معرفی و نگهداری کاکتوس کوپیاپوا سینرا

معرفی و نگهداری کاکتوس کوپیاپوا سینرا

معرفی و نگهداری کاکتوس کوپیاپوا سینرا: کاکتوس کوپیاپوا سینرا  با نام علمی copiapoa cinerea، کاکتوسی از خانواده کوپیاپواها که گونه‌اش یعنی سینرا در لاتین به معنای اپیدرم یا خاکستر است و این نیز اشاره به رنگ خاکستری این گیاه دارد. زیستگاه اصلی این گیاه مناطق ساحلی شمال شیلی می‌باشد. این گونه در مناطق بسیار خشک از لحاظ آب و هوایی رشد می‌کند و روی بدنه کروی شکل گیاه ۱۴تا ۳۰ شیار یا دنده وجود دارد که ارئولهایی با تیغ‌هایی مشکی و قهوه‌ای بلندی دارا است که زیبای گیاه را دو چندان می‌کند.

با بالا رفتن سن گیاه تبدیل به یک کاکتوس ستونی شکل می‌شود که در زیستگاه ان ارتفاعش تا ۱ متر و قطران نیز تا ۲۰ سانتی‌متر می‌رسد. رنگ گیاه طوری است که جلوی آفتاب سوختگی را تا حدی می‌گیرد ولی این دلیل بر این نیست که گیاه آفتاب سوخته نمی‌شود پس باید هنگام نگهداری در گلخانه و منزل در برابر آفتاب سوختگی در تابستان محافظت شود.

کوپیاپوا سینرا در طبیعت
کوپیاپوا سینرا در طبیعت

این گونه کاکتوس بسیار حساسی می‌باشد که نگه‌داری آن سخت است و برای نگهداری آسان‌تر اکثراً پیوند زده می‌شود.

کاکتوسی گرما دوست است و آفتاب کامل می‌پسندد و در مناطق گرم و خشک زندگی می‌کند و می‌تواند تا دمای ۱۰ درجه را نیز تحمل کند توجه شود که هم در تابستان باید از آفتاب سوختگی و در زمستان از یخ زدگی حفظ شود.

خاکی با زهکشی بالا و متخلخل نیاز دارد تا آب اضافه را در خود نگه ندارد.
آبیاری باید با دقت و بسیار منظم باشد و در بین دو آبیاری اجاره می‌دهیم خاک کاملاً خشک شود و در فصل خواب گیاه خاک باید کامل خشک نگه داری شود.

این کاکتوس بسیار کم رشد می‌باشد و گلدهی برای این کاکتوس نیز در اواخر تابستان در طول روز صورت می‌گیرد و برای بذر گیری گرده افشانی موفق نیاز دارد.

کوپیاپوا سینرا ظلایی
کوپیاپوا سینرا طلایی

 

گل کوپیاپوا سینرا
گل کوپیاپوا سینرا

 

کوپیاپوا سینرا
کوپیاپوا سینرا

نویسنده: فا کاکتوس (میر یحیوی)
منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

4 دیدگاه برای “معرفی و نگهداری کاکتوس کوپیاپوا سینرا

    • کارشناس 2 گفته:

      سلام، اکثر کوپیاپوآ ها بالای سه الی پنج سالگی بالغ میشند ولی این واریته چون رشد خیلی کندی داره فکر کنم بالای ۱۰ الی ۱۵ سالگی بالغ بشه.

دیدگاه‌ها بسته شده است.