خاک پیت ماس چیست؟ چطور تهیه می شود و کاربرد آن برای گیاهان

پیت ماس چیست؟

پیت ماس چیست؟ پیت ماس در واقع بقایای نوعی خزه و جلبک می‌باشد که بیشتر در کشورهایی مانند استونی و لیتونی تولید می‌شود. ابتدا این خزه‌ها جمع آوری شده و در طی فرایندی آماده سازی و بسته بندی می‌شود. پیت ماس تا بیست برابر وزن خود آب جذب می‌کند و برای حفظ رطوبت خاک بسیار عالی می‌باشد. پیت ماس دارای PH 3.5 الی ۴٫۵ می‌باشد.

کاربردهای پیت ماس:
۱٫ بستری مناسب برای کاشت بذر کاکتوس و انواع بذرهای سایر گیاهان و گل های آپارتمانی.
۲٫ حفظ رطوبت بستر کاشت و خاک.
۳٫ نگهداری کود و جلوگیری از آبشویی.
۴٫ به علت دارا بودن مواد آلی بسیار بالا باعث بهبود خاک می‌شود.
۵٫ در ترکیب خاک گل های آپارتمانی استفاده می شود بخصوص انواع کاکتوس ها و ساکولنت ها بن سای بنفشه آفریقایی کاج مطبق و سایر گل ها.
۶٫ بستر مناسب برای گلخانه های خیار ، گوجه و سایر محصولات گلخانه ای.

انواع پیت ماس:
پیت ماس در رنگ‌های سیاه، قهوه‌ای و سفید در بازار وجود دارد که تفاوت آنها در میزان مواد آلی و بافت پیت ماس می‌باشد. همچنین انواع پیت ماس بر اساس سایز بافت وجود دارد که کاربرد آنها برای مصارف مختلف متفاوت می‌باشد. برای کاشت بذر کاکتوس بیشتر از نوع دانه ریز و متوسط استفاده می‌شود.

پیت ماس چیست؟

پیت ماس چیست؟

روش استفاده پیت ماس:
یکی از عواملی مهم در استفاده از پیت ماس وجود بیماری‌های قارچی به علت رطوبت بالا همچنین وجود بذر علف‌های هرز در داخل آن می‌باشد و یا وجود تخم انواع حشرات از این رو برای استفاده از پیت ماس برای مصارف حساس مانند کاشت بذر کاکتوس و ساکولنت حتماً در ابتدای کار با سم حشره کش و قارچ‌کشی کاملاً ضدعفونی شود.

 

قیمت پیت ماس:
قیمت خاک پیت ماس بسته به نوع و شرکت سازنده آن متفاوت است و خرید و فروش پیت ماس معمولاً بر اساس واحد لیتر می‌باشد که هر لیتر پیت ماس در حدود ۳۴۰ گرم می‌باشد. پیت ماس اغلب در بسته بندی ۷۰ و ۸۰ لیتری همچنین ۲۰۰ و ۳۰۰ لیتری در بازار موجود است. خیلی از کشورها مانند :هلند، آلمان، لیتونی و استونی اقدام به تولید و بسته بندی پیت ماس می‌کنند. پیت ماس را از مراکز معتبر تهیه کنید و تا حد ممکن از خرید پیت ماس هایی که با دیگر مواد مخلوط شده‌اند خودداری کنید.

 

بهترین مارک پیت ماس کدام نوع است؟ در بازار مارکهای مختلفی مانند پیت ماس میکس کار یا پیت ماس پیند استراپ، پیت ماس ککیلا، پیت ماس تراکالت، پیت ماس استندر آلمان، پیت ماس شرکت گرامافلور، پیت ماس فری پیت موجود می باشد که کاربرد هر کدام با نوع کاشت و محصول مورد نظر متفاوت می باشد. مارکی که در گلخانه های میهن کاکتوس برای کاشت بذر کاکتوس استفاده می شود مارک گرامافلور و میکس کار از نوع ۷۰ لیتری می باشد.

 

نویسنده: کاظم دروگریان
منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مقالات مشابه

159 دیدگاه برای “خاک پیت ماس چیست؟ چطور تهیه می شود و کاربرد آن برای گیاهان

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، پیت ماس رو نمیشه در عرض چند دقیقه درست کرد پیت ماس حاصل بقایای شاخه وبرگ درختان ولاشه حیوانات که در طی چندین سال روی هم انباشته وپوسیده میشن بوجود میاد.

 1. جلال گفته:

  سلام،آیا پیت ماس قهوه ای هم برای کاشت بذر کاکتوس خوبه یا فقط باید پیت ماس سیاه(بلک)باشه؟
  چون پیت ماس قهوه ای ککیلا داشتم خواستم ببینم اگه توش بذر کاکتوس بکارم جواب میده؟
  بذر رو هم از خودتون خریداری کردم.

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، فرقی نمیکنه داخل هر نوع پیت ماسی میشه بذر کاشت رنگ پیت ماس هم بستگی به محلی که استخراج میشه داره. مقدار مواد غذایی به نظرم در همشون یکسان هست فقط پیت ماس بهترهست حالت اسفنجی داشته باشه وذراتش بهم نچسبه.

 2. مهدی گفته:

  سلام.برای کاشت بذر کاکتوس و همچنین کاشت بذر گیاهان دیگر اگه پیت ماس رو از یک الک ۶میلیمتری رد کنیم خوبه یا باید الک ریزتر باشه؟

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، بله بهتر هست الک کنید، همین سایز مناسب هست میتونید از الک درشتری هم استفاده کنید مهم باز شدن ذرات پیت ماس هست که از هم جدا بشند.

 3. یزدان گفته:

  سلام.پیت ماس پیند استراپ برای کاشت بذر کاکتوس چه طوره که بخریم؟خوبه یا نه؟
  در حد پیت ماس میکس کار هست؟
  ممنون از پاسخگویی تون.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون از شما این نوع پیت ماس رو استفاده نکردم، پیتماس مرغوبی که بشه داخلش بذر کاشت بایدحالت اسفنجی داشته باشه وزمانی که داخل دست مشت میشه ذراتش بهم نچسبند وبه حالت اولیه برگردند.

  • کارشناس 2 گفته:

   برای کشت بذر اگر بخواهید استفاده کنید حتما قبل از استفاده کامل ضدعفونی کنید.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، پیت به معنی لایه های زیرین هست، pit, یعنی لایه هایی از خزه، خزه هایی که روی درختها یا سخره ها رشد میکنند وجدا شده برای مصارف گلخانه ای مورد استفاده قرار میگیرند.

دیدگاه‌ها بسته شده است.