معرفی گیاه سارکوکالن

معرفی گیاه سارکوکالن

معرفی گیاه سارکوکالن: گل زیبای سارکوکالن گیاه کمیاب و خاصی است. این گیاه بومی یک ناحیه کوچک در نامیبیا و کیپ شمالی است دامنه بسیار محدودی دارد و در چند منطقه از حدود ۲۰ تا ۳۰ متر سبز می‌شود. در مناطق بومی خود در ناحیه‌ای کنار رودخانه و با گیاهانی همچون tylecodon و conophytum رشد می‌کند. به خاطر چرای مداوم دام در آفریقا و گسترش معدن (معدن الماس) در نامیبیا به شدت در خطر انقراض است. 

خانواده:geraniaceae

نام علمی:mosonia multifida

نام مترادف:sarcocaulon multifidum

نام‌های مشترک:
شمع گل‌دار، شمع کریسمس، شمع بوشمن، قلب قرمز

این گیاه بومی یک ناحیه کوچک در نامیبیا و کیپ شمالی است دامنه بسیار محدودی دارد و در چند منطقه از حدود ۲۰ تا ۳۰ متر سبز می‌شود. در مناطق بومی خود در ناحیه‌ای کنار رودخانه و با گیاهانی همچون tylecodon و conophytum رشد می‌کند. به خاطر چرای مداوم دام در آفریقا و گسترش معدن (معدن الماس) در نامیبیا به شدت در خطر انقراض است.

موسونیا که بیشتر به عنوان سارکوکالن شناخته می‌شود در سال ۱۹۱۲ توسط knuth معرفی شد این یک درختچه کوتوله نیمه مستطیلی با ساقه‌های گوشتی به رنگ  قهوه‌ای و با عمر طولانی مدت ولی رشد کند و آهسته که قادر است در مناطق بومی خود تا ارتفاع ۲۰ تا ۲۵ سانتیمتر رشد کند گیاهی با شاخه‌های گسترده و ریشه  متورم با برگ‌های زیبا به رنگ سبز و ریز. شکوفه این گیاه ظریف و نازک به رنگ خالص سفید، صورتی یا صورتی مایل به قرمز یا به ندرت به رنگ قرمز است.

نام این گیاه از نامی خاص در لاتین مشتق شده multifidus*a*um

که به فرم تکه تکه و شاخ و برگ چند قطعه‌ای و چند شاخه بودن گیاه اشاره دارد.

شکل ظاهری:
ساقه اصلی گیاه شاخکی تکی به طول ۲۰-۴۰ میلیمتر از سطح خاک است شاخه‌های فرعی کوتاه *ضخیم*افقی که ارتفاع آنها به ندرت به بیش از ۲ سانتیمتر می‌رسد بدون تیغ و گاهی اوقات با شاخه‌های  نازک تا ۶ میلی‌متر طول به رنگ کرم خاکستری یا قهوه‌ای مایل به خاکستری ریشه گیاه متورم است.

برگ‌ها کوچک و بلند معمولاً در دو ردیف در بالای هر شاخه افقی در صفوف عادی چهار تایی قرار دارد. گل‌ها انفرادی تا قطر ۳٫۵ سانتیمتر. میوه گیاه به طول ۸۰-۷۰ میلی‌متر و هر دانه ۳ میلیمتر طول دارد.

شرایط نگهداری:
سارکوکالن یک گیاه تزئینی است که به خاطر فرم زیبای ساقه و برگ شهرت خوبی دارد گونه‌های طبیعی و بومی این گیاه برای مراقبت و نگهداری در منزل دشوار است ولی گونه‌های پرورشی و گلخانه‌ای این گیاه نسبتاً در نگهداری گلخانه‌ای آسان و بسیار مناسب بونسای است.

این گیاهان در شرایط پرورشی با کشت بذر تولید می‌شود نمونه‌های وارداتی یک سیستم ریشه گسترده دارد و گل‌های گیاه پراکنده است اما می‌تواند سال‌ها زنده بماند.

خاک:
بستر کاشت این گیاه باید سبک و متخلخل و با تخلیه بسیار خوب باشد ترکیب ۷۵ درصد ماسه و پیت ماس و مقداری خاک غنی می‌تواند بستر مناسبی برای کاشت باشد.

نور:
در دوره رشد فعال نیاز به نور مستقیم خورشید دارد برای گیاهان پرورشی که در گلدان کشت شده و در منزل نگهداری می‌شود در روزهای داغ تابستان بهتر است نور را فیلتر کنید. در مناطق بومی خود این گیاه در موقعیت‌هایی رشد می‌کند که دوره‌های طولانی مدت نور را دریافت کند.

آبیاری:
هر ۶ تا ۱۰روز (بسته به نوع بستر و شرایط نگهداری) در دوره رشد فعال باید آنها را به طور منظم آبیاری کنید.

در کشت گلخانه‌ای بهتر است آبیاری را در دوره استراحت محدود کنید به محض اینکه شاخ و برگ گیاه شروع به زرد شدن کرد بهتر است دوره آبیاری را طولانی و آبیاری را محدود کنید.

تهویه هوا برای این گیاه بسیار مهم است و باید در محل نگهداری و اطراف گیاه گردش هوا بالا وجود داشته باشد.

دما:
توصیه می‌شود گیاهان را در زمستان از یخزدگی محافظت کرده و در دمای حداقل ۸ درجه سانتی‌گراد نگهداری کنید.

تکثیر:
همه گونه‌های سارکوکالن به راحتی از دانه تکثیر می‌شود.

بذرها را باید در سینی‌های کشت مخصوص و بزرگ یا گلدان‌های پلاستیکی با دهانه گشاد کشت کرد.

جوانه‌ها زمانی که دو سال سن دارند باید در گلدان‌های مجزا نشا شود.

خطرناک‌ترین دوره برای نهال کشت شده در تابستان است.

بستر کاشت خزانه‌ها باید در دوره رشد غیر فعال خشک نگهداری شود اما تنه و ریشه آنها مقاومت در برابر خشکسالی مداوم ندارد.

نهال‌ها به آب و هوایی که در آن رشد کرده‌اند سازگاری دارند.

نویسنده: خانم یزدانی
منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه