تکثیر سرئوس ها به روش متفاوت

تریکو سرئوس زرد قبل از تکثیر

تکثیر سرئوس ها به روش متفاوت : سلام خدمت شما هستم با یک روش تکثیر برای سرئوس های کلکسیونی در این روش که جز مقوله پیوندزدن محسوب می شود از سرئوس ها نهایت استفاده رو می‌کنیم تا بیشترین مقدار رو بتونیم از آن ها تکثیر کنیم.
روش کار به این صورت است که مثلاً یک پایه ۲۰ سانتی را برای تکثیر انتخاب می‌کنیم و پنج سانتی متر را از روی خاک برای تن جوش دادن نگه می‌داریم.
پنج سانتی متر از قسمت بالایی را به صورت معمولی پیوند می‌زنیم ۱۰ سانتی متر باقی مانده را نیز ابتدا به صورت افقی به دو نیم تقسیم کرده و سپس هر کدام از قسمت‌ها را به طور عمودی از مرکز آوند نیز به دو نیم تقسیم می‌کنیم اکنون کاکتوس به شش تکه تقسیم شده است که پنج تکه آن باید پیوند شود و یک تکه نیز بر روی خاک باقی می‌ماند.

مراحل گفته شده همانند تصویر
مراحل گفته شده همانند تصویر

بهتر است از پایه پیوند تریکو سرئوس استفاده کنید زیرا سرعت رشد بالاتری دارد و قیمت آن نیز پایین‌تر است،
هر کدام از مراحل پیوند را نیز یکی یکی انجام داده یعنی یک کاکتوس را که برش می‌دهید پیوند دهید و سپس به سراغ برش بعدی بروید. البته از سایر پایه ها نیز میتوان استفاده کرد.

تقسیم کردن سرئوس برای تکثیر به قسمت‌های پنج سانتی حداقل اندازه است و کمتر از آن احتمال نگرفتن پیوند بالا می‌رود ولی می‌شود اندازه قسمت‌ها را برای پیوند بر روی بعضی از پایه‌ها همانند اپونتیا بیشتر کرد.

تریکو سرئوس زرد قبل از تکثیر
تریکو سرئوس زرد قبل از تکثیر
همان تریکو سرئوس بعد از تکثیر
همان تریکو سرئوس بعد از تکثیر
شکل قرار گیری آوندها بر روی هم
بعد از پیوند
بعد از جوانه زنی
بعد از جوانه زنی
پیلئو سرئوس آبی
پیلئو سرئوس آبی
پیلئو سرئوس آبی تکثیر از پیوند افقی
پیلئو سرئوس آبی

از روش بالا می‌توان برای انواع سرئوس ها و اپونتیا استفاده کرد.

رشد و جوانه زنی کاکتوس بعد از پیوند به قدرت پایه پیوند مربوط می‌شود، پس برای رشد بهتر کاکتوس از پایه‌های بلند و ریشه دار استفاده کنید.

نویسنده: hamid-ma99

منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
19 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها