمیشود و گیاه در نهایت سلامت است . چه مشکلی وجود دارد ؟

یکی از عواملی که در رشد کاکتوسها و بطور کلی در همه گیاهان تاثیر گذار است pH خاک یا اسیدیته خاک است. این عامل کمتر مورد توجه قرار میگیرد،حتی برای پرورش دهندگان حرفه ای.

زمانی که pH خاک در محدوده مناسب برای آن گونه از گیاه نباشد، جذب عناصر مورد نیاز برای رشد گیاه از طریق ریشه مختل یا به حد قابل ملاحضه ای کم میشود. کمبود حتی یک عنصر میتواند رشد گیاه را متوقف یا حتی گیاه را رو به ضعف ببرد. و برعکس در pH مناسب گیاه رشد چشمگیری داشته و گل دهی آن به حد اعلی میرسد و همچنین در رشد بذر در خزانه تاثیر مثبت دارد . pH مناسب برای تمام گیاهان مهم است ولی در مورد کاکتوسها اهمیت بیشتری دارد زیرا گیاه بمدت چندین سال در یک گلدان قرار میگیرد و امکان تعویض خاک نیست.

ph خاکاسیدیته خاک

pH خنثی عدد ۷ است و آب شهری معمولا دارای pH بالاتر از ۷ است و رو به قلیایی شدن میرود. یکی از دلایل بالا رفتن pH در خاک گلدان، آبیاری با آب pH بالا است. مناسب ترین pH ذکر شده در منابع برای کاکتوسها ۶ = pH است.

درمان : برای مقابله با این مشکل یکی از بهترین روشها آبیاری با آب باران است (شاید تا کنون متوجه اثر معجزه آسای آب باران شده باشید ) آب باران در هنگام بارش با دی اکسید کربن هوا ترکیب شده و خاصیت اسیدی پیدا میکند.

از روشهای دیگر پایین آوردن pH، اضافه کردن اسید به آب آبیاری است. بهترین اسید ذکر شده برای این کار سرکه است. برای این کار اگر pH آب شهری ۸ باشد، باید ۵ میلی لیتر سرکه را به ۲۵ لیتر آب اضافه کنید. pH در این حالت به ۵ میرسد. اسید سولفوریک( اسید باتری ماشین) و اسید سیتریک هم برای این کار مناسبند . البته لازم به ذکر است برای کنترل بهتر در تمام موارد وجود یک pH متر یا کاغذ تست pH ضروری است.

نویسنده : مهندس محمدی

منبع:میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
12 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها