پیوند جوانه کاکتوس بر روی تریکوسرئوس

پیوند جوانه کاکتوس بر روی تریکوسرئوس

پیوند جوانه کاکتوس بر روی تریکوسرئوس یا سن پدرو: همان‌طور که می دانید هر کاکتوس دارای معایب و مزیت‌هایی است و پرسیکا نیز از این موضوع مستثنا نیست و هر کسی شاید به هر دلیلی علاقه به پیوند بذرهای تازه جوانه زده بر روی پرسیکا نداشته باشد به همین دلیل ما به شما در این سری از مقالات جایگزین‌هایی را معرفی کردیم تا شما بتوانید به جای پرسیکا از آنها برای پیوند استفاده کنید.

یکی از جایگزین‌های خوب و عالی برای پرسیکا پایه تریکو سرئوس است شاید در نگاه اول بگویید که این پایه اصلاً قابلیت پیوند جوانه های کوچک بر روی خود را ندارد ولی این مورد کاملاً اشتباه است پس اگر می‌خواهید پیوند بذر بر روی تریکوسرئوس را بیاموزید در این مقاله همراه ما باشید.

اولین مرحله برای پیوند انتخاب پایه مناسب است. پایه تریکوسرئوس حتماً باید در حال رشد باشد و ریشه دار باشد یعنی پیوند خواب انجام ندهید و گیاه را قلمه نکنید علت آن هم درصد موفقیت پیوند است اگر پیوند خواب را بر روی تریکوسرئوس انجام دهید درصد موفقیت پیوند شما پایین خواهد آمد و ایراد را از طریقه پیوند می‌گیرید پس سعی کنید حتماً پایه شما ریشه‌دار و در حال رشد باشد.

دومین مرحله انتخاب پیوندک است در هنگام پیوند پرسیکا محدودیت خاصی در سن پیوندک وجود ندارد می‌توان بذر تازه ثبت شده یک روزه و یا سن بالاتر را بر روی آن پیوند زد و محدودیتی در آن وجود ندارد، اما برای پایه تریکوسرئوس محدودیت خاصی وجود دارد درصد موفقیت پیوند در این پیوند بسیار مهم است و بیشترین درصد موفقیت را در جوانه‌های ۴۵ روزه الی ۶۵ روزه مشاهده شده است پس سعی کنید زمان پیوند شما جوانه‌ها در این سن قرار داشته باشد تا موفقیت پیوند شما صد درصد باشد.

سومین مرحله تهیه لوازم پیوند است تهیه دو عدد تیغ تیز و استریل یکی برای برش پیوندک و دیگری برای برش پایه و اندکی پارچه نازک و کوچک برای نگه‌داشتن پیوندک.

حال باید تریکو را برش داد و پیوندک را بر روی آن قرار دارید اما نحوه قرارگیری پیوندک بر روی پایه رمز موفقیت کار است. پیوندک باید بر روی خط بین آوند مرکزی پایه و بافت گوشتی گیاه قرار گیرد از برخلاف پیوندک‌های بزرگ‌تر که باید در مرکز آوند قرار گیرند باید پیوندک بین آوند مرکزی و بافت گوشتی قرار داده شود و اندکی بر روی آن فشار داده شود تا پیوندک به چسبندگی لازم دست پیدا کند.

این چسبندگی پایه و سرحال بودن آن است که باعث گرفتن پیوند می شود و شما پس از پیوند می توانید همانند پایه پرسیکا محل پیوند و یا به طور کامل پایه پیوند را به مدت پنج روز کاور کنید یا با یک تکه پارچه نازک و کوچک اندکی فشار بر روی پیوندک ایجاد کنید

موفقیت پیوند پس از ۵ روز مشخص خواهد شد و ظرف مدت کوتاهی پس از پیوند، پیوندک شروع به رشد خواهد کرد و اولین علائم رشد را از خود نشان خواهد داد.

شاید بهترین مزیتی که این روش داشته باشد این است که دیگر نیاز به دوباره کاری و برداشتن پیوندک از روی پرسیکا نیست و پیوند عمر بسیار طولانی بر روی پایه تریکو خواهد داشت.

فشار ایجاد شده توسط پارچه بر روی پیوندک

 

اولین رشد پیوندک

 

پیوندک بذر پس از یک سال

 

محکم کردن پیوندک

 

نحوه قرار گیری پیوندک دفورمه

 

جوانه پیوند داده شده به این روش

 

اولین رشد های پیوندک
اولین رشد های پیوندک

 

محل قرارگیری پیوندک بر روی پایه
محل قرارگیری پیوندک بر روی پایه

پیشنهاد می شود مقاله اشتباهات رایج در پیوند کاکتوس را نیز مطالعه نمایید.

نویسنده: حمید متین
منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
18 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها