از بین بردن تخم یا لارو حشرات در خاک

از بین بردن تخم یا لارو حشرات در خاک

از بین بردن تخم یا لارو حشرات در خاک: یکی از نکات مهم در کاشت بذر گیاهان، پاکیزه بودن خاک بستر کشت می‌باشد. برای خرید خاک حتماً سعی کنید خاک‌هایی را خریداری کنید که در بسته بندی‌های پاکیزه و محکم و استریلیزه باشند و بسته بندی آن‌ها نیز سالم باشد. خاک‌هایی که به صورت فله‌ای فروخته شده یا بسته بندی آن‌ها دارای پارگی است می‌توانند برای جوانه‌های بذرها خطرناک باشند.

 

بسیاری از حشرات به درون این خاک‌ها نفوذ کرده و داخل آن تخم گذاری می‌کنند و وقتی شما از این خاک‌ها در بستر کشت خود استفاده می‌کنید این تخم‌ها متولد شده و حشراتی که در خاک متولد می‌شوند از ریشه و جوانه‌های بذرها تغذیه کرده و آن هارا از بین می‌برند.

 

حال سؤال اینجاست که چگونه می‌توان این حشرات را از بین برد؟
باید گفت که برخی از این تخم‌ها و لاروها حتی با سم های قوی از بین نمی‌روند و این سموم نمی‌توانند به داخل تخم‌ها نفوذ کنند. اگر خاکی که خریداری کرده‌اید به صورت فله‌ای بوده یا به هر دلیلی ممکن بوده که حشرات در آن تخم گذاری کرده باشند حتماً باید به روش زیر آن ها را ضدعفونی کرده و سپس برای کاشت بذر از آن‌ها استفاده کنید.

 

استفاده از سموم حشره کش:
برای این کار می‌توانید از سموم حشره کش مانند دیازینون استفاده کنید. برای ضدعفونی خاک از دو تا سه برابر دز استاندارد سم استفاده می‌شود. خاک را به طور کامل با محلول سم خیس کنید. پس از ۲۴ ساعت می‌توانید خاک را آبشویی کنید و کاشت انجام دهید.

 

استفاده از گرما:
روش دیگر برای از بین بردن لارو حشرات گرمادهی است. برای این کار باید از طریق فر یا آب جوش خاک را حرارت دهید. توجه داشته باشید گرما نباید تا حدی باشد که باعث از بین رفتن مواد مغذی خاک شود. در تابستان هم می‌توانید با پهن کردن خاک در مقابل آفتاب شدید به مدت چند هفته تعداد زیادی از لاروهای حشرات را از بین ببرید.

 

یکی از حشرات که در خاک بخصوص خاک پیت ماس تخم می‌گذارد پشه سیاه می‌باشد. این آفت در رطوبت بالا و بیشتر در بسترهایی مانند پیت ماس زندگی می‌کند. این افت معمولاً زمانی مشاهده می‌شود که تعداد آنها در محیط بسیار زیاد شده باشد و یا زمانی که گیاه از بین می‌رود. در واقع خود پشه به گیاه آسیب آن‌چنانی نمی‌زند و این لاروهای این حشره هستند که از ریشه گیاه تغذیه می‌کنند و بعد از مدتی باعث خشک شدن گیاه و از بین رفتن آنها می‌شود. این لاروها به صورت کرم‌های بسیار ریز با رنگ روشن در خاک دیده می‌شود. در صورت مشاهده این آفت در گلدان‌های خود اینجا کلیک کنید.

نویسنده: محمد نورعلی
منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
74 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها