بهترین زمان برای کود دادن گیاهان کی هست؟

بهترین زمان برای کود دادن گیاهان کی هست؟

بهترین زمان برای کود دادن گیاهان کی هست؟ تصور این مسئله که با دادن کود بیشتر و یا کاهش فواصل کوددهی به رشد گیاه  کمک می‌شود کاملاً اشتباه است. گیاهان ظرفیت محدودی برای استفاده از عناصر غذایی در خاک دارند. بهترین زمان برای کوددهی یک گیاه هنگامی است که گیاه در حال رشد باشد که برای اکثر گیاهان فصل‌های بهار و تابستان است.

 

حتی گیاهان همیشه سبز که سراسر سال سرسبز هستند و خزان ندارند، در طی فصل‌های پاییز و زمستان نیاز کودی بسیار کمتری دارند زیرا در این فصل‌ها به دلیل مناسب نبودن شرایط نوری محیط و همچنین دمای آن، گیاه رشد و نمو کمتری دارد و نیازی به مصرف کود ندارد.

 

علاوه بر این گاهی لازم است  به دلیل تغییر فصل فرمول کود را نیز تغییر دهیم مثلاً در فصل پاییز می‌توان از کودهایی استفاده کرد که میزان پتاسیم آن بیشتر باشد زیرا این کود اگرچه در تولید گل و میوه مؤثر می‌باشد اما اصولاً به قوی‌تر شدن سیستم ریشه و سلامت عمومی گیاه کمک فراوانی می‌کند و گیاه را در گذراندن روزهای سرد زمستان و شرایط محیطی نامناسب در این زمان از سال کمک می‌کند.

 

البته برخی از گیاهان برگ‌دار و زینتی که همیشه سبز هستند در طی زمستان فعالیت رشد و نمو خود را متوقف نمی‌کنند بلکه با سرعت کمتری آن را انجام می‌دهند. برای کمک به این گیاهان می‌توان در طی پاییز و زمستان برنامه‌های کوددهی را ادامه داد اما توجه کنید که می‌بایست کودها را با غلظت کمتری استفاده کرد و همچنین فواصل کوددهی را نیز افزایش داد مثلاً می‌توان غلظت کود را به نصف و یا حتی یک چهارم کاهش داد و به جای هر ماه یک مرتبه مصرف کود هر دو ماه یک مرتبه کود را استفاده کرد.

 

اینکه تصمیم بگیریم کوددهی را در طی این فصول به چه نحوی انجام دهیم بستگی بسیار زیادی به نوع گیاه دارد اما به هر حال و به شکل نکته‌ای کلی و عمومی به یاد داشته باشیم که برنامه‌های کوددهی در پاییز و زمستان با برنامه‌های کوددهی در بهار و تابستان با یکدیگر متفاوت است.

مسئله‌ای جالب دیگری که به آن برخورد داشته‌ام این است که برخی از پروش دهندگان به علاقه‌مندان نگهداری از گلها و گیاهان خانگی توصیه می‌کنند که اگر شخصی هستید که کاملاً مراقب گیاهان خود می‌باشید به نحوی که هر ماه به شکل منظم و با فاصله زمانی کاملاً مشخص و زمان بندی شده توانایی رسیدگی به گیاه خود و کودهی آن را دارید می‌توانید گیاهان گلدار خود را هر ۳ الی ۴ هفته یکبار با نصف غلظت توصیه شده از سوی کارخانه سازنده کود تغذیه کنید.

 

چنین برنامه غذا دهی با نام برنامه غذا دهی مستمر و مداوم Continuous supply of nutrient خوانده می‌شود که همان‌طور که اشاره کردم برای برخی از گیاهان خانگی بخصوص گیاهان گلداری همانند بنفشه آفریقایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. مسئله‌ای که این پرورش دهندگان مطرح می‌کنند این است که اگر ما با توجه به توصیه دستورالعمل کارخانه سازنده کود توجه کرده و با توجه به غلظت توصیه شده از سوی آنان هر ماه به گیاهانمان بخصوص گیاهان گلدار کود دهیم ممکن است منجر به مشکل بیش بود عناصر غذایی و یا زیاده روی در مصرف کود شویم. زیرا گفته می‌شود که محیط گلدان محیطی بسته است و خروج مقادیر اضافه کود از منافذ گلدان همراه با آب اضافی ناشی از آبیاری می‌تواند به سختی و به شکل ناقص انجام شود این مسئله به تدریج می‌تواند مشکل افزایش غلظت باقیمانده محلول کودی را در خاک ایجاد کند. به همین دلیل بهتر است که اگر شما فردی منظم و پایبند به کوددهی ماهانه گیاهانتان هستید، اصولاً کودها را با نصف غلظت توصیه شده از سوی کارخانه‌های سازنده مصرف کنید تا مشکلی برای گیاهان شما پیش نیاید.

برای خرید کود گلها اینجا کلیک کنید.

نویسنده: باغ سبز
منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

29 دیدگاه برای “بهترین زمان برای کود دادن گیاهان کی هست؟

 1. حسن گفته:

  با سلام.بنده به خاطر مشغله کاری قادر به کود دهی و آبیاری گلهای گلخانه ام(۳۰۰متر مربع)در روز نیستم و شب ها انجام میدم این کارها رو.ایا انجامش مشکلی داره؟
  با تشکر

 2. Zahra گفته:

  سلام وخسته نباشید به شما که اینقدر صبورانه وخیلی کامل به تمام سوالات پاسخ میدهید.من از این سوال وجوابها به بعضی ها به جواب سوالاتم رسیدم.فقط یه سوال شنا فرمودید کود اهن باید شب استفاده شود ایا کودهای دیگه هم شب استفاده بشه برای گیاه ضرر دارد ؟ یا کودهای مثل سه ۲۰ حتما روز باید استفاده بشه؟؟ممنون میشم پاسخ گو بشید

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون از توجه شما، کودهارو بغیر از کود اهن اگر بخواهید بصورت محلول پاشی استفاده کنید یعنی روی برگهای گیاهان اسپری کنید بهتر هست روز استفاده بشه چون روزها روزنه برگها باز هست وزودتر کود رو جذب میکنند. ولی اگر بصورت ابیاری بخواهید استفاده کنید فرقی نمیکنه در چه ساعتی ازشبانه روز باشه چون توسط ریشه جذب میشه ولی دما رو هم باید در نظر بگیرید دما از۴۰ درجه بیشتر باشه واز۱۸ درجه کمتر باشه باز هم جذب گیاه نمیشه، کود اهن شبها بهتر جذب میشه ونور افتاب مانع ازجذب کود اهن میشه برای همین کود اهن بهتر هست شبها مصرف بشه که کامل جذب گیاه بشه وحتما کودهایی مثل اهن، اسید هیومیک بهتر هست بصورت ابیاری مصرف بشند بصورت محلول پاشی لکه روی گیاه میندازند وبه هیچ وجه هم پاک نمیشند.

 3. mr.khoshy گفته:

  سلام. الان که فصل پاییز و زمستان در راهه آیا کود دادن به گیاهان آپارتمانی مثلا کود سه بیست یا آهن کار درستیه یا نه؟

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، بررسی کنید اگر رشد دارند میتونید کوددهی رو ادامه بدید ولی اگر رشدشون متوقف یا خیلی کم شده بهترهست کوددهی رو قطع کنید.

 4. سعید گفته:

  سلام بهترین کودی برای سانسوریا و پتوس چی هستش؟ و اینکه میشه کودی معرفی کنید که مواد غذایی مثل روی آهن کلسیم منگنز و…رو باهم داشته باشه؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، از کودهای کامل میتونید استفاده کنید،کودهای کامل همه ی این عناصر ماکرو (پرمصرف) ومیکرو(کم مصرف) رو داراهستند، از کود کامل بیوبیست طلایی هم میتونید استفاده کنید.

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، خاکی برای کشت انتخاب کردید مناسب نیست این نوع خاک سنگین وفشرده هست، بهتر هست از خاکهای سبک ومتخلخل برای کشت سبزیجات استفاده کنید وباید حتما مرطوب نگهدارید این خاک کاملا رسی و خشک هست.

 5. امیر گفته:

  سلام مجدد . جسارتا مگه نمیگن برای گل دهی از کود های پتاسه استفاده بشه؟ شما فرمودید از کود فسفره برای گل دهی استفاده کنم .ممکنه بفرمایید چرا تا بنده روشن بشم . (به خاطر تجربه نا کافی بنده) ممنون از شما و پاسختون

 6. امیر گفته:

  تکمیل صحبتم کود بیو بیست گلد امکس . سکونشیال ۲ امکس و امکس پودری سه بیست و امکس ده-هشت-چهل هم دارم

  • کارشناس 1 گفته:

   بیوبیست گلد هر شش ماه یک بار، بقیه رو میتونید بصورت دوره ای ماهی یک بار استفاده کنید.

 7. امیر گفته:

  سلام . ممکنه یه برنامه برای کود دهی گل های رز باغچه ای بفرمایید . از اسفند ماه تا اخر تابستان . ازته و فسفاته و پتاسه هرکدوم جه زمانی لازمه و چه تاثیری دارن. ممنون . هدفم رز هایی بسیار پر گل و درشت هستش. ممنون از شما

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، هم میتونید از کودهای دامی در پاییز بصورت چالکود در اطراف گیاه استفاده کنید، هم از کودهای کامل، برای تقویت با کودهای کامل به اندازه ۲گرم در یک لیتر اب هر ماه یک بار، برای گلدهی از کودهایی که فسفر بیشتری از ازت وپتاس دارند بهتر هست استفاده کنید،ماهی یک بار از اواخر اسفند تا اواخر تابستان میتونید استفاده کنید، کوددهی رو بهتر هست صبح یا عصر انجام بدید وزمانی که خاک مقداری رطوبت داشته باشه وکامل خشک نباشه. زمان گلدهی کوددهی رو متوقف کنید بعد از اتمام گلدهی مجدد کوددهی رو شروع کنید.

 8. سهیل گفته:

  سلام. کود بیو ۲۰ گلد رو برای خزانه استفاده میکنم.
  بنظرتون برای کاکتوس های چندساله هم مناسبه؟
  و اینکه چه چیزی به خاک اضافه کنم تا کمی حالت اسیدی به خاک کاکتوس هام بدم؟
  متشکرم از پاسخگویی شما

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، کود بیوبیست طلایی رو برای همه ی انواع گیاهان میتونید استفاده کنید،پیت ماس وذغال خرد شده خاک رو اسیدی میکنند،میتوید مقداری از این دو مواد داخل خاک کاکتوسها ترکیب کنید.

 9. سام مهراد گفته:

  سلام و سپاس از اصلاعت بی نقص و عالی
  آیا زمانی که کود میدیم باید آبیاری رو عقب بندازیم تا خاک کاکتوس خشک شود و برعکس زمانی کود بدیم که خاک خشک شده باشد؟
  راحتتر بگم یک وعده کوددهی جای یک وعده آبیاری رو میگیره؟؟
  ممنون از راهنمایی شما

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، ممنون از شما دوست گرامی، زمان کوددهی باید خاک مقداری رطوبت داشته باشه تا ریشه ها عناصر موجود در کودها رو براحتی جذب کنند، اگر خاک کاملا خشک باشه جذب عناصر توسط ریشه مشکل میشه واحتمال سوختگی ویا عواملی دیگرنظیر زرد یا قهوه ای شدن گیاه رو در بر داشته باشه پس بهتر هست چهار الی پنج روز بعد از ابیاری که خاک مقداری رطوبت داره کوددهی انجام بشه،بعد از کوددهی هر وقت خاک کامل خشک شد ابیاری رو انجام بدید.

  • کارشناس 2 گفته:

   این نوع کود بیشتر برای گیاهان اپارتمانی مصرف میشه، در زمان رشد گیاهان یک ونیم گرم در یک لیتر اب ،ماهی یک بار زمانی که خاک مقداری رطوبت داشته باشه وکامل خشک نباشه.

 10. farhad گفته:

  سلام. میتونم به گیاهام(کالانکوا؛ شمعدانی؛پتوس؛ پپرومیا؛ حسن یوسف؛ برگ بیدی؛ گندمی) کود npk12.12.36 بدم؟ البته بعضی از گیاه ها تو ترکیب خاکشون ورمی هست

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، بله میتونید بصورت دوره ای از این کود استفاده کنید این نوع کود بیشتر برای گلدهی گیاهان استفاده میشه، از کود ۲۰، ۲۰،۲۰،هم بهتر هست که استفاده بکنید.

دیدگاه‌ها بسته شده است.