آموزش قلمه زدن گل بنجامین

آموزش قلمه زدن گل بنجامین

آموزش قلمه زدن گل بنجامین: گل بنجامین را می‌توان از طریق قلمه تکثیر کرد. گل با نام علمی Ficus benjamina گیاه مناسبی است برای نگهداری در منزل یا گلخانه همچنین مناسب بونسای کردن است. برای آموزش نگهداری گل بنجامین اینجا کلیک کنید. در ادامه آموزش قلمه زدن گل بنجامین همراه با تصویر میپردازیم.

برای تکثیر این گیاه می‌توانید از طریق قلمه اقدام کنید. برای این کار باید از قلمه‌های چوبی و سفت شده استفاده کنید. یک قلمه سالم که طول آن ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر باشد و حداقل دارای یک گره است (گره محل اتصال برگ به ساقه) انتخاب کنید و با یک چاقوی تیز یا قیچی باغبانی برش دهید. بهترین زاویه برش در حدود ۴۵ درجه است.

 

توجه کنید چاقو حتماً تیز وضدعفونی شده باشد،درغیر این صورت محل برش بر اثر فشار له شده و ریشه زایی صورت نمی‌گیرد. بنجامین پس از بریده شدن شیره‌ای سفید رنگ از خود تولید می‌کند. ته قلمه ها را چند دقیقه‌ای داخل آب بگذارید تا جریان شیره سفید رنگ آن قطع شود.

 

برگ‌های اضافی را حذف کنید و فقط چند برگ را باقی بگذارید. برگ اضافی انرژی زیادی مصرف می‌کند و مانع ریشه زایی می‌شود ولی وجود حداقل دو برگ برای ریشه زایی الزامی و ضروری می‌باشد. برای کاشت قلمه‌ها به خاکی سبک با زهکشی بالا نیاز دارید تا مانع گندیدگی قلمه‌ها شود و همچنین نیاز به مواد مغذی می‌باشد تا قلمه‌ها بتوانند رشد کنند.

 

برای خاک قلمه‌ها می‌توانید از ترکیب ۴۰درصد پیتماس، ۴۰ درصد کوکوپیت، ۱۰ درصد پرلیت و ۱۰ درصد ورمی‌کمپوست یا کود پوسیده دامی استفاده کنید. پس از ترکیب خاک یک گلدان مناسب و متناسب با سایز قلمه‌ها انتخاب کنید.

 

خاک را داخل گلدان ریخته و قلمه‌ها را درون گلدان قرار دهید. قلمه‌ها را به اندازه ۳ الی ۶ سانتی متر به داخل خاک فرو کنید. گلدان ها را آبیاری کنید و در محلی سایه، روشن و خنک قرار دهید. دمای محیط باید ۲۰ الی ۲۵ درجه باشد تا ریشه زایی صورت گیرد. گلدان ها را هیچ‌گاه در معرض تابش مستقیم خورشید قرار ندهید.

 

هرگاه خاک گلدان خشک شد آبیاری کنید، آب باید فاقد املاح باشد و اگر از آب لوله کشی استفاده می‌کنید حتماً آن را به مدت ۲۴ ساعت در یک ظرف نگهداری کنید تا هم کلر آن از بین برود و املاح آن ته نشین شود و هم دمای آب با دمای محیط یکی شود.

 

اگر در منطقه با آب و هوای خشک زندگی می‌کنید در هفته ۳ مرتبه آب بر روی برگ‌های قلمه‌ها اسپری کنید تا رطوبت آن‌ها تأمین شود و اگر در منطقه‌ای با آب و هوای مرطوب زندگی می‌کنید هفته‌ای یک مرتبه اسپری بر روی برگ‌ها کافی می‌باشد. قلمه‌ها بعد از دو هفته الی یک ماه بسته به شرایط محیطی ریشه دار می‌شوند و اولین جوانه پس از ریشه زایی صورت می‌گیرد.

 

می‌توانید قلمه‌ها را نیز در آب ریشه دار کنید اما من این روش را توصیه نمی‌کنم چون کیفیت ریشه زایی را کاهش می‌دهد و پس از مدتی که گیاه را به خاک منتقل می‌کنید قلمه‌ها چون به محیط آب عادت کرده‌اند دچار شوک می‌شوند و ممکن است از بین بروند.

 قلمه زدن بنجامین از طریق برگ قلمه زدن بنجامین از طریق برگ
نویسنده: محمد نورعلی
منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
16 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها