آموزش تصویری قلمه زدن گل کاغذی

آموزش تصویری قلمه زدن گل کاغذی

آموزش تصویری قلمه زدن گل کاغذی: یکی از روش‌های معمول برای تکثیر گل کاغذی قلمه زدن است. برای این منظور از ساقه‌های سالم گل کاغذی استفاده می‌شود. در ادامه همراه با عکس تمام مراحل قلمه زنی گل کاغذی توضیح داده می‌شود.

مرحله یک:
برای قلمه گیری از شاخه‌های سالم که فاقد هر گونه بیماری باشند استفاده می‌شود. از شاخه‌های سالم قلمه‌هایی به اندازه در حدود ۱۵ تا ۲۰ سانتی متر به صورت مورب با قیچی یا جسم تیز جدا می‌کنیم. از شاخه‌هایی که چوبی شده‌اند برای قلمه زدن استفاده می‌کنیم. از شاخه‌های تازه که سبز هستند برای قلمه زنی استفاده نمی‌شود زیرا احتمال ریشه زدن پایین است. بهترین فصل برای قلمه گیری بهار و تابستان می‌باشد.

قلمه گل کاغذیمرحله دوم:
برگ‌های پایینی و شاخه‌های اضافی را حذف کنید. یعنی نیاز نیست هیچ برگی بر روی قلمه شما باقی بماند.

مرحله سوم:
برای تسریع در ریشه زنی بهتر است از هورمون‌های ریشه زایی استفاده کنید. برای این کار قسمت برش داده شده ساقه ( ته ساقه) را به هورمون ریشه زایی مانند تصویر آغشته کنید.

هورمون ریشه زاییمرحله چهار:
حال نوبت تهیه خاک می‌رسد. برای ریشه دار کردن قلمه گل کاغذی می‌توانید از ترکیب خاک‌های مختلفی استفاده کرد. چند ترکیب پیشنهادی عبارت‌اند از ترکیب خاک باغچه با خاک‌برگ یا کوکوپیت یا پیت ماس. ترکیب ماسه با پیت ماس هم می تواند ترکیب مناسبی باشد.

خاک گل کاغذیمرحله پنج:
قلمه‌ها را به اندازه حدود ۴ تا ۵ سانتی متر در خاک فرو ببرید و اطراف آن را با خاک محکم کنید. برای نتیجه بهتر قلمه را با یک زاویه ملایم نسبت به خاک بکارید.

قلمه زدن گل کاغذیمرحله شش:
خاک را با مقداری آب خیس کنید که دارای رطوبت نسبی باشد. نباید خاک را خیلی خیس کنید. آبیاری زیاد ممکن است باعث پوسیدگی قلمه شود.

قلمه زدن گل کاغذیمرحله هفت:
اگر در شهری که زندگی می‌کنید که رطوبت هوا کم است بهتر است  برای جلوگیری از دست دادن رطوبت گلدان را با پلاستیک بپوشانید.

مرحله هشت:
گلدان را در محلی به دور از تابش شدید آفتاب قرار دهید. معمولاً قلمه‌ها در مدت ۶ الی ۱۰ هفته ریشه دار خواهند شد. به وجود آمدن برگ‌های تازه نشانه ریشه دار شدن قلمه شماست.

مرحله نه:
زمانی که قلمه شما به تعداد ۴ تا ۶ برگ تولید کرد می‌توانید به مکانی با نور کافی انتقال دهید. انتقال به زیر نور آفتاب را به تدریج انجام دهید تا گیاه دچار سوختگی نشود.

قلمه زدن گل کاغذی

مرحله ده:
حال شما یک گیاه جدید دارید که می‌توانید به گلدان جدید یا باغچه انتقال دهید.

آموزش تصویری قلمه زدن گل کاغذی

پیشنهاد می شود مقاله آموزش نگهداری گل کاغذی را نیز مطالعه نمایید. کلیک

نویسنده: کاظم دروگریان
منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
10 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها