معرفی کاکتوس ناواجوا یا پدیو کاکتوس

معرفی کاکتوس ناواجوا یا پدیو کاکتوس

معرفی کاکتوس ناواجوا یا پدیو کاکتوس: کاکتوس زیبا و کمیاب ناواجوا با نام علمی Navajoa peeblesiana  و Pediocactus peeblesianus جز کاکتوس‌های بسیار کم رشد می‌باشد. زیستگاه اصلی این کاکتوس آریزونا می‌باشد. معمولاً در ارتفاع ۱۵۰۰-۱۷۰۰ متر بالاتر از سطح دریا مشاهده می‌شود.

زیستگاه: این گیاه به طور عمده در خاک‌های خشک سنگی دارای سنگ آهک در میان سنگها در دامنه‌های آفتابی و یا در تپه‌های  کوچک در ناحیه ناجوان یا علفزارهای بزرگ Plains گسترش می‌یابد. این کاکتوس بسیار نادر و کلکسیونی است و جمعیت پایینی در طبیعت دارد که مجموعاً حدود ۱۰۰۰ عدد می‌باشد. زیستگاه بالقوه این گونه حدوداً ۱۱٫۵ کیلومتر مربع تخمین زده می‌شود، اما کاکتوس تنها در حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد این مقدار مساحت یافت می‌شود. تخریب زیستگاه و جمع آوری گیاه غیر قانونی از عوامل تهدید کننده این گیاه محسوب می شود. خشکسالی نیز در سالهای اخیر تهدید مهمی برای این کاکتوس بوده است.

عادت: این یک گونه ژئوفیت است و بدنه گیاه در طول خشکسالی ممکن از روی سطح خاک ناپدید شود  یعنی گیاه به مرور خود را بر زیرخاک پنهان می‌کند تا از سطح خود در برابر آسیب ها دفاع کند.

شکل ظاهری: سبز خاکستری با قطر ۲ الی ۳ سانتی متر و طول ۵ الی ۷ سانتی متر، ساقه‌ها حاوی ارئول های برجسته به همراه تیغ‌های مجموعه‌ای سفید رنگ هستند که یک الگوی مارپیچی در اطراف گیاه را تشکیل می‌دهند.

گل: در بالای گیاه، قیف شکل، تا ۲٫۵ سانتی متر طول و ۲ سانتی متر قطر، کرم، زرد یا زرد و سبز. بخش‌های بیرونی صورتی یا سبز با یک نوار تیره متوسط، بخش‌های درونی گل  کرم، زرد یا سبز زرد.

زمان گلدهی:  گل‌ها در طول روز باز می‌شوند، شکوفه دهی در  بهار اتفاق میافتند.

کشت و گسترش: ناجوا یک گیاه بسیار سخت برای نگهداری است و معمولاً روی خاک نگهداری نمی‌شود و بهتر است آن را بر روی پایه پیوند بدهید زیرا به راحتی بر اثر آبیاری گندیده می‌شود و یا بر اثر سرما یخ می‌بندد.

خاک: خاک با زهکش بالا داری مواد معدنی فراوان و دارا بودن درصدی پیت ماس برای رشد بسیار عالی، خاک باید مقوی باشد و مواد معدنی لازم برای رشد گیاه را داشته باشد.

نور: نور کامل فیلتر شده نیاز دارد و هر چقدر نور کافی دریافت کند تیغ های زیباتری خواهد داشت. کمبود نور باعث خواهد شد تیغ های آن ضعیف و باریک رشد کنند.

دما: دمای مناسب برای رشد ۲۰ تا ۳۵ درجه می باشد. بهتر است دمای محل نگهداری این کاکتوس به زیر ۵ درجه نرسد.

تکثیر: از طریق بذر و همچنین پیوند دادن رشد آن بر روی خاک آهسته است و اوایل شکل دراز به خود می‌گیرد و معمولا برای افزایش سرعت رشد پیوند داده می‌شود.

معرفی کاکتوس ناواجوا یا پدیو کاکتوس

نویسنده: hamid-ma99
منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

پیشنهاد خرید

2 دیدگاه برای “معرفی کاکتوس ناواجوا یا پدیو کاکتوس

    • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

      سلام بذر اصلی این کاکتوس شاید تو ایران گیر نیاد ولی حتما سعی میکنیم تهیه و در سایت قرار بگیرد

دیدگاه‌ها بسته شده است.