۵ گام برای جلوگیری از قارچ زدن خاک گلدان

5 گام برای جلوگیری از قارچ زدن خاک گلدان

۵ گام برای جلوگیری از قارچ زدن خاک گلدان :
یکی از مشکلات عمده نگهداری از گیاهان بخصوص گیاهان و گلهای داخل گلدان پوسیدگی ریشه یا کپک زدن خاک در اثر بیماری‌های قارچی می‌باشد که البته با رعایت نکاتی ساده می‌شود از بیماری‌های قارچی در خاک جلوگیری کرد.

۱- سعی کنید خاک گلدان را بسته به نوع گل و گیاه خودتان تهیه کنید و یا از خاک بسته بندی معتبر برای گیاهان خود استفاده نموده و یا خاک را قبل از استفاده ضدعفونی نمایید تا عاری از بذر علف هرز و هر گونه آلودگی و بیماری‌های قارچی باشد. ضدعفونی را می‌توان با سموم قارچ کش یا حرارت و حتی نور شدید آفتاب انجام داد.

۲- مرطوب ماندن همیشگی خاک محیط را مستعد تکثیر و زندگی انواع قارچ و باکتری می‌نماید، خشکی خاک بین دو آبیاری بهترین راه برای مبارزه با این عامل می‌باشد. برای اینکه خاک مرطوب نماند بهتر هست از خاک با فرمول متناسب با گیاه استفاده شود و گلدانی با زهکشی مناسب انتخاب کنید.
٣_نور و خصوصاً نور آفتاب از بروز بیماری‌های باکتریایی و قارچی در خاک جلوگیری می‌نماید. نور آفتاب همیشه مورد نیاز گیاه می‌باشد که البته میزان نور به نوع گیاه بستگی دارد.

5 گام برای جلوگیری از قارچ زدن خاک گلدان

۴- وجود تهویه و گردش هوا با باز کردن پنجره و حتی استفاده از فن و … نقش پیشگیرانه در بروز بیماری‌های قارچی خاک دارد، خصوصاً در گیاهانی که تراکم برگ بالایی دارند و خاک در معرض هوا و نور نیست.

۵- جمع آوری برگ‌ها و شاخه‌ها و … خشک و بیمار از روی خاک و هم زدن هر از گاه روی خاک و هرس شاخه و برگ خشک از بسیاری از بیماری‌ها و مشکلات پیشگیری می‌نماید. همچنین گیاهان مبتلا به بیماری باید از محیط گلخانه خارج شود. و موقع خریداری گیاه جدید حتماً قرنطینه انجام شود و اگر فصل و شرایط مناسبی باشد بهتر است خاک آن تعویض گردد.

نویسنده: کاظم دروگریان
منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

397 دیدگاه برای “۵ گام برای جلوگیری از قارچ زدن خاک گلدان

 1. محبوب گفته:

  سلام وقت بخیر طاعات ‌‌عبادات قبول درگاه حق
  من دوتا گلدان فلزی دارم که الان متوجه شده داخل خاک چسبیده به دیواره گلدان یچیزی مثل کپک هستش بیرون گلدان هم نگاه کردم همونجا سوراخ شده جفت گلدانهای فلزیم اینجوری شدن عکس داخل و بیرون گلدان گذاشتم ببینید لطفا راهنمایی کنید چی هستن جالبه فقط دیواره گلدان یعنی خاک‌های چسبیده به دیواره اینجوری شده بخاطر جنس گلدانه یا چیز دیگه بعد این کپک ها خشک و سفتن
  تشکر از سایت خوبتون
  https://s6.uupload.ir/files/845b7e74-152e-4150-a8fc-e2ada95e3412_0mor.jpeg

  https://s6.uupload.ir/files/bfbafd9f-fb8f-484e-9852-5099502f2a65_egui.jpeg

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام،ممنون همچنین، گلدانهای فلزی این مشکلات رو دارند احتمالا کوددهی یا سمپاشی باعث این مشکل شده برای گلها بهتر هست از گلدانهای پلاستیکی استفاده کنید. کود یا سم وحتی اب مورد استفاده شده در روی گلدانهای فلزی چنین تاثیری رو بجا میگذارن.

 2. مهسا گفته:

  سلام چطور خاک گیاه رو قبل از کاشت قارچ کشی کنم؟ اسپری روی سطح خاک کافی هست یا قارچ کش باید تا انتهای خاک بره اینطوری برای گیاه مضر نیست؟ از چه قارچ کشی استفاده کنم.؟میخوام قلمه بکارم.

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، بهتر هست بصورت ابیاری استفاده کنید محلول قارچ کش درست کنید وموقع ابیاری روی سطح خاک بریزید به اندازه ای که مقداری از زهکش گلدان خارج بشه، از قارچ کش کاربندازیم یا مانکوزب میتونید استفاده کنید، دز مصرف رو استاندارد استفاده کنید مشکلی بوجود نمیاد، مقدار مصرف قارچ کش ها یک گرم در یک لیتر اب هست.

 3. Neda گفته:

  سلام من ۵ سال هست که گلدون لیندا دارم، خیلی برگاش بلند شده،ولی مدتی هست که داره برگاش خشک میشه و میریزه و کلا سرحا نیست،
  روی خاکش دونه های سفید زده و غده ترک خورده،نمیدونم چیشده!اگه کم آبه کپک چیه،اگه کپکه ترک غده چیه؟لطفا راهنماییم کنید.

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، از گیاه وقسمتهایی که میفرمایید عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم، ترکیب خاکش چی هست؟ از سطح خاک هم عکس بفرستید.

 4. Ygn گفته:

  سلام یه پتوس دارم که امشب دیدم از لای خاکش قارچ سبز کرده (شکلش مثل قارچایی بود که میخوریم) مشکلش چی بوده؟

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، احتمالا خاک گیاهتون به اسپور قارچ الوده شده، قارچ رو با خاک سطحی خارج کنید اگر باز هم قارچ رشد کرد میتونید خاک گیاه رو عوض کنید واز خاک جدید ضدعفونی شده استفاده کنید این نوع قارچ ها سمی هستند حتما از دستکش استفاده کنید.

دیدگاه‌ها بسته شده است.