تکثیر آگاو از طریق تقسیم بوته

تکثیر آگاو با روشی متفاوت

تکثیر آگاو با روشی متفاوت: گیاه آگاو جزو ساکولنت های بسیار مقاوم می‌باشد که با انواع روش‌های مختلف مانند کاشت بذر، قلمه زدن، کاشت پاجوش‌ها، تکثیر از طریق برگ و سایر روش‌ها قابل تکثیر می‌باشد. اما در این مقاله روشی متفاوت از تکثیر گیاه آگاو را برای شما تهیه کرده‌ایم که در ادامه به آن می‌پردازیم. گیاه اگاو بسیار بسیار مقاوم است ولی حالا سؤال اینجاست این مقاومت چقدر ادامه دارد؟؟

پس می خواهیم ببینیم آستانه تحمل گیاه چقدر است ما امدیم یک گیاه آگاو را که کاملاً ریشه دار بود از وسط همراه با ریشه‌هایش نصف کردیم و سپس هر قسمت را جداگانه در گلدان کاشتیم و منتظر نتیجه کار‌ ماندیم.

و واقعاً از نتیجه کار شگفتِ زده شدیم و میتوانیم بگوییم که یک روش تکثیر برای آگاو ها پیدا کردیم و آن هم نصف کردن گیاه از وسط است.

دقت کنید که این روش صرفاً جنبه آزمایشی داشته و هر گیاهی ارزش خراب شدن را ندارد ولی این طرز مقاومت گیاه بسیار جالب است.

مراحل برش آگاو
مراحل برش آگاو

مراحل برش آگاو

تکثیر آگاو با روشی متفاوت

تکثیر آگاو با روشی متفاوت

مراحل انجام کار:
ابتدا یک گلدان آگاو ریشه دار در حال رشد را انتخاب کرده و سپس گیاه را از گلدان خارج کرده و سپس اقدام به ریشه شویی گیاه می‌کنیم تا تمام خاک از ریشه‌ها خارج شود سپس گیاه را به مدت یک روز در محیط سایه قرار داده تا سطح گیاه و ریشه‌ها خشک شوند و انتقال بیماری در هنگام برش به حداقل برسد. سپس با یک چاقوی تیز و ضد عفونی شده دقیقاً از مرکز اگاو را نصف می‌کنیم و مجدد یک روز برای خشک شدن محل برش گیاه صبر می‌کنیم و سپس اقدام به کاشت دو نیمه آگاو می‌کنیم. دقت کنید در هنگام کاشت اگاو ها محل برش را بیش از حد به زیر خاک فرو نبرید و فقط ریشه‌ها درون خاک فرو بروند کافی است.

پس از حدوداً سه ماه نتیجه بسیار جالب رشد هر دو آگاو را خواهید دید.

نویسنده: hamid-ma99
منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
16 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها