آموزش کاشت بذر یا دانه گل رز و گل محمدی

آموزش کاشت بذر گل رز و گل محمدی

آموزش کاشت بذر گل رز و گل محمدی : کشت گل رز و گل محمدی از طریق بذر روش زیاد مرسومی نیست و بیشتر از طریق قلمه زدن تکثیر می کنند. ولی با این روش هم می شود این دو گونه را تکثیر کرد و پرورش داد.

برای کاشتن بذر گل رز و محمدی پس از پژمرده شدن گل‌ها، میوه‌ها شروع به رسیدن می‌کنند باید اجازه دهید میوه‌ها روی بوته تغییر رنگ دهند، (نشانه رسیدن میوه گل رز موقعی است که میوه‌ها رنگ انداخته و نارنجی رنگ می‌شوند) معمولاً بذرها را اواسط مهر یا آبان می‌کارند البته با توجه به نوع گل رز، زمان رسیدن میوه متفاوت است.

میوه‌های رسیده را باید بلافاصله چید و کاشت (زیرا بذر میوه‌های این گل پس از چیدن خیلی زود قوه نامیه خود را از دست می‌دهد) اگر بذرها کاملاً نرسیده و هوای منطقه سرد شده باشد، برای آنکه قوه نامیه آن کامل شود،بذرها را لای خاک اره یا ماسه نرم کمی مرطوب طبقه طبقه می‌چینند تا وقتی که برسد.

بذر گل
میوه گل رز که حاوی بذرها می باشد

بعد از کاشت بذور، بوته‌ای که به دست می‌آید ممکن است با گونه والد متفاوت باشد،خصوصاً اگر از یک بوته هیبرید بذرها را برداشت کنید. همچنین در صورتی که یک نوع گل رز در کنار گونه متفاوتی از یک گل رز دیگر کاشته شود به دلیل گرده افشانی از گل‌های مختلف، گل رزی که از کاشت بذرهای این بوته‌ها به دست می‌آید ممکن است با گونه والد متفاوت باشد.

موقع کاشتن میوه‌ها را با چاقوی پیوند زنی چهار قسمت کرده بذرها را با دقت بدون این که آسیب ببینند با نوک چاقو یا هر وسیله دیگری بیرون بیاورید.بذرها را به خوبی شستشو دهید تا مواد اطراف بذور شسته شوند.

آموزش کاشت بذر گل رز و گل محمدی

بذر گل رز
بذر گل رز

قبل از کاشتن بذرها، آن‌ها را در دستمال مرطوب در داخل پلاستیک قرار داده و در یخچال با دمای حدود ۲ درجه سانتی‌گراد حدود ۶ تا ۱۰ هفته قرار دهید. این فرایند برای شکستن خواب بذر و آماده سازی آن‌ها برای جوانه زنی می‌باشد. برای جلوگیری از خشک شدن بذرها لازم است هرازگاهی چند قطره آب به آن‌ها اضافه کنید.

کاشت بذر گل رز
کاشت بذر گل رز

ظرف را با نیمی از ورمی کولیت و نیمی از خاک گلدان استریل شده پر کنید.دانه‌ها را مرتب روی خاک بچینید سپس آهسته با کف دست آنها را فشار باید بدهید تا دانه ها خوب به خاک بچسبند و روی آنرا با قشری به ضخامت ۱ تا ۱/۵ سانتیمتر شن پوشانده، خاک را مرطوب (نه خیس)نگاه دارید.

می‌توانید تا زمان جوانه زنی، به آرامی روی خاک را با آب اسپری کنید. گلدان را در مکانی با نور کافی و دمای ۱۶ تا ۲۱ درجه قرار دهید.

جوانه های گل رز

جوانه زنی دانه‌ها ممکن است یک تا ۱۰ هفته طول بکشد. پس از ۳ تا ۴ برگی شدن می‌توان آنها را به گلدان‌های جداگانه منتقل کرد، بهتر است تا یک ماه گلدان در نزدیکی پنجره قرار بگیرد و به تدریج میزان نور را برای نهال‌ها افزایش دهید به گونه‌ای که ۶ ساعت در روز نور مستقیم دریافت کنند.

پس از ۳ ماه می‌توان آنها را به باغچه با فضای باز منتقل کرد. در طی فصل رشد می‌توان با کود متعادل رزهای جوان را تقویت کرد، میزان کود نصف غلظت توصیه شده باشد.

گل‌های رز خود را به طور مرتب آبیاری کنید. ناحیه ریشه‌ها را در روزهای گرم تابستان حداقل هفته‌ای دو بار آبیاری کنید. از آبیاری مکرر با  آبپاش به طور سطحی پرهیز کنید زیرا این عمل باعث می‌شود که ریشه‌های عمیق‌تر نتوانند به آب کافی دسترسی پیدا کنند و همچنین موجب ایجاد قارچ بر روی تنه گل و شاخه‌های گل رز می‌گردد.

منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
40 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها