علت زرد شدن و خشک شدن برگ‌ های گل یوکا چیست؟ بهترین راه درمان

علت زرد شدن برگ‌های یوکا چیست؟

یوکا گیاهی است که شما می‌توانید آن را در داخل یا خارج از منزل رشد دهید این گیاهی است که نیاز به مراقب زیادی ندارد و در انواع شرایط و بستر کشت سبز می‌ماند در واقع هنگامی که گیاه یوکا از شرایط قلمه‌ای خارج شد بسیار بعید است که با سهل انگاری در نگهداری از بین برود اما شرایط نامطلوب نگهداری برای مدت طولانی ممکن است برگ‌های گیاه زرد شده ریزش کند.

 

دلایل زرد شدن و خشک شدن برگ‌ گل یوکا

۱- آبیاری غیر اصولی اولین دلیل زرد شدن برگ‌ های یوکا:

اولین و شایع‌ترین علت زردی برگ در یوکا آبیاری زیاد است اگر شما به طور مرتب بستر کاشت این گیاه را آبیاری کنید یا از خاک سنگین با زهکشی نامناسب استفاده کنید مانده آبی در خاک ایجاد شده و ریشه‌ها به تدریج شروع به پوسیدگی می‌کنند پوسیدگی ریشه باعث عملکرد بد آن در جذب آب شده و برگ‌ها زرد می‌شود و می‌ریزد. برای اینکه یوکای شادابی داشته باشید و در آبیاری دچار مشکل نشوید بهتر است از خاک‌های شنی و مالچ‌های آلی در ترکیب خاک استفاده کنید.

 

۲- گلدان نامناسب:

وقتی یوکا را در داخل خانه نگه می‌دارید بهترین راه برای حفظ حداقل رطوبت این است که آنها را در گلدان‌های کوچک و فقط یک سایز بزرگ‌تر از اندازه گیاه کشت کنید. گلدان‌های بزرگ حجم زیادی خاک را در خود دارد و همین امر باعث می‌شود رطوبت زیادی را در خود نگه دارد و طول می‌کشد تا بین دو وعده آبیاری خاک خشک شود در این مواقع باید صبر کنید تا تمام لایه‌های خاک رطوبت را از دست بدهد.

 

۳- نور:

دلیل دیگر برای زرد شدن برگ‌های یوکا نور کم و ضعیف خورشید است گیاه یوکا بهترین رنگ برگ را زمانی دارد که بتواند نور مستقیم خورشید را برای چند ساعت در روز دریافت کند.

اگر گلدان یوکا در مکانی قرار دارد که گیاهان اطراف آن را احاطه کرده و نور کمی دریافت می‌کند بهتر است گیاهان را کنار بزنید و مکان نگهداری آن را تغییر دهید شما ممکن است تصور کنید نگهداری این گیاه در گوشه‌ای از منزل که نورگیر است یا پشت پنجره آفتابی برای یوکا آپارتمانی کافی است اما میزان نور دریافتی به پنجره بستگی دارد. برای این گیاه پنجره‌های جنوبی بهترین هستند. نور خورشید مستقیم از طریق پنجره‌های دیگر به اندازه کافی قوی نیست و گیاه نمی‌تواند نور مورد نیاز را دریافت کند.

هنگامی که شما گیاه یوکا را در منزل با نور کم نگهداری می‌کنید ممکن است در ماه‌های اول برگ‌ها سبز و قوی باشد اما در واقع این رنگ پایدار نیست و برگ‌ها به زودی شروع به زرد شدن می‌کند زمانی که تولید مواد غذایی نمی‌تواند با نیازهای گیاه مطابقت داشته باشد.

 

۴- تمیز بودن برگ ها و برای تنفس بهتر:

یوکا در داخل منزل عموماً از گرد و غبار ایجاد شده بر روی برگها باعث مسدود شدن راه‌های تنفسی می‌شود رنج می‌برد شما می‌توانید هر دو یا سه روز یک‌بار با پارچه نخی نمور برگ‌ها را تمیز کنید یا از اسپری آب برای حذف آنها کمک بگیرید.

 

۵- زرد شدن برگ‌ یوکا در اثر سن گیاه:

برگ‌ های مسن و پایینی گیاه یوکا در اثر بالا رفتن سن زرد شده و ریزش می‌کند این یک امر کاملاً طبیعی است در اغلب موارد شما می‌توانید برگ‌های زرد را با کشیدن ملایم از روی گیاه جدا کنید در صورت لزوم از چاقوی تیز برای کات کردن برگ‌های زرد استفاده کنید.

 


نویسنده: خانم یزدانی
منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
495 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها