بهترین زمان کاشت بذر کاکتوس

بهترین زمان کاشت بذر کاکتوس

بهترین زمان کاشت بذر کاکتوس : همیشه این سؤال در میان تولیدکنندگان و علاقه‌مندان به کشت بذر کاکتوس مطرح می‌باشد که بهترین زمان کاشت بذر کاکتوس چه فصلی می‌باشد. همان‌طور که میدانید کاکتوس‌ها بومی کشور ما نیستند و از آنجایی که بذر کاکتوس را در طبیعت و در فضای آزاد کاشت نمی‌شود پس هر زمانی که بتوان شرایط را محیا کرد می‌توان کاشت انجام داد. پس کاشت بذر کاکتوس و ساکولنت ها زمان مشخصی ندارد و در هر فصلی می‌توان کاشت انجام داد.

شرایط لازم برای کشت بذر کاکتوس:

۱- دما:
بذر کاکتوس و ساکولنت ها برای سبز شدن به دمایی در حدود ۲۰ تا ۳۵ درجه نیاز دارند البته دمای سبز شدن برای گونه‌های مختلف متفاوت می‌باشد و در بعضی گونه‌ها برای گرفتن نتیجه بهتر به دمایی کمتر یا بیشتر از این حد نیاز است ولی برای اکثر گونه‌ها این دما، دمای ایده الی محسوب می‌شود. برای کسانی که در منزل کاشت انجام می‌دهند، دمای داخل خانه و پشت پنجره‌های نورگیر مناسب می‌باشد. در گلخانه‌ها نیز در فصول مختلف می‌توان این دما را فراهم کرد. جوانه‌های سبز شده بعد از سبز شدن می‌توانند دمای بالاتر حتی تا ۴۵ درجه را نیز تحمل کنند و دمای پایین را تا حدود ۵ درجه بالای صفر درجه را نیز تحمل می‌کنند.

۲- رطوبت:
یکی دیگر از پارامترهای مهم برای سبز شدن بذر کاکتوس و ساکولنت ها رطوبت می‌باشد. معمولاً رطوبت بالای ۷۰ درصد برای سبز شد بذرها نیاز است. در کشت خانگی می‌توان از ظرف‌های در دار برای تأمین رطوبت استفاده کرد و یا می‌توان روی گلدان را با پلاستیک پوشاند. در گلخانه‌ها نیز می‌توان از دستگاه‌های مه پاش یا تأمین رطوبت در هر فصلی استفاده کرد.

۳- نور:
برای سبز شدن و رشد جوانه‌های کاکتوس و ساکولنت ها به نور نیاز است. نور نباید مستقیم باشد نور فیلتر شده و ملایم برای این کاشت کافی می‌باشد. می‌توان برای فیلتر کردن نور از شیدها یا توری‌های مخصوص گلخانه استفاده کرد در خانه نیز از شیشه‌های مات شده استفاده کرد تا نور ملایم‌تری به جوانه‌ها برسد.

منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
40 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها