آموزش نگهداری و پرورش گل یاس

آموزش نگهداری و پرورش گل یاس: یکی از گیاهان زیبا بخصوص برای فضاهای سبز گل یاس می‌باشد. زیبایی و عطر گلهای این گیاه می‌تواند زیبایی خاصی به پیرامون ما ببخشد. انواع بسیار زیادی گل یاس وجود دارد و ممکن است نگهداری انواع گونه‌ها اندکی متفاوت باشد ولی در این مقاله سعی می‌کنیم به طور کل شرایط نگهداری گل یاس را آموزش بدهیم. نام علمی گل یاس  Jasminum است.

 

خاک مناسب گل یاس: 
گل یاس نسبت به نوع خاک خیلی حساس نیست و به خوبی خاک‌های فقیر را تحمل می‌کند. اگر خاک از زهکش خوبی برخوردار باشد و مقداری مواد ارگانیک داشته باشد رشد این گیاه بسیار خوب خواهد بود. به همین دلیل قبل از کاشت این گیاه می‌توان خاک محل کاشت را با مقداری خاک برگ و یا کود پوسیده دامی مخلوط کرد. از کودهای شیمیایی در فصل رشد می‌توان برای افزایش رشد این گیاه استفاده کرد. همچنین با کاربرد کودهایی که در فرمول خود فسفر بیشتری نسبت به پتاسیم و نیتروژن دارند موجب گلدهی بهتر و رنگ درخشان‌تر گل‌ها خواهد شد.

 

روش آبیاری گل یاس: 
یاس به کم آبی طاقت بالایی دارد البته این در مورد گیاهان بزرگ و استقرار یافته مورد انتظار است. گیاهان جوان را در سال اول و دوم باید منظم  آبیاری کرد تا رشد و گسترش سیستم ریشه‌ای آنها تشویق شود. به همین دلیل گیاهان جوان را زمانی آبیاری کنید که سطح خاک نسبتاً خشک شده باشد مثلاً هفته‌ای یک تا دو مرتبه آبیاری برای آنان کافی است اما گیاهان بزرگ‌تر را می‌توان هر ۱۰ روز یکبار آبیاری کرد. همچنین به یاد داشته باشید که اگر گیاه را از طریق قلمه تکثیر می‌کنید، بعد از انتقال قلمه‌های ریشه دار شده به مکان اصلی کاشت می‌بایست هر ۴-۳ روز یکبار نسبت به آبیاری آنان اقدام کرد.

 

نور مناسب گل یاس: 
گیاه یاس را می‌توان در مکانی با نور کامل آفتاب (حداقل ۸-۶ ساعت نور مستقیم) و یا نیمه سایه (حداقل ۵-۴ ساعت نور مستقیم) کاشت. وجود نور بیشتر برای این گیاه مشکلی ایجاد نمی‌کند اما اگر مکان کاشت بیش از اندازه سایه باشد و نور مناسب نداشته باشد مانع از رشد مناسب و گلدهی گیاه خواهد شد. کاهش میزان گل و یا بلند شدن بیش از اندازه ساقه‌ها به همراه کوچک شدن برگ‌ها و افزایش فاصله آنان بر روی ساقه گیاه از جمله دلایل کمبود نور در محیط این گیاه است. همچنین اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که تابستان‌های گرم و داغی دارد بهتر است که گیاه را در مکانی بکارید که عصر هنگام از سایه برخوردار باشد.

 

دمای مناسب برای پرورش گل یاس:
گل یاس دما را می‌تواند تا ۱۷- درجه در زمستان و در حالت استراحت و رکود تحمل کند. اگر هوا از این سردتر شود شاخه‌ای ظریف‌تر و سرشاخه‌ها خواهند خشکید و از بین می‌روند اما شاخه‌های اصلی می‌توانند زنده بمانند بخصوص اگر با وسایل لازم و روش‌های مناسب آنها را از خطر سرمازدگی محافظت کنیم.

آموزش نگهداری گل یاس

آموزش نگهداری گل یاس

آموزش نگهداری گل یاس

نویسنده: باغ سبز
منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

4 دیدگاه برای “آموزش نگهداری و پرورش گل یاس

 1. dr.lili.sahm گفته:

  سلام و ممنون بابت یه مقاله عالی دیگه.ما پارسال یع درختچه خریدیم که بهمون گفتن یاس هست.گلهای خیلی خوشبویی داره و من عاشقشم منتها شبیه این عکسها نیست.رونده هست و وقتی کمی سرچ کردم متوجه شدم احتمالا پیچ امین‌الدوله باشه چون شکل گلهاش شبیه عکسهای امین‌الدوله هستن.آیا شرایط نگهداری از امین‌الدوله با یاس فرق داره و آیا میشه تو تهران تو بالکن جنوبی نگهش داشت؟

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، معمولا بهش پیچ امین الدوله میگن ولی بخاطر خوشبو بودن گلهاش به یاس هم معروف هست بله شرایط نگهداریش دقیقا مثل یاسهاست.

 2. فاطمه گفته:

  سلام خدمت کارشناس محترم. . لطف کنید کودی را معرفی بفرمایید که مناسب گیاه باشد و موجب افزایش گلدهی گل یاس شود .شما فرمودید کودی مناسب هست که فسفر بیشتری نسبت به پتاسیم و نیتروژن داشته باشه لطف میکنید دوز NPK را بفرمایید

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، برای گلدهی گیاه باید بالغ باشه واز شرایط ایدالی برخوردار باشه تا به گل بشینه تنها کوددهی کافی نخواهد بود از کود npk13، ۴۰،۱۳ که فسفر بیشتری نسبت به سایر عناصرها داره میتونید استفاده کنید، برای یک گلدان مقدار مصرف یک گرم در یک لیتر اب هست.

دیدگاه‌ها بسته شده است.