نگهداری پیاز لیلیوم برای سال بعد

نگهداری پیاز لیلیوم برای سال بعد

نگهداری پیاز لیلیوم برای سال بعد :
در طی انبارداری پیازها باید در مکانی خشک و خنک به دور از نور نگهداری شود و دمای مناسب در طی این مدت ۲-۷ درجه است تا نیاز سرمایی آنها برطرف شود.

برای این منظور به حدود ۶ هفته زمان نیاز است در طی مدت اگر دما بیش از ۷ درجه باشد ممکن است قبل از رسیدن زمان مناسب کاشت پیازها جوانه بزنند اما در نهایت گل‌های بدون کیفیت تولید می‌شود و یا با توجه به میزان اضافه دما و گرمای انبار به دلیل برطرف نشدن نیاز سرمایی اصلاً گلی تشکیل نمی‌شود.

در صورت سبز کردن پیاز در طی انبارداری باید مواظب جوانه‌ها باشیم در صورت آسیب دیدن جوانه‌های یک پیاز آن پیاز از بین می‌رود ریشه‌ها نباید کامل خشک شوند.

اگر در طی انبارداری دما بیشتر و در حدود ۲۰ درجه سانتی‌گراد باشد بعید است که در سال آینده گل تشکیل شود.

گل برخی از نمونه‌ها سنگین است و خم می‌شود و برای نگهداری آنان نیاز به قیم است و برای جلوگیری از آسیب رسیدن به پیازهای موجود در خاک در زمان کاشت پیازهای چنین گل‌هایی باید قیم در خاک قرار گیرد تا در آینده بتوان ساقه گل را به آن بست زمانی که ساقه به طول ده سانت می‌رسد زمان مناسب برای نصب قیم است.

نگهداری پیاز لیلیوم برای سال بعد

پیاز گل لیلیوم
پیاز گل لیلیوم

 

زمان و چگونگی کاشت پیاز لیلیوم:
پیاز لیلیومها زمانی که در رکود کامل هستند کاشته می‌شوند.
پیازها را بسته به شرایط و تیمارهایی که بر روی آنان انجام شده است می‌توان از اوایل پاییز تا فصل بهار کاشت،.

در عمق کاشت نباید زیاده روی شود زیرا لیلیومها ریشه‌های کششی دارند که پیاز را به درون خاک می‌کشد بنابراین بهتر است که این گیاه کم عمق کاشته شود تا بسیار عمیق در مکان‌هایی که احتمال رسیدن دمای روزانه به ۳۲ درجه است و همچنین خاک‌های شنی و بسیار سبک ۵-۱۰ سانت به عمق کاشت اضافه می‌کنند.

در زمان کاشت نوک پیاز لیلیوم باید به سمت بالا قرار گیرد.

عمق کاشت پیاز لیلیوم: یکی از اصلی‌ترین مواردی که در عمق کاشت پیاز لیلیوم مؤثر است وجود یا عدم وجود ریشه ساقه‌ای است اگر پیاز ریشه ساقه‌ای داشته باشد آن را در عمقی با ۲/۵ برابر ارتفاع ان و اگر ریشه ساقه‌ای ندارد در عمق تقریباً هم ارتفاع پیاز می‌کارند.

 

مورد دیگر در تعیین عمق کاشت درشتی پیازها است پیازهای درشت در عمق بیشتری کاشته می‌شوند.

مورد دیگر بافت خاک محل کاشت است اصولاً بافت خاک هر مقدار سبک‌تر باشد و از شن بیشتری برخوردار باشد عمق کاشت پیاز را کمی بیشتر در نظر می‌گیرند.

دمای محیط کاشت نیز در تعیین عمق کاشت مؤثر است اصولاً پیاز لیلیوم خاک خنک را دوست دارد بنابراین اگر دمای هوا در روزهای گرم بالا می‌رود و دمای سطح خاک نیز افزایش می‌یابد می‌توان کمی پیازها را عمیق‌تر کاشت تا از افزایش دما مصون بمانند.

عکس لیلیوم
انواع مختلف گل لیلیوم

 

منبع:میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
82 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها