آموزش ریشه دار کردن پیوندک کاکتوس

آموزش ریشه دار کردن پیوندک کاکتوس

آموزش ریشه دار کردن پیوندک کاکتوس: برای ریشه دار کردن پیوندک هایی که بر روی پرسکیا پیوند داده شده‌اند روش‌های مختلفی وجود دارد ولی یکی از روش‌های ساده و کاربردی را در این مقاله برای شما توضیح می‌دهیم. برای آشنایی با اصطلاح پیوندک کاکتوس اینجا کلیک کنید.

زمانی که پیوندک بزرگ شد و پایه دیگر تحمل نگهداری آن را نداشت یا هر دلیل دیگری شما مجبورید پیوند را از پایه جدا کنید. پیوندک جدا شده را می‌توان بر روی پایه‌های دیگری مانند پایه آبی یا نقره‌ای پیوند زد یا ریشه دار کرد که در این مقاله ریشه دار کردن پیوندک توضیح داده می‌شود.

کاکتوس‌ها از نظر سرعت ریشه زدن به دو دسته تقسیم می‌شوند:
۱- کاکتوس‌هایی که به سرعت ریشه دار می‌شوند مانند استروفیتوم ها، ملو، فرو، ژیمینو

۲- کاکتوس‌هایی که معمولاً ریشه‌های غده‌ای دارند و یا به سختی ریشه دار می‌شوند. مانندآریوکارپوس ها، لوفوفورا، کوپیاپوا. این نوع کاکتوس‌ها به سختی ریشه دار می‌شوند و در صورت ریشه دار شدن نیز شکل اولیه ریشه را نخواهند داشت و بیشتر توصیه می‌شود پس از جدا کردن از پایه پرسکیا بر روی پایه‌های دیگر پیوند داده شوند.

آموزش ریشه دار کردن پیوندک کاکتوس:
۱- بهتر است برای ریشه دار کردن از پیوندک‌هایی انتخاب کنید که اندازه بزرگ داشته باشند و خیلی ریز نباشند و حداقل قطر آنها به یک و نیم سانتی متر رسیده باشد. هر چقدر پیوندک بزرگ‌تر و قوی‌تر باشد سریع‌تر و راحتر ریشه دار خواهد شد.

۲- بهترین زمان برای ریشه دار کردن کاکتوس‌ها بهار و تابستان می‌باشد. البته با رعایت نکاتی که در ادامه توضیح داده خواهد شد در هر فصلی می‌توان برای ریشه دار کردن کاکتوس‌ها اقدام کرد.

۳- دمای مناسب برای ریشه دار کردن کاکتوس‌ها در حدود ۲۰ تا ۳۰ درجه سانتی‌گراد می‌باشد.

مراحل ریشه دار کردن پیوندک:
مرحله اول: ابتدا پیوندک را از روی پایه به طور کامل با تیغ تمیز جدا کنید. دقت کنید که در هنگام برش قسمت‌هایی از پایه بر روی پیوندک باقی نماند.

مرحله دوم: پیوندک جدا شده را در محلی به دور از تابش شدید خورشید و در مکانی خنک به مدت ۳ الی ده روز قرار دهید تا محل برش پینه ببندد.

مرحله سوم: پیوندک آماده کاشت در خاک می‌باشد. می‌توانید در خاک ماسه‌ای با مقداری پیت ماس بکارید و در هفته اول آبیاری انجام ندهید تا کاکتوس ریشه دار شود. آبیاری زمانی که گیاه ریشه ندارد و نمی تواند آب را جذب کند باعث پوسیدگی آن خواهد شد.

نکته: هر چقدر پیوندک شما بزرگ‌تر باشد شانس بیشتری برای ریشه دار شدن خواهد داشت. بعضی از کاکتوس‌ها مانند آریوکارپوس ها یا لوفوفوراها که دارای ریشه غده‌ای هستند به سختی ریشه دار می‌شوند پس بهتر است بعد از جدا کردن از پرسکیا بر روی پایه‌های بزرگ‌تر مانند پایه میرتلو یا پایه نقره‌ای پیوند شوند.

نویسنده: آقای مالمیر
منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
39 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها