چقدر به بونسای آب بدهیم؟

چقدر به بونسای آب بدهیم؟

چقدر به بونسای آب بدهیم؟ مقدار آبیاری بونسای تحت تأثیر عواملی همچون نوع گیاه، شرایط محیطی همانند دما، رطوبت و نور همچنین نوع خاک و نوع گلدان  بستگی دارد. گیاهان در فصل تابستان به دلیل گرم بودن هوا به آبیاری بیشتری نیاز دارد. زمانی که رطوبت خاک کم شد باید اقدام به آبیاری شود. اما در طی زمستان به دلیل خنک بودن هوا معمولاً هفته‌ای یک مرتبه آبیاری کافی است و به مقدار خیلی کم. اما به هر حال باز هم یادآوری می‌شود خاک را مرتباً بررسی کنید و در صورت دیدن شواهد کمبود رطوبت و نیاز گیاه به آب، آن را آبیاری کنید.

مشکلات آبیاری بونسای:
استفاده از حجم بیش از اندازه آب و همچنین فواصل کوتاه آبیاری می‌تواند برای گیاه مشکلاتی را ایجاد کند که البته در مقایسه با کمبود آب و خشکی کشیدن گیاه مدت زمان طولانی‌تری مورد نیاز است تا مشکلات بیش بود آب ظهور کند و همچنین امکان شباهت صفات ناشی از خیس و غرقابی بودن خاک با سایر بیماری‌ها و مشکلات ریشه نیز وجود دارد. زمانی که به گیاه آب بیش از اندازه داده می‌شود، ریشه‌های آن قادر نخواهند بود تا اکسیژن مورد نیاز خود را از بستر خاک تهیه کنند و به‌بیان‌دیگر به تدریج خفه خواهند شد و از بین خواهند رفت.

 

زمانی که گیاه ریشه‌های مویی فعال نداشته باشد بنابراین نمی‌تواند مواد غذایی را نیز از بستر کاشت جذب کند بنابراین گیاه به تدریج از بین خواهد رفت که گاهی این مسئله (از بین رفتن گیاه) با توجه به شدت آبیاری و بخصوص تکرار این عمل ممکن است حتی تا چند سال به طول بکشد.

 

زمانی ریشه‌های گیاه می‌میرند و از بین می‌روند که احتمال فعالیت برخی از باکتری‌های خاکزی نیز افزایش می‌یابد که آنها نیز به نوبه خود می‌توانند در سراسر سیستم ریشه‌ای گیاه پخش شوند و مرگ سایر قسمت‌های ریشه را تسریع کنند. برگ‌های چنین گیاهی به تدریج زرد می‌شود و می‌ریزد.

 

شاخه‌های کوچک‌تر حالتی چروکیده می‌یابند و نوک آنها از بین می‌رود. با پیشرفت مرگ قسمت‌های بیشتر ریشه، شاخه‌های بزرگ‌تر گیاه و همچنین در نهایت تنه آن دچار زوال و مرگ می‌شود. ریشه‌هایی که دچار پوسیدگی شده‌اند را تنها در زمان تعویض گلدان گیاه می‌توان مشاهده کرد.  این ریشه‌ها سیاه هستند و اگر آنها را لمس کنید نرم می‌باشند و تنها راه مبارزه با آنان قطع آنان و تغییر بستر کاشت گیاه و خاک گلدان است.

 

گاهی ممکن است که شما حجم آب مناسب استفاده کنید اما باز هم چنین مشکلاتی ایجاد شود. در چنین حالتی زهکش گلدان بونسای را بررسی کنید. زیرا با وجود آبیاری مناسب گلدان اگر زهکش خاک ضعیف باشد علائمی همانند بیش بود آب ایجاد می‌شود و تنها راه حل آن تعویض خاک بونسای است. معمولاً خاکی که زهکش مناسب نداشته باشد، آب را با کندی به درون خود جذب می‌کند و آب برای مدت زمانی طولانی‌تر (نسبت به زمانی که خاک زهکش خوبی دارد) بر روی سطح خاک باقی می‌ماند.

 

استفاده از آبی با کیفیت نامناسب از دیگر مشکلات آبیاری است. معمولاً از آب شهری برای آبیاری بونسای استفاده می‌شود. آب‌های شهری بخصوص در برخی مناطق املاحی دارند که مناسب گیاهان بونسای نیست. زمانی که املاح آب زیاد است بعد از مدتی که از چنین آبی استفاده شد، بر روی سطح خاک و یا لبه گلدان آثار ناشی از باقیمانده‌های املاح که معمولاً سفید رنگ هستند مشاهده می‌شود. آب باران بهترین نوع آب برای بونسای است.

 

همچنین آب ناشی از آب شدن برفک یخچال یا فریزر نیز تا حدودی قابل قبول است اما از آب‌هایی که از دستگاه‌های تصفیه آب خانگی به‌دست آمده استفاده نکنید. زیرا برخی از این دستگاه اگر چه آلودگی آب را از بین می‌برند اما غلظت نمک‌های آب را ممکن است افزایش دهند که مناسب بونسای نیست.

چقدر به بونسای آب بدهیم؟

منبع: باغ سبز
انتشار: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
34 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها