آموزش نگهداری از ساکولنت ها

آموزش نگهداری از ساکولنت ها

آموزش نگهداری از ساکولنت ها: ساکولنت ها جز گیاهان گوشتی هستند که به دلیل زیبایی و نگهداری آسان در اکثر نقاط جهان پرورش داده می‌شود. ساکولنت ها را به راحتی میتوان در آپارتمان و منزل با رعایت موارد زیر نگهداری کرد. در نگهداری این گیاهان باید دقت لازم انجام شود زیرا ساکولنت ها مستعد ابتلا به بیماری‌های قارچی و پوسیدگی ریشه هستند. در پرورش این گیاهان مواردی مانند ترکیب خاک آبیاری صحیح نور مناسب دمای نگهداری اهمیت بالایی دارد که در زیر به طور مختصر در این موارد توضیح داده می‌شود.

۱- خاک مناسب ساکولنت ها:
خاک مورد استفاده باید دارای زهکشی مناسب  باشد. دارای تخلخل باشد تا هوا در آن جریان داشته باشد. آب به راحتی از آن خارج شود زیرا آب بیش از حد باعث پوسیدگی و مرگ گیاه خواهد بود. خاک قبل از استفاده در گلدان ضدعفونی شود. ترکیب خاک مناسب ساکولنت ها ترکیبی از پیت ماس کوکوپیت و ماسه می‌باشد.

۲- آبیاری ساکولنت ها:
ساکولنت ها در فصل رشد به آبیاری بیشتری نیاز دارند آبیاری بستگی به سن گیاه اندازه و نوع آن بستگی دارد، بین دو آبیاری باید اجازه داده شود خاک خشک شود. در فصل خواب ساکولنت ها به آبیاری بسیار کمی نیاز دارند.
فصل خواب ساکولنت ها متفاوت می‌باشد، مثلاً فصل خواب لیتوپس ها برعکس اکثر گیاهان فصل گرم سال می‌باشد که در تابستان به آبیاری لیتوپس ها باید دقت کرد تا از خرابی و پوسیدگی آن جلوگیری شود.چروک شدن گیاه در فصل رشد نشان دهنده نیاز به آبیاری گیاه می‌باشد ولی در فصل خواب نشان‌دهنده خواب گیاه می‌باشد.

 

۳-نور مناسب ساکولنت ها:
ساکولنت ها به نور زیاد ولی فیلتر شده نیاز دارند که باز به منطقه و شدت نور خورشید بستگی دارد ساکولنت ها را می‌توان با نور مصنوعی با لامپ‌های مخصوص هم پرورش داد برای یادگیری به مقاله پرورش با نور مصنوعی در سایت میهن کاکتوس مراجه کنید. بعضی از ساکولنت ها مانند هاورتیاها در زیر نور بنفش رشد بهتری دارند.

 

۴- دمای مورد نیاز ساکولنت ها:
اکثر ساکولنت ها در دمای خنک بین ۱۵-۳۵ درجه رشد بهتری خواهند داشت آستانه تحمل انواع ساکولنت ها متفاوت هست، ولی بهتراست دما به زیر ۵ درجه نرسد، جهت جلوگیری از سرمازدگی و یخزدگی گیاه.

عکس بعضی از واریته های ساکولنت با عکس :

426215615_227663_13079971358268058937
اچیوریا

 

 

429904759_66885_9522909736777630657
هاورتیا

 

آئونیوم
آئونیوم

بعضی از گونه‌های معروف ساکولنت ها عبارت است از: آگاو – آلوئه وررا – آچوریا یا آشوریا – سدوم ها -کراسولا -کریسمس- هاورتیا – آئونیوم

منبع:میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
124 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها