کاشت کاکتوس در فضای باز

کاشت کاکتوس در فضای باز

کاشت کاکتوس در فضای باز : خیلی وقت‌ها پیش می‌آید که در اینترنت با عکس‌هایی مواجه می‌شویم که کاکتوس‌ها را در فضای باز کاشته‌اند مثلاً در پارک و بوستان‌ها در معرض نور مستقیم خورشید حالا سؤال پیش می‌آید که آیا واقعاً می شود در ایران کاکتوس‌ها رو در فضای باز زیر نور مستقیم کاشت؟

جواب سؤال هم آره  هست هم نه

به علت تفاوت در زاویه تابش آفتاب ایران و منشأ اصلی کاکتوس‌ها که امریکا و مکزیک  قدرت آفتاب در ایران بسیار بیشتر است که همین امر باعث می‌شود کاکتوس‌ها کمتر در فضای آزاد نگهداری شوند ولی می‌شود شرایط را طوری تنظیم کرد تا مشکل حل شود.

اولین گام برای این امر اهلی کردن کاکتوس‌ها است کاکتوس‌ها به علت این که اغلب در گلخانه و در زیر نور فیلتر شده بزرگ شده‌اند باید آن ها را به نور مستقیم خورشید عادت داد به این صورت که سالانه از مقدار در صد شید گلخانه (یا همان توری سبز رنگ) گلخانه کاسته شود تا بعد از چند سال کاکتوس‌ها به نور مستقیم عادت کنند. توجه شود که در ایران قدرت تابش آفتاب از شمال به جنوب افزایش می‌یابد و مراحل عادت دادن کاکتوس‌ها به نور مستقیم باید در استان مورد نظر انجام شود.

کاکتوس‌ها را با شروع فصل گرما یعنی اوایل بهار باید در محیط بیرون کاشت کنید تا به تدریج به شرایط محیطی سخت‌تر عادت کنند.

دومین گام بررسی دما در تابستان و زمستان طبق آمارهای چند ساله است کاکتوس‌ها به طور متوسط نمی‌توانند دمای زیر ۵ درجه و بالای  ۵۰ را تحمل کنند و باید در زمستان و تابستان از گرما و سرمای شدید محافظت شوند پس مراقب تغییرات دما در فصول مختلف نیز باشید.

سومین گام  بررسی بارش سالانه باران است همان طور که می‌دانید خاک کاکتوس‌ها نباید به مدت طولانی مرطوب بماند و در استان‌هایی که بارش باران زیادی دارند احتمالاً خرابی کاکتوس‌ها نیز زیاد است.

حالا با همه این توضیحات اگر شرایط نگهداری را داشتید می‌توانید کاکتوس‌ها رو در فضای باز کشت کنید ولی اگه نداشتید باز هم جای نگرانی ندارد چند تا راه حل ساده برای کار پیشنهاد می‌دهیم تا مشکل حل بشود.

اولین راه حل: انتخاب گیاه‌ها را محدود کنید انواع واریته های اپونتیا پرسیکا اچینو پسیس و بعضی واریته های آگاو  به علت مقاومت بیشتر نسبت به سایر گونه‌ها قابل کاشت در محیط آزاد هستند.

دومین راه حل: در شمال که بارندگی زیاد است کاکتوس‌هایی مانند اپونتیا، سرئوس پرویانوس و سیلندرو اپونتیا و کاکتوس صخره‌ای به راحتی قابل کاشت در فضای آزاد هستند.

سومین راه حل: بسیاری از گونه‌های ساکولنت نسبت به خشکی مقاوم‌تر هستند و گرما را بیشتر تحمل می‌کنند از آن‌ها نیز می‌توان در فضای آزاد استفاده کرد مانند: آلوئه ورا.

چهارمین راه حل: استفاده از سایه‌بان طبیعی برای گیاهان است، در محیط آزاد می‌توان با کاشت درخت محیط نیمه سایه و نیمه آفتاب برای کاکتوس‌ها ایجاد کرد تا آفتاب آن‌ها را نسوزاند.

 

کاشت آلوئه ورا در فضای باز

 

کاشت کاکتوس در فضای باز
کاشت کاکتوس در فضای باز

 

کاشت کاکتوس در فضای باز

ساکولنت در فضای باز

نویسنده:hamid-ma99
منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
32 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها