روش‌ های درمان گندیدگی و پوسیدگی کاکتوس

روش‌های درمان گندیدگی کاکتوس

روش‌های درمان گندیدگی کاکتوس: از اصلی‌ترین علت‌های خرابی کاکتوس‌ها گندیدگی است که بر اثر آبیاری زیاد و عدم رعایت فواصل آبیاری خیس ماندن بیش از حد خاک و خاک نامناسب ایجاد می‌شود. برای جلوگیری از گندیدگی کاکتوس‌ها ابتدا باید خاک مناسب برای گلدان‌های خود انتخاب کنید و گلدان مناسب برای کاکتوس‌ها استفاده کنید و در آخر باید آبیاری را درست انجام دهید.

 

اما با این وجود، چون اغلب افراد به هر علت این موارد را رعایت نمی‌کنند کاکتوس‌ها دچار گندیدگی می‌شوند برای مطالعه ۱۰ دلیل اصلی مرگ کاکتوس ها اینجا کلیک کنید. اما آیا این گندیدگی راه درمان دارد؟

 

پیشگیری همیشه بهتر از درمان است. شما اگر موارد گفته شده در بالا را در خصوص شرایط درست نگهداری کاکتوس‌ها و آبیاری آن رعایت کنید کاکتوس‌های شما دچار گندیدگی نخواهد شد اما متأسفانه هنگامی که کاکتوس دچار گندیدگی شد تقریباً راه درمان ندارد و کاکتوس در اکثر موارد خراب می‌شود اما در برخی موارد نیز می‌توان بخشی از گیاه را نجات داد.

 

طریقه گندیدگی کاکتوس‌ها به این صورت است که به علت آبیاری زیاد و خیس ماندن بیش از حد خاک ریشه‌ها و آن قسمت از کاکتوس که در زیر خاک قرار دارد دچار پوسیدگی می‌شود و بافت آن قسمت از بین می‌رود و این تخریب بافت باعث نفوذ گندیدگی و خرابی به قسمت‌های بالایی کاکتوس می‌شود که آوند کاکتوس را خراب می‌کند سپس به تمام این گیاه منتقل می‌شود اما اگر شما بتوانید گندیدگی کاکتوس را زود تشخیص بدهید خواهید توانست با برش دادن کاکتوس و جداسازی قسمت‌های گندیده از بخش‌های سالم کاکتوس را نجات دهید.

 

گندیدگی کاکتوس‌ها از پایین شروع می‌شود و مدت دو الی سه روز ابتدا ریشه کاکتوس را خراب می‌کند سپس به بدنه کاکتوس منتقل می‌شود و بستگی به سایز کاکتوس چند روز طول خواهد کشید تا کاملاً کاکتوس را فرا بگیرد و نابود بکند شما به محض متوجه شدن به گندیدگی کاکتوس ابتدا اقدام به خارج سازی کاکتوس از گلدان می‌کنید سپس با یک چاقوی تمیز شروع به جداسازی و برش قسمت‌های گندیده کاکتوس می‌کنید تا فقط قسمت‌های سالم با آوند تمیز از کاکتوس باقی بماند سپس قسمت سالم باقی مانده را آغشته به پودر قارچ‌کش کرده مدت ۷ الی ۱۰ روز در محیط سایه و خنک قرار می‌دهید تا قسمت برش خورده کاکتوس پینه ببندد و سپس اقدام به کاشت کاکتوس می‌کنید.

 

بهتر است برای جلوگیری از بیماری‌های احتمالی پس از برش کاکتوس و رسیدن به بخش‌های سالم گیاه سم قارچ کش بر روی محل برش داده بریزید تا از انتقال بیماری‌ها جلوگیری شود.

 

گندیدگی کاکتوس‌ها یکی از بیماری‌های بدون درمان است و قسمت گندیده شده کاملاً خراب شده و دیگر قابل استفاده نخواهد بود و تنها راه آن جلوگیری از گندیدگی به سایر قسمت‌های گیاه با برش دادن کاکتوس است و جدا کردن قسمت‌های سالم و از قسمت‌های گندیده است.

 

در مورد تمام بیماری‌های کاکتوس‌ها پیشگیری همیشه بهتر از درمان است پس حتماً در بخش آموزشی سایت مقالات آموزش نگهداری کاکتوس و آبیاری کاکتوس‌ها را مطالعه کنید. برای مطالعه اینجا کلیک کنید.

نویسنده: حمید متین
منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
140 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها