آموزش نگهداری از گل کاکتوس کریسمس

آموزش نگهداری از کاکتوس کریسمس : کاکتوس کریسمس با نام علمی Schlumbergera truncata که به Christmas Cactus معروف می‌باشد یکی از کاکتوس‌های پرطرفدار می‌باشد که اگر به خوبی نگهداری شود در زمان کریسمس گل خواهد داد. جالب است بدانید کاکتوس کریسمس در طبیعت وجود ندارد و از ترکیب Schlumbergera truncata and Schlumbergera russelliana که در جنگل‌های بارانی آمریکای جنوبی بر روی گیاهان دیگر می‌روید، به وجود آمده است.

این گیاه ساقه‌هایی نازک به رنگ سبز تیره دارد. بر نوک این ساقه‌ها گل‌هایی به رنگ صورتی، قرمز، بنفش، زرد و سفید می‌روید. بیش از ۲۰۰  گونه از این گیاه وجود دارد، Christmas Flame  با گل‌های به رنگ زرد طلایی، Lavender Beauty بنفش و سفید و White Christmas با گل‌های برفی رنگش، تنها چند مورد از گونه‌های بی شمار این گیاه هستند. گونه‌های جدیدتر معمولاً دو رنگ بوده و ترکیب‌های رنگی بسیار زیبایی ایجاد می‌کنند.

بعد از تمام شدن فصل شکوفایی، کاکتوس شما به یک ماه استراحت نیاز دارد. در این مدت آبیاری را کم کرده و کوددهی را نیز تا فصل شکوفایی بعدی متوقف کنید. هرس کردن به صورت منظم، روییدن شاخ و برگ جدید را تشویق کرده و ظاهری پرتر به گیاه شما می‌دهد. فصل بهار بهترین فصل برای هرس است چون در این زمان گیاه بیشترین رشد خود را دارد.

 

چه کار کنیم تا کاکتوس کریسمس ما دوباره شکوفه دهد؟
این گیاه نگهداری نسبتاً آسانی دارد، اما اگر می‌خواهید قبل از تعطیلات کریسمس گل دهد، باید موارد زیر را در نظر بگیرید.
گیاه شما برای مدت ۱۰-۸ هفته به روز و شب‌های خنک‌تری نیاز دارد تا بتواند جوانه بزند. بهتر است در فصل پاییز آن را به فضای بیرون انتقال دهید، اما دقت داشته باشید تا در معرض نور مستقیم قرار نگیرد. حتماً قبل از یخبندان گیاه را دوباره به داخل منتقل کنید.

خاک گیاه نباید رطوبت زیادی داشته باشد، اما دقت کنید خیلی خشک هم نشود. ساقه‌های خشک و شل نشانه‌ی خشکی بیش از حد خاک هستند. در زمان جوانه زدن گیاه، جای آن را تغییر ندهید. تغییر در نور، دما و مکان ممکن است منجر به از بین رفتن جوانه‌ها و گل‌ها شود.

همچنین از قرار دادن گیاه خود در فضاهای بادگیر مانند راهروها و دریچه‌های هوای گرم خودداری کنید. هر ۲ یا ۳ سال یکبار می‌توانید گلدان گیاه را تعویض کنید. این گیاه تقریباً به گلدان خود وابسته بوده و در این حالت بهتر از دیگر حالت‌ها گل می‌دهد. برای تعویض گلدان تا بهار و یا اوایل تابستان صبر کنید. اما به هیچ وجه در زمان شکوفه دهی به تعویض گلدان اقدام نکنید.

Schlumbergera truncata

آموزش نگهداری از کاکتوس کریسمس :

محیط طبیعی: این گیاه هیبرید  بوده و گیاهان والدینش بومی جنگل‌های بارانی جنوب آمریکا ازجمله برزیل  می‌باشند.

ارتفاع: ارتفاع این کاکتوس تا  ۶۰ سانتی متر می‌رسد.

نور مورد نیاز: نور زیاد فیلتر شده. از قرار دادن کاکتوس کریسمس در مقابل تابش مستقیم آفتاب خودداری کنید.

آبیاری: در هنگام رشد گیاه خاک را نسبتاً مرطوب نگاه دارید اما مواظب باشید بیش از حد خیس نشود. بعد از گل دادن گیاه و تا قبل از رشد دوباره‌ی گیاه در بهار، با مضایقه آبیاری کنید.

رطوبت: سعی کنید تا رطوبتی به اندازه‌ی ۵۰ درصد برای گیاه فراهم کنید. گلدان را بر روی ظرفی پر از سنگ ریزه‌های خیس، قرار دهید.

دما: گیاه برای جوانه زدن به روزهای خنک (۱۸-۱۶ درجه‌ی سانتی‌گراد) و همچنین شب‌های خنک (۱۳-۷ درجه‌ی سانتی‌گراد) نیاز دارد. بعد از پدیدار شدن جوانه‌ها دمای ۲۴-۲۱ درجه در روز و ۲۱-۱۶ درجه در شب مناسب خواهد بود.

خاک: خاک مناسب برای گیاه کریسمس بهتر است دارای تخلخل بالایی باشد. ترکیبی از ماسه و پیت ماس یا کوکوپیت برای این گیاه مناسب می‌باشد.

کود: برای گلدهی نیاز به خاک مغذی دارد که می‌توان هر دو هفته یک بار در فصل رشد  با محلول کودهای پتاس بالا گیاه را آبیاری کرد.

تکثیر: برای آموزش تصویری قلمه زنی کاکتوس کریسمس اینجا کلیک کنید.

 

دلیل ریزش گل‌های کاکتوس کریسمس:
ریزش گل‌های گیاه کریسمس می‌تواند چند علت داشته باشد. یکی از دلایل کمبود نور می‌باشد، اگر نور اندازه کافی به گیاه نرسد گل‌های آن ریزش می‌کند. دلیل دوم ریزش گل‌ها دمای بالا می‌باشد اگر دما به حدود ۳۰ درجه سانتی‌گراد برسد گل‌ها می‌ریزد. یکی دیگر از عوامل ریزش گل‌ها جابه‌جایی گیاه و تغییرات دمایی می‌باشد که برای جلوگیری از این اتفاق بهتر است گیاه  را قبل از گل دادن خرید کنید. عوامل دیگری مانند آبیاری زیاد و کمبود مواد غذایی هم می‌تواند دلیل ریزش گل‌ها باشد.

منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
27 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها