انواع گونه‌های کاکتوس اپونتیا

انواع گونه‌های کاکتوس اپونتیا

انواع گونه‌های کاکتوس اپونتیا: گونه اپونتیا خود از خانواده Opuntioideae می‌باشد این زیر خانواده به ۵ گونه مختلف تقسیم می شود که مجموع جنس‌های آنان بر روی هم در حدود ۱۵ جنس و همچنین ۳۰۰ گونه مختلف از کاکتوس‌ها را تشکیل می‌دهند.

 

انواع مختلفی از این گونه از نظر شکل اندازه و رنگ گلها وجود دارد. این گونه کاکتوس‌های محبوبی هستند که امروزه در سراسر دنیا پرورش داده می‌شوند. اکثر گونه‌های Opuntioideae در ابتدا دارای برگ‌هایی هستند اما معمولاً با بزرگ شدن و بالغ شدن گیاه، برگ‌ها نیز از بین می‌رود. در اعضای این زیر خانواده، معمولاً ساقه به قطعات مشخص تقسیم شده است و به بیان دیگر بند بند می‌باشد و محل بندها ترد و شکننده است.

 

گیاهان این زیر خانواده از نظر اندازه بسیار متغیر هستند. به عنوان مثلاً می‌توان به Maihueniopsis اشاره کرد که بسیار کوچک است و در مقابل آن گونه Opuntia نیز در همین زیر خانواده وجود دارد که در حدود ۱۰ متر یا بیشتر رشد می‌کند.

 

در برخی از کاکتوس‌های این زیر خانواده تیغ‌ها نرم و کوتاه هستند و به آسانی از گیاه جدا می‌شوند به نحوی که اگر دست شما با آنها تماس پیدا کند تعداد زیادی تیغ به دست شما می‌چسبند. همان‌طور که اشاره شد در این زیر خانواده ۵ گونه اصلی وجود دارد که آنها به همراه جنس‌هایی که در زیر مجموعه آنان قرار می‌گیرند عبارت‌اند از:

 

گونه Austrocylindropuntieae آستروسیلندروپونتیا که دارای دو گونه اصلی آستروسیلندروپونتیا Austrocylindropuntia و کامالوپونتیا Cumulopuntia است.

Austrocylindropuntia مانند تصویر بالا

 

Cumulopuntia مانند تصویر بالا

گونه سیلیندروپونتیا Cylindropuntieae که به چهار گروه پرسکیوپسیس Cylindropuntia، Grusonia، Pereskiopsis و Quiabentia تقسیم می‌شود.

Pereskiopsis
Pereskiopsis

 

Grusonia
Grusonia

 

Cylindropuntia
Cylindropuntia

 

Quiabentia
Quiabentia

گونه Opuntieae که به پنج گروه Brasiliopuntia، Consolea، Opuntia، Tacinga، Tunilla تقسیم می‌شود.

Tunilla
Tunilla

 

Tacinga
Tacinga

 

Opuntia

 

Opuntia
Opuntia
Consolea
Consolea

 

Brasiliopuntia
Brasiliopuntia

گونه Pterocacteae که دارای یک گونه یعنی Pterocactus می‌باشد.

Pterocactus
Pterocactus

و گونه Tephrocacteae که به دو گونه اصلی Maihueniopsis و Tephrocactus تقسیم می‌شود.

Maihueniopsis
Maihueniopsis

 

Tephrocactus
Tephrocactus

 

Tephrocactus
Tephrocactus

 

Tephrocactus
Tephrocactus

توجه داشته باشید از هر زیر مجموعه یک عکس به عنوان مثال قرار داده شده است و هر زیر مجموعه می‌تواند انواع مختلفی با اشکال گوناگون داشته باشد.

منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
16 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها