خاک لفوفورا و آستروفیتوم قلیایی یا اسیدی؟

خاک لفوفورا و آستروفیتوم قلیایی یا اسیدی؟

خاک لفوفورا و آستروفیتوم قلیایی یا اسیدی؟ در مطالب قبل گفتیم که لفوفورا و آستروفیتوم در مناطقی با رطوبت نسبی زندگی می‌کنند که بیشتر این مناطق از سنگ‌های رسوبی و آهکی تشکیل شده‌اند. برای مطالعه مقاله قبلی اینجا کلیک کنید.

 

سنگ‌های آهکی همان‌طور که میدانید در قلیایی بودن بسیار معروف‌اند، به گونه‌ای که خاک‌هایی که بسیار اسیدی هستند را به‌وسیله همین آهک متوازن می‌کنند و از درصد اسیدی بودن آن می‌کاهند.

 

کاکتوس‌ها همانند دیگر گیاهان برای بقا و رشد به عناصری چون پتاسیم، فسفر و نیتروژن نیاز دارند. بعد از این عناصر پر مصرف، کلسیم مهم‌ترین عامل در شکل گرفتن و رشد تیغ‌های کاکتوس می‌باشد.

 

بیشتر کلکسیونرها و پرورش دهندگان کاکتوس برای اینکه کلسیم مورد نیاز کاکتوس‌ها را در اختیار آنها بگذارند از استخوان خورد شده در ترکیب خاک خود استفاده می‌کنند که تأثیر چشمگیری در رشد و کیفیت بهتر تیغ‌ها و آرئول های کاکتوس‌ها دارد. (بسیار برای لفوفورا توصیه می‌شود).

 

این پودر استخوان‌ها که از استخوان‌های مرغ، ماهی و گوشت تهیه شده‌اند یا به‌صورت آماده و بسته بندی وجود دارد یا در منزل آنها را تهیه می‌کنند.

خاک مناسب کاکتوس

اگر به عکس شماره ۳ دقت کنید متوجه خواهید شد که این عناصر در محدوده پی هاش ۷ تا ۸ خیلی بهتر و راحت‌تر جذب گیاهان می‌شوند، دقیقاً محدوده‌ای که موضوع صحبت ماست.

 

عدد ۷ نشان دهنده خنثی بودن خاک است و اعداد بین ۷ تا ۱۰ نشانگر قلیایی بودن و اعداد ۷ تا ۴ نشان دهنده اسیدی بودن خاک.

(تصویر شماره 3)
(تصویر شماره ۳)

زمانی که شما به گیاه خود کود می‌دهید تمام عناصر آن کود هنگامی جذب گیاه شما می‌شود که خاک در بهترین وضعیت اسیدیته قرار داشته باشد.

پس اگر می‌خواهید کاکتوس شما با قدرت هرچه بیشتر عناصر مورد نیازش برای رشد را دریافت کند سعی کنید خاک یا بستر کشت را متوازن بسازید.

در اینجا برخی از گونه‌های شناخته شده و مهم کاکتوس‌ها را مثال می‌زنم که نیازمند خاکی قلیایی می‌باشند.

لفوفوراها(Lophophora) pH 7.9_ 8.3

آستروفیتوم (Astrophytum) مخصوصاً گونه‌های آستریاس (Asterias) pH 7-8

آریوکارپوس، توربینی کارپوس و پلسیفورا PH 8

پرسیکیوپسیس (Pereskiopsis) PH 7.6_ 7.8

استرومبو و اپیتالانتا، فرالیا، اورتگو PH 7.6_7.8 (mildly alkaline)

 

برای توازن خاک خود حتماً نیازی به داشتن وسایل و لوازم مخصوص نیست همین که بدانید چه چیزی در خاک خود ترکیب کنید می‌توانید به راحتی خاک را متوازن بسازید.

 

زغال اسیدی کننده خاک می‌باشد، خاکستر سوخته و سفید قلیایی کننده خاک است، رس یا دانه‌های منبسط رس نیز قلیایی کننده می‌باشند.

 

حال برای اینکه بهترین بستر کشت کاکتوس را مهیا کنیم، می‌توانیم از خاکستر سفید در ترکیب خاک خود استفاده کنیم یا بر روی بستر کشت بجای سنگریزه از دانه‌های منبسط رس استفاده کنیم. (تصویر ۵)

 

اکنون راز دانه‌های سنگی آجری رنگ که در بستر کشت و یا روی خاک گلدان‌های آستروفیتوم، لفوفورا و آریوکارپوس وجود دارد را متوجه شدید.

 

تجربیات خود در مورد خاک لفوفورا و آستروفیتوم ها را در زیر این مقاله برای ما ارسال کنید.

محقق و گردآورنده: مهران محمدی
منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
59 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها