علت پژمرده شدن گل حسن یوسف

علت پژمرده شدن گل حسن یوسف

علت پژمرده شدن گل حسن یوسف چیست؟ حسن یوسف گیاهی آپارتمانی است که برای رشد و سلامت گیاه باید یک سری شرایط برای این گل مهیا کنید. حسن یوسف به نور آفتاب زیادی احتیاج دارد و در اثر کمبود نور برگ‌های کوچک‌تر و کمرنگ‌تری ایجاد خواهد شد و با گذشت زمان گیاه از بین خواهد رفت.

علت پژمرده شدن گل حسن یوسف

عوامل زیادی در پژمرده شدن گل حسن یوسف دخیل می‌باشد. در این مقاله به مهم‌ترین دلایل پژمرده شدن و ریزش برگ حسن یوسف اشاره می‌کنیم.

 

۱- کمبود نور: همان‌طور که در بالا اشاره شد این گیاه به نور زیادی احتیاج دارد. حداقل ۲-۴ ساعت در روز. آفتاب شدید باعث سوختگی و پژمردگی برگ‌ها می‌شود.

 

۲- خاک:
خاک گیاه حسن یوسف باید مناسب باشد و می‌تواند ترکیبی از خاک باغچه، پیت ماس، خاک برگ و ورمی باشد. کمبود مواد غذایی در خاک نیز می‌تواند باعث کاهش رشد، رنگ پریدگی برگ‌ها و پژمردگی گیاه شود. در فصل رشد می‌توانید از کودهای مخصوص استفاده کنید. برای خرید کود مخصوص اینجا کلیک کنید.

 

۳- آبیاری:
 حسن یوسف به آب زیادی در فصل رشد که بهار و تابستان می‌باشد احتیاج دارد. و تقریباً در بهار و تابستان همیشه خاک گلدان مرطوب باشد. آبیاری زیاد و نبود سوراخ در کف گلدان میتواند باعث پوسیدگی ریشه و سیاه شدن ساقه و در نهایت مرگ گیاه شود.

 

۴- دما:
دمای مناسب برای گل حسن یوسف حدود ۲۰ تا ۳۵ درجه می‌باشد و گرمای زیاد باعث پژمردگی برگ‌ها خواهد شد.

 

۵- بیماری‌ها:
گل حسن یوسف به بیماری‌های قارچی بسیار حساس می‌باشد و در صورت مشاهده تغییر رنگ و پژمردگی ناگهانی برگ‌ها بهتر است از سموم قارچ‌کش مانند مانکوزب و کاربندازیم هم برای خاک و هم برای برگهای گیاه استفاده کنیم. همچنین شته‌ها ، مگس سفید و شپشک آردآلود نیز گل حسن یوسف را مورد حمله قرار می‌دهد که با بررسی برگ‌ها قابل تشخیص است و برای درمان از سموم حشره کش استفاده شود.سوراخ شدن برگ حسن یوسف میتوانید به دلیل وجود کرم ها باشد که با استفاده از سموم حشره کش مانند دیازینون از بین می رود.

 

۶- هرس:
چون گیاه حسن یوسف دارای رشد سریعی می‌باشد جهت جلوگیری از رشد سریع و بی قواره شدن آن بایستی جوانه انتهای نوک ساقه را هر زمان که لازم شد قیچی کنید.

پیشنهاد می‌شود مقاله علائم کمبود عناصر در گیاهان را نیز مطالعه کنید. کلیک

منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
566 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها