چقدر به بونسای آب بدهیم؟

چقدر به بونسای آب بدهیم؟

چقدر به بونسای آب بدهیم؟ مقدار آبیاری بونسای تحت تأثیر عواملی همچون نوع گیاه، شرایط محیطی همانند دما، رطوبت و نور همچنین نوع خاک و نوع گلدان  بستگی دارد. گیاهان در فصل تابستان به دلیل گرم بودن هوا به آبیاری بیشتری نیاز دارد. زمانی که رطوبت خاک کم شد باید اقدام به آبیاری شود. اما در طی زمستان به دلیل خنک بودن هوا معمولاً هفته‌ای یک مرتبه آبیاری کافی است و به مقدار خیلی کم. اما به هر حال باز هم یادآوری می‌شود خاک را مرتباً بررسی کنید و در صورت دیدن شواهد کمبود رطوبت و نیاز گیاه به آب، آن را آبیاری کنید.

مشکلات آبیاری بونسای:
استفاده از حجم بیش از اندازه آب و همچنین فواصل کوتاه آبیاری می‌تواند برای گیاه مشکلاتی را ایجاد کند که البته در مقایسه با کمبود آب و خشکی کشیدن گیاه مدت زمان طولانی‌تری مورد نیاز است تا مشکلات بیش بود آب ظهور کند و همچنین امکان شباهت صفات ناشی از خیس و غرقابی بودن خاک با سایر بیماری‌ها و مشکلات ریشه نیز وجود دارد. زمانی که به گیاه آب بیش از اندازه داده می‌شود، ریشه‌های آن قادر نخواهند بود تا اکسیژن مورد نیاز خود را از بستر خاک تهیه کنند و به‌بیان‌دیگر به تدریج خفه خواهند شد و از بین خواهند رفت.

 

زمانی که گیاه ریشه‌های مویی فعال نداشته باشد بنابراین نمی‌تواند مواد غذایی را نیز از بستر کاشت جذب کند بنابراین گیاه به تدریج از بین خواهد رفت که گاهی این مسئله (از بین رفتن گیاه) با توجه به شدت آبیاری و بخصوص تکرار این عمل ممکن است حتی تا چند سال به طول بکشد.

 

زمانی ریشه‌های گیاه می‌میرند و از بین می‌روند که احتمال فعالیت برخی از باکتری‌های خاکزی نیز افزایش می‌یابد که آنها نیز به نوبه خود می‌توانند در سراسر سیستم ریشه‌ای گیاه پخش شوند و مرگ سایر قسمت‌های ریشه را تسریع کنند. برگ‌های چنین گیاهی به تدریج زرد می‌شود و می‌ریزد.

 

شاخه‌های کوچک‌تر حالتی چروکیده می‌یابند و نوک آنها از بین می‌رود. با پیشرفت مرگ قسمت‌های بیشتر ریشه، شاخه‌های بزرگ‌تر گیاه و همچنین در نهایت تنه آن دچار زوال و مرگ می‌شود. ریشه‌هایی که دچار پوسیدگی شده‌اند را تنها در زمان تعویض گلدان گیاه می‌توان مشاهده کرد.  این ریشه‌ها سیاه هستند و اگر آنها را لمس کنید نرم می‌باشند و تنها راه مبارزه با آنان قطع آنان و تغییر بستر کاشت گیاه و خاک گلدان است.

 

گاهی ممکن است که شما حجم آب مناسب استفاده کنید اما باز هم چنین مشکلاتی ایجاد شود. در چنین حالتی زهکش گلدان بونسای را بررسی کنید. زیرا با وجود آبیاری مناسب گلدان اگر زهکش خاک ضعیف باشد علائمی همانند بیش بود آب ایجاد می‌شود و تنها راه حل آن تعویض خاک بونسای است. معمولاً خاکی که زهکش مناسب نداشته باشد، آب را با کندی به درون خود جذب می‌کند و آب برای مدت زمانی طولانی‌تر (نسبت به زمانی که خاک زهکش خوبی دارد) بر روی سطح خاک باقی می‌ماند.

 

استفاده از آبی با کیفیت نامناسب از دیگر مشکلات آبیاری است. معمولاً از آب شهری برای آبیاری بونسای استفاده می‌شود. آب‌های شهری بخصوص در برخی مناطق املاحی دارند که مناسب گیاهان بونسای نیست. زمانی که املاح آب زیاد است بعد از مدتی که از چنین آبی استفاده شد، بر روی سطح خاک و یا لبه گلدان آثار ناشی از باقیمانده‌های املاح که معمولاً سفید رنگ هستند مشاهده می‌شود. آب باران بهترین نوع آب برای بونسای است.

 

همچنین آب ناشی از آب شدن برفک یخچال یا فریزر نیز تا حدودی قابل قبول است اما از آب‌هایی که از دستگاه‌های تصفیه آب خانگی به‌دست آمده استفاده نکنید. زیرا برخی از این دستگاه اگر چه آلودگی آب را از بین می‌برند اما غلظت نمک‌های آب را ممکن است افزایش دهند که مناسب بونسای نیست.

چقدر به بونسای آب بدهیم؟

منبع: باغ سبز
انتشار: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

34 دیدگاه برای “چقدر به بونسای آب بدهیم؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، شرایط نگهداری از گیاه رو بفرمایید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

   • شایان گفته:

    سلام در محیط خانه نگهداری میشه آبیاری هر هک هفته یک بار انجام میدم نور خانه هم خوبه نزدیک به پنجره نیس

    • کارشناس 2 گفته:

     سلام، تغییر محیط نگهداری، ابیاری بیش از اندازه، نبود زهکش مناسب، خاک نامناسب، کمبود نور ،کاهش دما اینا مواردی هستند که باعث ریزش برگ گیاهان میشه این موارد رو بررسی وایدال کنید.

 1. شایان گفته:

  سلام من یک بونسای حدود دو هفته پیش خریدم
  هر چند روز یک بار باید اب بهش بدم

 2. سیده محدثه برهانی گفته:

  سلام وقت بخیر من یه بن سای دارم که حدود یه ماه ونیمه داره برگاش میریزه. بردم مزرعه گل گلدونش رو هم عوض کردم ولی باز برگاش میریزه. آب که میدم ریزش برگاش بیشتر میشه. دیگه لخت شده فقط شاخه هاش مونده. اصلابه بن سای چه نوع آبی باید بدیم. ممنون میشم اگه کمک کنید

  • کارشناس 2 گفته:

   درود،شرایط نگهداری از گیاه رو بفرمایید وعکس واضح از گیاه وبرگها بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 3. Dori گفته:

  سلام.من حدودا ۳ هفته‌ای میشه ک بونسای گرفتم و از همون اول روی تنه‌اش انگار پوسته قهوه‌ای بود ک کمی حالت تَرک‌ترک داشت اما بعضی از قسمت های تنه و ساقه کاملا سبز و بدون ترک هست.آبیاریشم
  طرف بهم گفت که با توجه به سرد بودن اتاقم هر ۴ روز ۱ لیوان آب جوشیده و سرد شده؛از نظر نور هم جای مناسبیه و خاکشم خوبه. الان مشکلی هست؟گیاه من غیر عادیه؟اگه میشه لطفا راهنمایی کنید♡

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، از گیاه وقسمتهایی که میفرمایید عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنمایتون کنیم.

 4. سمیه گفته:

  سلام خسته نباشید ۳ ماه پیش بن سای گرفتم الان حدود ۱ ماه میشه پشه زده میشه راهنمایی کنید بن سای جنسینگ
  گفتن چند حبه سیر بریزم رو خاکش تا از بین بره درسته

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون، سیر رو دقیق نمیدونم که اثر داره یا نه ولی میتونید امتحان کنید، برای پشه داخل خاک گلدان، ابتدا رطوبت خاک رو کم کنید زهکش گلدان رو بررسی کنید که گرفته نباشه وحتما زیر گلدانی رو خالی از اب وخشک نگهدارید،کنار گیاه کارت زرد نصب کنید.

 5. امیر گفته:

  سلام به سایت خوبتون من یک فیکوس گرفتم الان خیلی نگرانم چون گل فروشی گفت هفته ای یه بار بهش از بدم اما شماگفتی هفته ای دوبار تو فصول گرم خیلی ممنونم

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، سطح خاک رو با انگشت دست بررسی کنید زمانی که یک بند انگشت از سطح خاک خشک شد ابیاری رو انجام بدید.

 6. عزیزی گفته:

  سلام . گیاه بونسای من از نوع فیکوس و یک سالست . یک ماهه که دارمش اما برگ هاش زرد میشه و میریزه .
  موقع آبیاری چند ثانیه آب روی خاک ش میمونه و بلافاصله جذب خاک نمیشه . و همون موقع هم از زیرگلدونی خارج نمیشه . باید خاک رو عوض کنم ؟ چون الان گیاهم داره رشد میکنه و جوونه های تازه داره عوض کردن خاک اذیتش نمیکنه ؟؟!!

 7. Amin گفته:

  سلام ببخشید من این درخت بونسای رو هدیه گرفتم ولی نمیدونم از روزی که اوردم ریزش شدیدی داره که تو عکس مشخص حتی براش تقویت کننده از گل فروشی خریدم ولی بازم ریزش شدیدی داره میشه راهنمایی کنید ممنون میشم از تیر ماه پیش خودم اوایل بهم میگفتن باید عادت کن دوماه شده
  http://uupload.ir/files/rn72_۲۰۲۰۰۹۰۵_۲۱۰۸۴۹.jpg
  http://uupload.ir/files/zixi_۲۰۲۰۰۹۰۵_۲۱۰۸۳۵.jpg
  http://uupload.ir/files/ewxv_۲۰۲۰۰۶۲۹_۰۰۳۱۳۰.jpg

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، زهکش گلدان رو بررسی کنید که گرفته نباشه واب اضافی از زهکش گلدان بلافاصله خارج بشه گیاه رو زیاد جابجا نکنید ودر جای ثابت که نور، دما وتهویه مناسبی داره نگهداری کنید، ابیاری رو زمانی که سطح خاک رطوبت از دست داد انجام بدید گیاه رو دو با بار بافاصله یک هفته با محلول قارچ کش ابیاری وسمپاشی کنید، از قارچ کش کاربندازیم میتونید استفاده کنید برگهای خشک شده داخل گلدان رو جمع کنید. رطوبت محیط رو میتونید با جزیره زیر گلدانی تامین کنید.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ابتدا یک شاخه رو کات کنید از فاصله ۵الی۶ سانت از گیاه مادری جوانه میزنه ورشد میکنه، بعد از اینکه جوانه شروع به رشد کرد شاخه دیگر رو میتونید کات کنید.

 8. ریحانه نجفی گفته:

  باسلام گیاه بونسای تقریبا ۴ ماه پیش خریده بودم وجای که گذاشتم پشت پنجره اما نور زیاد براش میاد ولی شاخه‌ای بلندی ازش در اومده این شاخها متناسب با شکل گیاه نیسن ونمیدونم علتش چیه

 9. عرفانی گفته:

  با عرض سلام
  من حدود یک ماه است که بنسای جنسینگ گرفتم و بعد این مدت تنه گیاه در حال چروک شدن است و همچنین برگهاش زرد شدن. ممنون میشم راهنمایی کنید.

 10. هدا گفته:

  سلام، این بنسای رو به من هدیه دادن و ٢ ماهه دارمش اوایلش مشکلی نداشت زیاد هم آب ندادم اما برگ هاش شدیدا ریخت جاش رو عوض کردم که نور بیشتری داشته باشه بدتر شد برگردوندم جای قبلیش ولی بازم همینطوری همه برگاش دارن میریزن
  مشکلش چیه؟

  http://uupload.ir/files/isqn_b2f42c16-ad9f-47a6-b412-dca72bf754df.jpeg
  http://uupload.ir/files/3w8h_09904258-aa59-4a05-9a63-98cd490e0a0c.jpeg

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، تغییر محیط نگهداری،گرفتگی زهکش،کمبود نور،ابیاری بیش از اندازه، خاک نامناسب، افت وبیماری باعث ریزش برگهای گیاهان میشه این موارد رو بررسی وایدال کنید. گیاه رو در جای ثابت که نور ودما وتهویه مناسبی داره نگهداری کنید وجابجا نکنید،زهکش رو حتما برسی کنید که موقع ابیاری اب اضافی بلافاصله از زهکش گلدان خارج بشه،ابیاری رو زمانی که سطح خاک رطوبت از دست داد انجام بدید، زیر گلدانی رو همیشه خالی از اب وخشک نگهدارید،اگر همه ی این موارد رو انجام دادید وباز هم ریزش برگها متوقف نشد گیاه رو با محلول قارچ کش کاربندازیم (یک گرم در یک لیتر اب) دو بار بافاصله یک هفته ابیاری وسمپاشی کنید.

 11. کبری گفته:

  سلام من ۴ماهه بن سای خریدم توی راهرو سرپله گذاشتم تانورکافی داشته باشه روزی دوباربه برگاش به ابپاش آب میزنم ووقتی سطح خاکش کاملا خشک شددولیوان آب میدم وچندروزیه که برگاش زرد وسفت میشه ومیریزه شاخه هاش دارن خالی میشن خیلی نگران نمیدونم چیکارکنم؟

 12. khodaei.h2 گفته:

  سلام
  بنده بونسای دارم. آب دهی منظم هست. نور عالی. ولی تنه شروع کرده به پیر شدن. یه خراش دادم روی تنه ولی زنده هست هنوز و سبزه. چیکار کنم نمیره؟یا مشکلش چیه اصلا.
  پوست تنه یه مقدار چروک و لاغر شده. تپل نیس دیگه

 13. مصلح گفته:

  سلام من به تازگی بنسای جنسینگ خریدم مرتب برگهاش میریزه و نوک بعضی از برگها خشک یا قهوهای میشوند چکار کنم
  با تشکر فراوان

 14. محمد حسین بالوئیان گفته:

  سلام ، من یک نهال کامکوات دارم ، ولی نمیدونم چرا از بالا در حال خشک شدن هست و خاکش هم خیلی مرغوبه ، پر از ورمی و هرچیز مقذی هست و حدودا هر دو هفته یک بار بهش آب میدم. و صبح ها هم حدودا بهش ۲ ساعت آفتاب میخوره.
  https://s.amsu.ng/PaAMvcrSboIN
  https://s.amsu.ng/DYTitCzGWkyN

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، ابیاریتون کم هست خاک این گیاه همیشه بایدمرطوب باشه هر زمان سطح خاک خشک شد ابیاری کنید،شاخه های خشک شده رو با یک وسیله ی تیز وضدعفونی شده کات کنید ورطوبت محیط رو افزایش بدید.

دیدگاه‌ها بسته شده است.