معرفی کاکتوس مامیلاریا الانگاتا

معرفی کاکتوس مامیلاریا الانگاتا

معرفی کاکتوس مامیلاریا الانگاتا : این گونه از مامیلاریاها دارای تیغ‌های زرد رنگ می‌باشد که به دلیل تکثیر و نگهداری آسان آن دارای گستره زیستی وسیعی می‌باشد.

 

نام علمی آن Mammillaria elongata می‌باشد. کاکتوس مامیلاریا الانگاتا از نوع پوششی گسترده بر روی زمین می‌باشد با ساقه‌های میانی راست و صعودی و ساقه‌های کناری خوابیده و در گونه مامیلاریا بسیار شایع و پر کشت می‌باشد. تنوع رنگ و نوع ساقه و آرئول و رنگ تیغ زیادی دارد. ساقه استوانه‌ای بلند تا ۱۰ سانتی متر ارتفاع و ۱ تا ۳ سانتیمتر قطر می‌گیرد.

تیغ: روی توبرکل های مخروطی ۱۴ تا ۲۵ تیغ شعاعی به هم پیوسته به شکل ستاره به رنگ سفید یا زرد طلایی که در انتهای طیف‌های مختلف قهوه‌ای می‌باشد. تیغ‌ها باریک و بلند و سوزنی شکل و برگشته به داخل و ۴ تا ۱۲ میلی‌متری می‌باشند. تیغ مرکزی ندارد ولی به ندرت ممکن است تا ۲ تیغ مرکزی زرد متمایل به قهوه‌ای داشته باشد.

گل: گل‌های کوچک به شکل زنگ به طول ۱۰ میلی‌متر سفید یا زرد کمرنگ و یا مایل به صورتی.

میوه: میوه‌های صورتی که به مرور قرمز می‌شود. که به کپسول بذر معروف است.

بذر: بذرهای کوچک و قهوه‌ای دارد.

گلهای مامیلاریا الانگاتا
گلهای مامیلاریا الانگاتا

 

عکس گل
کاکتوس مامیلاریا الانگاتا در طبیعت

نور:تمایل نور زیاد دارد. نور فیلتر شده و مناسب.
از آفتاب سوزان ظهر محافظت شود مگر آنکه به مرور عادت داده شود.
گیاه جوان بهتر است که در سایه پر نور و به دور از آفتاب مستقیم باشد.

 

آبیاری: در تابستان و فصل رشد آبیاری خوب داشته باشد و اجازه خشک شدن خاک بین فاصله دو ابیاری داده شود، در زمستان ترجیحاً کاملاً خشک نگهداری شود.

کاکتوس
کاکتوس مامیلاریا الانگاتا دفرمه

خاک:خاک باید غنی و زه کشی خوبی داشته باشد.ترجیحاً چند سانت پایین گلدان سنگریزه‌های درشت‌تر برای تخلیه مناسب آب باشد.خاک با مقدار کمی مواد آلی یا پیت ماس توصیه می‌شود.تعویض گلدان آنها هر ۲ تا ۳ سال یک‌بار و ابتدای بهار مناسب می‌باشد.
بهتر است با کمپوست PH خاک را پایین نگه داشت.

مقاله خاک مناسب برای کاکتوس ها اینجا کلیک کنید.

 

دما:در شرایط استراحت و خشک بودن خاک و مناسب بودن نور تا ۵- درجه سانتی‌گراد را تحمل می‌کند. بهتر است زیر ۷ درجه سانتی‌گراد نگهداری شود تا در بهار گلدهی داشته باشد. این کاکتوس در صورت خشک بودن تا ۱۲- را نیز برای مدت کوتاه تحمل می‌کند.

کوددهی:در فصول رشد استفاده ماهانه از کود مایع و در صورت استفاده از کمپوست، فقط در فصل تابستان و حتماً با شروع پاییز کوددهی متوقف گردد. از کود با پتاسیم و فسفر بالا و نیترات کم استفاده شود. وجود نیترات در کود موجب پرآب شدن ساقه و نرم شدن آن می‌شود.

قلمه مامیلاریا
قلمه مامیلاریا الانگاتا که ریشه دار شده است

 

تکثیر مامیلاریا:بهترین راه تکثیر قلمه زنی می‌باشد. بهتر است در فصل بهار و تابستان انجام شود.قلمه با یک چاقوی تیز و ضد عفونی شده برش داد شود و پس از یک هفته که محل زخم پینه بست در خاک با شن‌های درشت‌تر کاشته شود.قلمه پس از ۲ تا ۶ هفته ریشه می زند.

 

تکثیر از طریق بذر:بذر آن به راحتی جوانه می زند.  بذرها پس از ۷ تا ۱۲ روز جوانه می‌زنند.ساقه این کاکتوس شاخه تولید می‌کند که می‌توان به راحتی از ساقه اصلی جدا کرد. بهترین دما برای جوانه زنی ۲۰ تا ۳۰ درجه سانتی‌گراد است.

عکس بذر کاکتوس مامیلاریا
عکس بذر کاکتوس مامیلاریا

فصل رشد: اوایل بهار تا اواسط پاییز

فصل گلدهی: گلدهی در فصل بهار و گاهی دو بار گلدهی دارد.

فصل استراحت: زمستان

این کاکتوس با سرعت رشد و سرعت شاخه زنی زیادی دارد.
این کاکتوس برای نگهداری بسیار آسان می‌باشد.
گردش هوا در محل نگهداری نیاز مبرم این کاکتوس است.
بومیان مکزیک از تیغ این کاکتوس برای قلاب ماهیگیری استفاده می‌کردند.

منبع:میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
185 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها