آموزش کاشت بذر هاورتیا

آموزش کاشت بذر هاورتیا: یکی از روش‌های تکثیر گیاه هاورتیا از طریق کاشت بذر می‌باشد. گرده‌افشانی و بذر گیری از گیاه هاورتیا اندکی سخت‌تر از سایر گونه های ساکولنت ها می‌باشد. در این مقاله سعی شده است با زبانی ساده و کاملاً عملی گرده افشانی و کاشت بذر هاورتیا توضیح داده شود.

۱-برای تکثیر هاورتیا از بذر به گونه‌های همسان نیاز داریم تا بتوانیم بذرهای خوب و با قوه نامیه بالا تولید کنیم و نکته مهم در گیاهان همسان این است وقتی گرده افشانی صورت می‌گیرد، باعث تولید گونه‌ای هم‌شکل اما با کیفیت بالاتر و نژاد برتری می‌شود مانند خانواده هاورتیا ترانکاتا، هاورتیا کلومارین، هاورتیا پیکتا و تعدادی دیگر از این خانواده که امروزه محبوب‌ترین گیاهان در گلخانه‌های تخصصی می‌باشند.

۲- اگر در گرده افشانی گیاهان از یک خانواده فقط یکی دارید در گلخانه نگران نباشید چون هاورتیا گیاهی هست که می‌توان با هاورتیاهای دیگر گرده افشانی کرد و خانواده جدیدی تولید کرد که این گونه جدید هیبرید گفته می‌شود در بعضی اوقات گیاه هیبرید خیلی با ارزش‌تر از گونه‌های اصلی می‌شود. مثال هاورتیا picta و هاورتیا H.emelyae باهم گرده‌افشانی انجام بگیرد، گیاه تولید شده کلکسیونی و خاص می‌شود.

۳-طریقه گرده افشانی: برای این کار که خیلی خوب جواب بگیرید ابتدا برگ‌های گل هاورتیا هر تعداد که دو روز از باز شدن گل می‌گذرد جدا کنید با دقت و بعد از جداسازی با یک پنس ریز تمام گرده‌های هاورتیا روی قسمتی از انگشت دست جمع آوری کنید و به این نکته توجه کنید همیشه گرده هاورتیا هم خانواده و همسان قاطی کنید و گیاهان گرده افشانی کنید ولی در هاورتیاهای غیرهمسان (دو به دو) این گرده افشانی به همان مدل قبل انجام دهید تا بذرهایی با کیفیت عالی به‌دست آورید.

۴-در گرده افشانی وقتی گرده‌ها جمع آوری شد میله اصلی که در وسط گل هاورتیا قرار دارد (کلاله) به آرامی گرده‌ها روی آن قرار می‌دهیم که برای تمامی گل‌های هاورتیا این عمل باید مرتب و با دقت انجام گیرد.

۵-بعد از اینکه گیاه کپسول و یا کیسه بذر تشکیل داد باید منتظر باشید تا خشک شود، در این مدت توجه داشته باشید اگر به موقع این کیسه‌ها را جمع آوری نکنید تمامی بذرهای گیاهان به اطراف پاشیده می‌شود و تمام زحمات شما از بین می‌رود.

۶- بعد از جمع آوری بذرها، اجازه دهید خشک شوند در محیطی خنک و بدون نور خورشید مانند کف اتاقی که گردش هوا در آن خوب باشد مدت ۵ روز کافی است و بعد از آن در ظرفی ریخته و آن را در یخچال قرار دهید به مدت هفت روز در این زمان بستر کشت آماده کنید که پس از خارج کردن بذرها از یخچال کاشته شوند این عمل باعث بهتر جوانه زدن بذرهای تولیدی شما می‌شود.

۷-در این مقاله تولید هاورتیا از بذر را توضیح دادیم و تعدادی عکس از روش‌های این کار برای شما دوستان قرار می‌دهیم …همیشه موفق باشید.

گرده افشانی هاورتیامراحل گرده افشانی
گل هاورتیامراحل گرده افشانی
کپسول هاورتیانمونه کیسه بذر هاورتیا…گرده افشانی موفق و کامل
بذر هاورتیابذرهای آماده شده برای کاشت
کاشت هاورتیاتولید هاورتیا از بذر
جوانه هاورتیاسایز گرفتن هاورتیا در خزانه

منبع: کاکتوس لاور
نویسنده: علی بهنام جو

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
16 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها