۱۲ نکته مهم در مورد نگهداری کاکتوس‌ ها

12 نکته مهم در مورد نگهداری کاکتوس‌ها
در این مقاله ۱۲ نکته مهم در مورد نگهداری کاکتوس‌ها را به اختصار توضیح می‌دهیم. امید است با رعایت این نکات مهم همواره گیاهان سالم و زیبایی داشته باشید.

۱- گلدان کاکتوس‌ها باید یک یا دو سانتی‌متر از حجم ریشه بزرگ‌تر باشد نه خیلی بزرگ و نه خیلی کوچک، کاشت کاکتوس در گلدان بزرگ باعث می‌شود گیاه انرژی بیشتری برای ریشه سازی تلف کند. همچنین گلدان بزرگ می‌تواند آب زیادی در خود نگه دارد و باعث پوسیدگی ریشه شود.

 

۲- کاکتوس‌ها وساکولنتها به نور زیادی احتیاج دارند. قبل از خرید کاکتوس وساکولنت میزان نور منزل را چک کنید که آیا منزل نور کافی برای رشد کاکتوس‌ها و ساکولنتها دارد یا نه. بیشتر افراد نور مصنوعی را برای پرورش کاکتوس‌ها پیشنهاد می‌کنند در اوایل امکان دارد که گیاه رشد خوبی داشته باشد ولی به‌مرور زمان به انواع بیماری‌ها و قارچ‌ها دچار شده و از بین خواهد رفت. بهترین نور برای کاکتوس‌ها و ساکولنتها نور طبیعی آفتاب هست.

 

۳- کاکتوس‌ها و ساکولنتها را به یک‌باره در معرض نور مستقیم آفتاب قرار ندهید چون باعث سوختگی گیاهان می‌شود. بهتر است به‌مرور زمان از آفتاب اوایل صبح شروع کنید و به مرور زمان به میزان نوردهی در آفتاب مستقیم عادت بدید. می‌توانید اوایل بهار هم این کار را انجام بدهید.

 

۴- کاکتوس‌ها با اینکه گیاهان گرمسیری و در مناطق خشک و بی آب رشد می‌کنند ولی نباید بی آبی بکشند و هر وقت خاکشان کامل خشک شد آبیاری انجام شود خشکی کشیدن برای مدت زمان طولانی باعث ضعیف و خشک شدن ریشه‌ها شده و به مرور زمان گیاه از بین می‌رود.

 

۵- ترکیب خاک کاکتوس‌ها باید متخلخل باشد واب را به مدت طولانی حفظ نکند.

 

۶- برای تقویت کاکتوس‌ها بهتر است ماهی یک بار در زمان رشد با کودهایی که پتاس بیشتری از ازت دارند کوددهی کنید.

 

۷- سعی کنید در زمستان کاکتوس‌ها را در مکانی که دمای بین ۵ الی ۱۲ درجه دارد نگهداری کنید تا کاکتوس‌ها به خواب زمستانی بروند این امر به این دلیل انجام می‌شود که کاکتوس‌ها در زمان رشد به گل بنشینند.

 

۸- هر هفته یک بار سعی کنید گلدان کاکتوس‌ها و ساکولنتها را نود درجه بچرخانید تا به همه‌ی قسمت‌های گیاه نور کافی برسد و کج یا رشد علفی نداشته باشند.

 

۹- هفته‌ای یک بار تمام قسمت‌های گیاه را چک کنید که از وجود آفات و یا قارچ‌ها مطلع باشید با هر مورد مشکوکی با یک گیاه‌پزشک  مشورت کنید. و یا مشکل آن را در زیر مقالات میهن کاکتوس مطرح کنید.

 

۱۰- آخرین آبیاری کاکتوس‌ها در اواخر پاییز بهتر است با یک محلول سم حشره کش باشد تا در زمستان ریشه‌ها دچار شپشک آرد آلود نشوند.

 

۱۱- هر شش ماه یک بار گیاه را با محلول قارچ کش آبیاری کنید تا خاک گیاه ضدعفونی شود.

 

۱۲- اگر در منزل گیاهی را پرورش می‌دهید سعی کنید یک نوع سم حشره کش و یک نوع سم قارچ‌کش و کود مناسب با گیاه را داشته باشید.

 

نویسنده: کارشناس میهن کاکتوس

منبع:میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
2 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها