در فصل تابستان چگونه از گیاهان خود مراقبت کنیم

در فصل تابستان چگونه از گیاهان

در فصل تابستان چگونه از گیاهان خود مراقبت کنیم: فصل تابستان اکثر افراد با مشکلاتی مواجه می‌شوند که باعث از دست دادن گیاهان آن‌ها می‌شود. در این فصل باید بیشتر مراقب گیاهان خود باشید و نکاتی را باید رعایت کنید تا به گیاهان شما آسیب وارد نشود.

۱_ اولین نکته مهم در فصل تابستان آفتاب داغ و سوزان این فصل می‌باشد. هیچ گیاه آپارتمانی حتی کاکتوس‌ها تحمل تابش مستقیم آفتاب این فصل را ندارند مگر اینکه از ابتدا در مقابل آفتاب شدید پرورش یافته باشد. گیاهان خود را از تابش شدید آفتاب در این فصل دور کنید و سعی کنید با ایجاد فیلتر نور آفتاب را کمتر کنید تا گیاهان شما دچار سوختگی نشوند. فیلتر نور را می‌توانید با شیشه مات کن یا توری ایجاد کنید.

۲_ در فصل تابستان با گرم شدن هوا و بالا رفتن دما اکثر گیاهان آسیب می‌بینند. یکی از نکات مهم دیگر که باید رعایت شود تنظیم دمای گیاهان می‌باشد. در فصل تابستان گیاهان خود را به محل‌های خنک‌تری برده و حتی اگر امکان دارد آن ها را به داخل خانه در مکانی پر نور ببرید تا از خنکی محیط داخل خانه استفاده کنند. نباید گیاهان را در معرض باد کولر قرار داد.

در فصل تابستان چگونه از گیاهان

۳_ با روشن شدن کولر و سیستم‌های تهویه در برخی خانه‌ها به گیاهان آسیب می‌رسد. هرگز گیاهان خود را در مقابل باد کولر قرار ندهید. باد مستقیم کولر می‌تواند به گیاهان شما آسیب بزند. گیاهان خود به محلی ببرید که باد مستقیم به آن‌ها نتابد و فقط خنکی محیط به آن‌ها برسد.

۴_ فصل تابستان محیط رطوبت خود را از دست می‌دهد و یک‌محیط خشک به وجود میاید که به گیاهان رطوبت دوست آسیب میزند. در این فصل از اسپری آب بر روی برگ‌ها استفاده کنید و رطوبت گیاهان را تأمین کنید. می‌توانید گیاهان را کنار هم قرار دهید تا از رطوبتی که از بخار شدن آب سطح خاک حاصل می‌شود استفاده کنند. می‌توانید با یک زیر گلدانی بزرگ‌تر و سنگریزه برای گیاهان خود جزیره درست کنید تا رطوبت برای آن‌ها تأمین شود. اگر امکانش هست و بحث هزینه برای شما اهمیتی ندارد می‌توانید برای آن‌ها دستگاه بخور سرد تهیه کنید تا رطوبت آن‌ها فراهم شود. هرگز در مقابل تابش آفتاب بر روی برگهای گیاهان اسپری نکنید. قرار دادن تشت پر آب در کنار گیاهان می‌تواند به تأمین رطوبت کمک کند.

در فصل تابستان چگونه از گیاهان

۵_ کود دهی را در این فصل فراموش نکنید، مخصوصاً از کودهای کلسیم استفاده کنید تا سیستم ایمنی گیاهان قوی‌تر شود تا بتوانند با آفت‌های این فصل مقابله کنند. سعی کنید در کود دهی زیاده روی نکنید و فقط ماهی یکبار از کودهای مخصوص گیاهان استفاده کنید.

۶_ به آبیاری گیاهان دقت کنید. فصل تابستان به علت گرم بودن هوا خاک گیاهان به سرعت خشک می‌شود و گیاهان تشنه می‌شوند. خاک گیاهان خود را برسی کنید که اگرنیاز بود آبیاری کنید. از افراط در آبیاری نیز پرهیز کنید. مقدار نیاز آبیاری گیاهان مختلف متفاوت است.

نویسنده: محمد نورعلی
منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
13 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها