چگونه می توان در خانه قارچ پرورش داد؟

چگونه می توان در خانه قارچ پرورش

پرورش قارچ در داخل خانه نسبتا آسان می باشد، به خصوص به این دلیل که نیازی به نور ندارند. در اینصورت می توانید هر زمان که دوست داشتید از محصول خود بعنوان یک افزودنی خوشمزه در دستور غذا های خود استفاده کنید.
برای پرورش قارچ نیاز به تاریکی کامل نیست. آنها افزودنی های سالمی در دنیای رنگارنگ غذا ها می باشند. آنها فاقد چربی، کالری کم، سرشار از ویتامین و آنتی اکسیدان و سایر مواد مغذی دیگر (حتی میتوانند به سلامت مغزی کمک کنند) می باشند. کلید اصلی پرورش قارچ در منزل ایجاد شرایط مناسب رشد و همچنین بدست آوردن هاگ که ماده اصلی در پرورش قارچ است، می باشد. در این مقاله شما می توانید بصورت گام به گام از دستورالعمل ذکر شده برای پرورش انواع قارچ صدفی، پرتوبلو، شیتا و غیره استفاده کنید.

قارچ چگونه رشد میکند؟
قارچ ها از طریق هاگ (نه از طریق دانه) رشد میکنند که آنقدر ریز هستند که با چشم غیر مسلح نمی توان آنها را دید. این اسپورها یا همان هاگ ها بجای خاک به موادی مانند خاک اره، دانه، کاه و یا خرده های چوب برای تغذیه متکی می باشند و به ترکیب هاگ با این مواد مغذی اصطلاحا بذر گفته می شود. عملکرد بذر قارچ ها کمی شبیه همان آغازیانی است که برای تهیه نان و خمیر مایه از آنها استفاده می شود.
این بذرها از رشد نمونه های سفید و نخ مانندی بنام میسیلیوم حمایت می کنند. در ابتدا میسیلیوم ها و قبل از هر چیزی شبیه دیگری رشد می کنند. بذرها می توانند منجر به تولید قارچ شوند اما اگر در محیط رشد مناسب قرار گیرند محصول قارچ بهتری تولید خواهند کرد. بسته به نوع قارچ می توان از یکی از محیطهای رشد مانند کاه، مقوا، کنده ها و تراشه های چوب، کمپوست، مواد ترکیبی مانند لپه و ذرت و پوسته دانه های کاکائو استفاده کرد.

کجا می توان قارچ پرورش داد؟
قارچ ها عاشق مناطق خنک، مرطوب و تاریک می باشند. وقتی که شما قصد دارید در منزل قارچ پرورش دهید، جایی مانند زیرزمین برای شما ایده آل می باشد اما میتوانید زیر سینک ظرفشویی نیز قارچ پرورش دهید.
قبل از شروع به پرورش ابتدا بایستی دمای محیط موردنظر را بررسی کنید. اکثر قارچ ها در دمای بین ۱۲ تا ۱۶ درجه سانتیگراد و به دور از گرما رشد میکنند. گونه هایی مانند قارچ Enoki حتی در دمای پایین تر (بین ۸ تا ۱۰ درجه سانتیگراد) رشد بهتری خواهند داشت. پرورش قارچ ایده بسیار خوبی برای زمستان می باشد، زیرا در زمستان راحت تر می توان به دمای موردنظر برای پرورش قارچ دست یافت.
قارچ ها می توانند تا حد کمی نور را تحمل کنند بر همین اساس جایی که انتخاب می کنید بایستی تاریک و یا نور بسیار کمی داشته باشد. البته برخی گونه ها نیز وجود دارند که در فضای باز نیز رشد میکنند اما فرآیند رشد آنها کمی طولانی (حدود سه تا شش ماه) می باشد.

انواع گونه های قارچ قابل پرورش:
در طبیعت گونه های مختلفی از قارچ ها رشد می کنند و شما نیز می توانید اکثر آنها را در خانه پرورش دهید. بزرگترین مزیت پرورش قارچ در منزل این است که شما مطمئن هستید که قارچ سمی استفاده نمی کنید. گونه هایی مانند Cremini, Enoki, Shiitaket Maitake, Portobello و همچنین قارچ های صدفی و دکمه ای سفید همگی را می توانید در منزل پرورش دهید اما هر گونه برای رشد نیازهای خاص خود را دارد. بعنوان مثال قارچ های دکمه ای سفید نیاز به کمپوست، قارچ Shiitake نیاز به خاک اره و یا بستر چوبی و قارچ صدفی نیاز به کاه بعنوان بستر رشد دارند.

مراحل پرورش قارچ:
اگر قصد دارید در منزل به پرورش قارچ بپردازید، چند مورد وجود دارد که باید به آنها توجه کنید. اگر تازه کار هستید می توانید از کیت های آماده استفاده کنید زیرا این کیت ها همه چیز را برای شما فراهم کرده است. اگر هم بدون کیت می خواهید قارچ پرورش دهید، نوع قارچی که انتخاب می کنید تعیین کننده بستر مورد نیاز شما می باشد که بایستی در این زمینه تحقیق کرده باشد و یا تجربه قبلی داشته باشد. بعنوان یک پیشنهاد، می توانید کار خود را با پرورش قارچ دکمه ای سفید که یکی از آسان ترین گونه های قابل پرورش در منزل می باشد، شروع کنید.

مرحله اول : پر کردن سینی ها با کمپوست:
از سینی های ۳۰ در ۴۰ سانتی متری با عمق حدود ۳۰ سانتی متر استفاده کنید و آنها را با کمپوست پر کنید و سپس بذرها را برروی آنها بپاشید.

مرحله دوم : استفاده از پد گرمایشی:
با استفاده از یک پد گرمایشی (میتوانید از یک حوله یا پارچه ضخیم استفاده کنید) درجه حرارت خاک را به مدت حدودا سه هفته و یا تا دیدن میسیلیوم (رشته های سفید نخ مانند) در حد ۱۸ تا ۲۲ درجه سانتیگراد افزایش دهید. در این مرحله دما را به ۱۲ تا ۱۶ درجه سانتیگراد کاهش دهید. سپس بذرها را با خاک بپوشانید.
کاشت قارچ در خانه

مرحله سوم : خاک را مرطوب نگه دارید
با اسپری کردن آب به سطح خاک و پوشاندن آن با یک حوله یا پارچه ضخیم رطوبت خاک را حفظ کنید. مطمئن شوید که حوله همیشه خشک باشد زیرا درغیر اینصورت ممکن است باعث خفگی بذرها و یا حتی کپک زدن آنها شود.
کاشت قارچ در منزل

مرحله چهارم : برداشت محصول
قارچ های دکمه ای معمولا بعد از سه تا چهار هفته آشکار خواهند شد. زمانیکه کلاهک آنها باز شد شما می توانید آنها را از قسمت ساقه و با یک چاقوی تیز بریده و برداشت کنید. هرگز سعی نکنید قارچ ها را با کشیدن ساقه آنها جدا کنید زیرا میتواند باعث صدمه زدن به قارچ های اطراف که هنوز بطور کامل رشد نکرده اند، شود. درصورتیکه مراحل بالا را به درستی انجام داده باشید بایستی بتوانید بمدت حدودا شش ماه و تقریبا هر روز محصول برداشت کنید.

تمام لوازم و خاک باید استریل باشد.

نویسنده: یوسف رحیمی آخوندزاده
منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

2 دیدگاه برای “چگونه می توان در خانه قارچ پرورش داد؟

  1. جلال گفته:

    سلام و عرض خسته نباشید.
    برای کاشت قارچ هایی که به بستر کمپوست نیاز داره باید از چه کمپوستی استفاده بشه؟(برای مثال کمپوست زباله شهری یا زباله آشپزخانه،کمپوست کود دامی،کمپوست برگ و …)

    • کارشناس 2 گفته:

      سلام، ممنون، متاسفانه در مورد کاشت قارچ اطلاعی ندارم با یک کارشناس کشاورزی مشورت کنید.

دیدگاه‌ها بسته شده است.