آموزش درمان بیماری‌ های انگلی آلوورا

آموزش درمان بیماری‌های انگلی آلوئه ورا

آموزش درمان بیماری‌های انگلی آلوئه ورا: آلوئه ورا یک جنس بسیار بزرگ از گیاهان با آلوئه ورا آبکی و تقریباً گوشتی با گل‌های خوشه‌ای زاویه دار به رنگ‌های زرد، نارنجی یا قرمز است. آنها بومی آفریقا و خاورمیانه هستند و می‌توانند به عنوان گیاهان گلدانی در محیط منزل یا گلخانه و گیاهان فضای باز در مناطق با آب و هوای معتدل کشت شوند.

 

بسته به گونه این گیاه چند ساله می‌تواند به اندازه‌ای از ۵ سانتیمتر تا ۲۱ متر در ارتفاع بلند شود. این گیاهان مقاوم به خشکسالی بوده و خاک نیمه سبک با زهکشی بالا و خورشید کامل تا سایه جزئی را ترجیح می‌دهند از طریق جداسازی پاجوش مادری به آسانی تکثیر شده و به سرعت گسترش می‌یابد.

 

اگرچه اکثر مشکلات مربوط به آلوئه ورا بالغ به عنوان گیاهان گلدانی بیماری‌های قارچی و باکتریایی ناشی از آبیاری بیش از حد یا بستر نامناسب است اما آلوئه ورا ها (چه گیاه کاشته شده در گلدان و چه گیاه فضای باز) می‌توانند از حمله حشرات هم آسیب دیده و رنج ببرند.

 

آسیب شدید به بعضی از آلوئه ورا ها و دیگر گیاهان توسط نوعی کرم میکروسکوپی وارد می‌شود این کرم‌ها بر طیف وسیعی از گیاهان تأثیر می‌گذارند و از عمده آفاتی هستند که آسیب‌های اقتصادی زیادی به محصول وارد می‌کنند در حال حاضر ۳۶۰۰ گونه از این موجودات توصیف شده است که کمتر از ۱۰% از تعداد موجود در این خانواده تحقیق شده است.

 

آسیب شدید به بعضی از آلوئه ورا ها توسط aloe mite یا aloe gall mite شناخته می‌شود. این یک عنصر eriofyid شناخته شده به عنوان aceria aloinis است. این موجودات بسیار کوچک هستند و تنها با استفاده از میکروسکوپ قابل مشاهده می‌باشند. آنها موجوداتی کرم مانند و خزنده‌های ضعیف فقط با دو جفت پا هستند که جمعیت آنها فقط از طریق باد گسترش می‌یابد.

 

شما هرگز نمی‌توانید انگل آلوئه (aloe mite) را در اطراف گیاه خود ببینید اما مطمئناً می‌توانید آسیب‌های ناشی از آن را روی برگ‌های گیاه خود مشاهده کنید. این انگل از بافت‌های گیاهی تغذیه می‌کند در حال تغذیه این انگل میکروسکوپی ماده شیمیایی را به گیاه تزریق می‌کند که سبب رشد توده‌ای زگیل مانند در برگ و ساقه گیاه می‌شود.

 

این توده که به نام سرطان آلوئه ورا یا گال آلوئه ورا شناخته می‌شود اغلب در اطراف حشرات کوچک رشد می‌کند و آنها را از جهان خارج و خطرات آن محافظت می‌کند در حالی که آنها درون تومور ایجاد شده روی گیاه و بافت‌های گیاهی به سرعت رشد کرده و دوران شفیره‌ای را طی می‌کنند.
تا زمانی که این تومورها روی برگ یا ساقه گیاه شما رشد نکرده و بزرگ نشود غیر ممکن است که شما بدانید انگل‌ها یا گالها در آلوئه ورا وجود دارند.

 

راه‌های مبارزه با آفت:
استفاده از حشره‌کش‌های تماسی برای از بین بردن این انگل‌ها بی فایده است زیرا آفات در بافت گیاه قرار دارند. بعضی از افراد موفقیت‌های حاد و کمی را با استفاده از حشره کش سیستمیک گزارش داده‌اند اما حتی اگر حشرات (به طرز معجزه آسایی) ریشه کن شوند باز هم ممکن است تخم آنها باقی مانده و رشد خود را آغاز کند. حذف فیزیکی تنها راه خلاص شدن از شر این موجودات است. بعضی از افراد ممکن است قسمت‌های آلوده گیاه را حذف کنند و بعد از سم‌پاشی با سموم سیستمیک گیاه آلوده را به فروش برسانند برای اطمینان از سلامت گیاه بعد از خرید برای مدت چهار ماه گیاه جدید را قرنطینه و آن را از سایر گیاهان خود جدا نگهدارید و با بروز اولین علائم به فکر راه درمان و چاره باشید.

 

حتی ممکن است شما آلوئه ورا آلوده به گال را با مشاهده اولین نقاط متورم روی برگ و تشخیص زود هنگام آلودگی و حذف برگ‌ها و قسمت‌های آلوده و سم‌پاشی با سموم سیستمیک به ظاهر نجات دهید اما نگهداری این گیاه در کنار مجموعه گیاهانتان خطر گسترش حشرات کوچک را به سایر گل‌ها افزایش می‌دهد.

 

به یاد داشته باشید گیاهان آلوئه ورا کوچک هستند و به راحتی در معرض ابتلا به انواع آلودگی‌ها مخصوصاً آلودگی که در اثر وزش باد منتشر می‌شود قرار دارند. بهترین راه برای محافظت از بقیه آلوئه ورا ها این است که هر گونه گیاه آسیب دیده را از مجموعه جدا کنید هر گونه تورم و برجستگی که به عنوان زگیل به نظر می‌رسد می‌تواند زگیل را تشکیل دهد. گیاهان آلوده را در کیسه زباله قرار دهید و آنها را دور بریزید. هنگامی که گیاهان مشکل ساز حذف شدند برای ضد عفونی حتماً محل را با سموم سیستمیک سم‌پاشی کنید.

نویسنده: خانم یزدانی
منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
22 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها