سوالات رایج در مورد مشکلات گیاهان آپارتمانی

مشکلات گیاهان آپارتمانی

برای داشتن گیاهان و گل‌ها در آپارتمان یا منزل باید شرایط محیطی مناسب برای رشد آنها را فراهم کنیم. نور یکی از موارد بسیار مهم برای پرورش گیاهان است. گل‌ها و گیاهان بدون نور عمر کوتاهی خواهند داشت. برخی از گیاهان مانند کاج مطبق به نور ملایم و کمی احتیاج داد و برخی مانند کاکتوس‌ها حداقل در طول روز به چند ساعت نور نیاز دارد تا رشد مناسبی داشته باشد. آبیاری نیز بسیار مهم است زیرا آبیاری بیش از حد باعث پوسیدگی ریشه می‌شود همچنین آبیاری کم نیز می‌تواند به گیاهان آسیب برساند. از قرار دادن گیاهان در معرض باد کولر یا کنار بخاری و شوفاژ خودداری کنید. همچنین گیاهان به هوای تازه احتیاج دارد و در مکانی با جریان هوا نگهداری کنید. در ادامه به برخی از مشکلات گیاهان آپارتمانی می‌پردازیم.

سوالات رایج در مورد مشکلات گیاهان آپارتمانی:

برخی دوستان سؤالاتی می‌پرسند که پاسخ دادن تک به تک
آن‌ها کار دشواری می‌باشد. در این مقاله قصد داریم به چند سؤالی که پر تکرار بوده پاسخ دهیم.

۱_ گیاه من نازک شده و رشد طولی آن افزایش یافته است:

این عارضه به علت کمبود نور محیط می‌باشد، گیاه خود را به محیط پرنورتری منتقل کنید. نور شدید بخصوص در تابستان می‌تواند باعث سوختگی آنها شود. از نور فیلتر شده و ملایم برای نگهداری گیاهان استفاده کنید و مقدار نیاز نوری گیاه خود را پیدا کنید.

مشکلات گیاهان آپارتمانی

۲_گیاهان من شاخ و برگ زیادی دارند اما تعداد گل‌های آن‌ها بسیار کم هستند:

معمولاً این اتفاق به علت کوددهی نا منظم و استفاده از کود نا درست پیش می اید. کودی که استفاده می‌کنید نیتروژن زیادی دارد و بالعکس پتاسیم کمتری دارد. سعی کنید کودهایی تهیه کنید که برای گیاهان شما مناسب باشد. زیاده روی در کود دهی نیز باعث کم شدن تعداد گل‌ها می‌شود. کودهای مناسب را در فصل رشد گیاهان استفاده کنید.

۳_ برگ‌های گیاهان من سوخته و لکه‌های قهوه‌ای روی آن وجود دارد:

گیاه شما در معرض آفتاب مستقیم قرار داشته و به همین علت باعث سوختگی شده. نور آفتاب را توسط پرده، روزنامه، یا شید های گلخانه‌ای فیلتر کنید. کمبود مواد غذایی خاک نیز می‌تواند باعث سوختگی برگ‌ها شود که با کوددهی می‌توانید آن را درمان کنید.

۴_ برگ گیاهان من خشک و قهوه‌ای شدن و می‌ریزند:

به علت کود دهی زیاد می‌باشد. کود دهی فقط در فصل بهار تا تابستان ماهی یک مرتبه طبق میزان دستور شرکت سازنده انجام شود و حتماً از کود مخصوص گیاهان خود استفاده کنید.

۵_ برگ‌های گیاهان من زرد شده و می‌ریزند:

افراط در آبیاری، رطوبت کم و یا پایین بودن دمای محیط گیاه باعث این علت می‌شود. این سه مورد را بررسی کنید.

مشکلات گیاهان آپارتمانی

۶_ بر روی برگ گیاهان من پودرهای سفیدی وجود دارد:

گیاهان شما دچار قارچ پودری شده است. معمولاً این مشکل به علت بالا بودن رطوبت محیط ونبود تهویه مناسب می‌باشد. میزان رطوبت را کم کنید، گیاهان سالم را جدا کنید، پودرهای قارچ کش هر ۱۴ روز یکبار بر روی گیاهان خود اسپری کنید.

۷_ ساقه گیاهان من قهوه‌ای و شل شده‌اند و برگ‌های آن پژمرده شده:

گیاه شما دچار پوسیدگی شده، علت این مشکل افراط در آبیاری می‌باشد، میزان آبیاری را تنظیم کنید.

۸_ حس می‌کنم برگ گیاهان من شادابی خود را از دست داده‌اند:

گیاه شما دچار آفت کنه قرمز شده است و یا کثیف بودن بیش از حد برگ‌ها باعث اختلال در عمل فتوسنتز گیاهان شما شده است. برگ گیاهان را تمیز کنید اگر شاداب نشدند از سموم مخصوص کنه قرمز استفاده کنید.

۹_ گیاه من شاداب است اما برگ‌های سبز آن به یک‌دفعه می‌ریزند:

به گیاه شما شوک وارد شده است. تغییر ناگهانی دما، تغییر محیط یا تغییر گلدان باعث ایجاد شوک به گیاه شما شده است. دمای و آبیاری گیاه را تنظیم کنید و مدتی از او مراقبت کنید تا به محیط و یا گلدان جدید عادت کند.

۱۰_ برگ گیاهان من می‌پیچند و حالت لوله‌ای پیدا می‌کنند:

آبیاری زیاد و یا سرد بودن محیط باعث پیچیدن برگ گیاهان می‌شود. وجود آفت شته یا کمبود مواد غذایی خاک نیز از سایر دلایل این عارضه می‌باشد که باید مورد بررسی قرار گیرد.

مشکلات گیاهان خود را در زیر مقالات میهن کاکتوس ارسال کنید تا کارشناسان ما به آنها پاسخ دهند.

نویسنده: محمد نورعلی
منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
182 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها