آموزش نگهداری فیلوندرون بالا رونده یا گل گوش گرگی

آموزش نگهداری فیلودندرون بالا رونده یا گل گوش گرگی

آموزش نگهداری فیلودندرون بالا رونده یا گل گوش گرگی: در این مقاله نحوه آبیاری گل فیلودندرون بالا رونده یا گوش گرگی را یاد می‌گیریم. همچنین خاک مناسب، نور مورد نیاز، آفت و بیماری‌ها، دما و تکثیر این گیاه توضیح داده می‌شود. نام علمی گل گوش گرگی Philodendron erubescens است.

 

نور مورد نیاز فیلودندرون بالا رونده:
مکان‌های سایه را نسبت به مکان‌هایی که دارای آفتاب مستقیم هستند ترجیح می‌دهد. اما منظور از مکان سایه، جایی تاریک و بدون نور نیست. بلکه نور محیط باید روشن و دارای نور کافی باشد. اگر نور بیش از اندازه کم باشد برگ‌های موجود در قسمت پایین گیاه زرد شده و نوک برگ‌ها از بین خواهد رفت. همچنین دم برگ‌ها بلند و فاصله بین برگ‌ها زیاد خواهد شد.

 

نحوه آبیاری گل گوش گرگی:
خاک گلدان این گیاه همواره مرطوب باشد اما نباید خیس و غرقابی شود. اگر خاک غرقاب شود برگ‌های پایین گیاه زرد می‌شوند و می‌ریزند و حساسیت گیاه نسبت به پوسیدگی ریشه افزایش می‌یابد. برای گیاهان جوان سعی کنید تا بین هر دو نوبت آبیاری سطح خاک گلدان تا حدودی خشک شود و سپس گیاه را آبیاری کنید. برای افزایش رطوبت اطراف گیاه هر چند روز یک‌بار عمل غبار پاشی را انجام دهید اما این عمل را در زیر نور مستقیم آفتاب انجام ندهید در غیر این صورت بر روی برگ‌ها لکه‌های سوخته ایجاد می‌شود. اگر گیاه برای مدت زمان طولانی تشنگی بکشد برگ‌ها می‌ریزند. در این صورت گیاه را به مدت ۱۵ دقیقه در تشت پر از آب قرار دهید.

 

خاک مناسب فیلودندرون بالا رونده:
خاک باید زهکش خوبی داشته باشد. مخلوطی از دو قسمت پیت ماس+ یک قسمت خاک معمولی+ یک قسمت شن و یا یک قسمت خاک معمولی+ یک قسمت خاک برگ+۱۰٪ شن برای این گیاه مناسب است. گلدان گیاهان جوان را هر ساله باید عوض کرد اما زمانی که گیاه بزرگ و عوض کردن گلدان سخت می‌شود می‌توان خاک سطحی و رویین گلدان را با خاک غنی و نو عوض کرد. ریز بودن برگ‌های جدید نشانه کمبود مواد غذایی است. برای تغذیه مصنوعی این گیاه از کودهایی همانند فرمول ۱۰-۱۰-۱۰ هر چهار هفته یک‌بار می‌توان استفاده کرد. کوددهی بیش از اندازه موجب قهوه‌ای و لوله شدن نوک برگ‌های گیاه می‌شود.

آموزش تهیه خاک هلندی برای گل‌های آپارتمانی

 

دمای مناسب فیلودندرون بالا رونده:
دمای حدود ۱۵ تا ۳۰ درجه سانتی‌گراد برای رشد این گیاه مناسب است. تا ۱۰ درجه سانتی‌گراد را تحمل می‌کند اما با کاهش دما به زیر این مقدار، ابتدا برگ‌ها پژمرده می‌شوند و سپس تمامی گیاه از بین خواهد رفت.

 

نحوه تکثیر گل گوش گرگی یا فیلودندرون بالا رونده:
فیلودندرون بالا رونده معمولاً توسط روش خوابانیدن ساقه تکثیر می‌شود یعنی می‌توان قسمتی از یک ساقه را ابتدا بدون برگ کرد و این قسمت را در درون خاک قرار داد و با خاک روی آن را پوشاند. این خاک باید مرطوب نگه‌داشته شود تا به مرور زمان ریشه‌ها شکل گیرند. بعد از شکل گیری ریشه‌ها که معمولاً ۶-۴ هفته طول می‌کشد می‌توان ساقه را از گیاه مادری جدا کرد و در گلدانی جداگانه کاشت کرد. همچنین از ساقه‌ها می‌توان قلمه تهیه کرد. قلمه‌ها بهتر است که تا دو عدد گره (ناحیه اتصال برگ به ساقه را گره گویند) داشته باشد.

 

حداقل یکی از این گره‌ها باید در بستر خاک کاشته شود. از خاک برگ با شن و یا کوکوپیت با پرلیت که به خوبی مرطوب هستند می‌توان برای کاشت قلمه‌ها استفاده کرد. گلدان محتوی قلمه‌ها را باید در مکانی روشن اما به دور از نور آفتاب با دمای حدود ۲۱ درجه قرار داد. کشیدن پلاستیک و یا غبار پاشی در طی روز به حفظ رطوبت کمک می‌کند و این مسئله در ریشه زایی اثر مثبت دارد.

 

آفات و بیماری‌های گل گوش گرگی:
معمولاً آفت خاصی در محیط داخلی خانه این گیاه را تهدید نمی‌کند. گاهی شاید کنه‌های تار عنکبوتی شپشک و شته مشاهده شوند. در خاک‌هایی که زهکش خوبی ندارند معمولاً مشکل پوسیدگی ریشه ایجاد می‌شود.

علت پاجوش ندادن گیاه آموزش نگهداری فیلودندرون بالا رونده یا گل گوش گرگی

منبع: باغبان سبز
انتشار: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
86 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها