سلنی سرئوس جایگزین پرسیکا در پیوند کاکتوس

سلنی سرئوس جایگزین پرسیکا

سلنی سرئوس جایگزین پرسیکا : سلام امروز میخواهم در مورد پیوند کاکتوس‌های بذری برای شما صحبت کنم  معمولاً شما بذرهای کاکتوس‌ها را بعد از سبز شدن روی چه پایه‌ای پیوند می‌زنید؟ پایه پرسیکا؟ خوب اگر پایه پرسیکا نبود روی چه پایه ای پیوند می‌دهید؟

روش بسیار رایج در پیوند کاکتوس‌های بذری استفاده از پایه پرسیکا هم به جهت رشد زیاد پیوندک هم به جهت امکان پیوند در سایزهای بسیار ریز است اما نکته اینجاست که پایه‌های دیگری نیز برای پیوند کاکتوس‌های بذری وجود دارد؟

اولین گزینه جایگزینی پایه‌ای به نام سلنی سرئوس است، سلنی سرئوس از جمله کاکتوس های ستونی است که همانند پرسیکا قطر چندانی ندارد ولی از رشد بالایی برخوردار است کاکتوس‌ها را می‌توان بر روی پایه سلنی سرئوس مانند پایه پرسیکا پیوند زد و از رشد بالای این پیوندک لذت برد.

سلنی سرئوس دارای سه واریته است :

Selenicereus anthonyanus
Selenicereus anthonyanus

 

Selenicereus pteranthus
Selenicereus pteranthus

 

Selenicereus urbanianus
Selenicereus urbanianus

از میان سه واریته سلنی سرئوس فقط یک واریته آن  Selenicereus pteranthus برای پیوند مناسب بوده و ما امروز مزایای پیوند بر روی این واریته را بررسی می‌کنیم.

Selenicereus urbanianus

آوند سلنی سرئوس در مرکز آن قرار دارد و برای پیوند باید جوانه بر روی آوند قرار بگیرد و سپس با نوار سلفون یا با کش های کوچک پیوندک روی پایه ثابت شود.

سلنی سرئوس چون به نسبت پرسیکا  قطورتر است مقاومت بیشتری نسبت به پیوندک‌های سنگین داشته و می‌تواند وزن بالاتری را تحمل کند.

سلنی سرئوس به نسبت پرسیکا مقاومت بالاتری نسبت به تنش‌های خاک و جابه‌جایی دارد و به راحت از طریق قلمه زدن قابل تکثیر است.

تکثیر سلنی سرئوس
تکثیر سلنی سرئوس

پیوند بر روی سلنی سرئوس

پیوند بر روی سلنی سرئوس

سلنی سرئوس جایگزین پرسیکا

سلنی سرئوس جایگزین پرسیکا

سلنی سرئوس جایگزین پرسیکا

سلنی سرئوس جایگزین پرسیکا

 

سلنی سرئوس جایگزین پرسیکا

سلنی سرئوس جایگزین پرسیکا

سلنی سرئوس جایگزین پرسیکا

سلنی سرئوس جایگزین پرسیکا

سلنی سرئوس برای رشد نیاز به خاک با زهکش بالا و نور کامل دارد و سرعت رشد بسیار بالایی دارد، محیط مرطوب را می‌پسندد و در صورت مجاورت با خاک نیز از قسمت تنه نیز ریشه می‌دهد که باعث رشد بالای پیوندک می‌شود. برای پیوند دادن روی پایه سلنی سرئوس پیشنهاد می‌کنیم تا برای قلمه‌های آن از قیم استفاده کنید تا پایه خم نشود و به صورت مستقیم رشد کند و سپس روی آن پیوند دهید.

سلنی سرئوس محدودیتی در پیوند دادن ندارد و هم کاکتوس‌های کوچک و هم کاکتوس‌های بزرگ را می‌توان بر روی آن پیوند زد.

نویسنده: hamid-ma99
منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

پیشنهاد خرید

10 دیدگاه برای “سلنی سرئوس جایگزین پرسیکا در پیوند کاکتوس

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، رطوبت زیاد محیط باعث ریشه هوایی در انواع گیاهان میشه. رطوبت محیط رو کم کنید.

 1. mr.suru5h گفته:

  سلام و عرض ادب،
  اسناد ارجمند چند تا سوال پیش آمده برام، بنده چندیدن مورد پیوند روی این پایه زدم که متاسفانه یه رَد کرده یا اصلا رُشد نمیکنه(بعد از ۴۰ تا ۶۰ روز).
  تمام جوانبِ روی رشد بودن، دما، آبیاری ، استریل بودن وسایل و… رعایت شده،
  سوال اینجاست که این پایه چند وقت و در چه محیطی (دما،نور،رطوبت) با پیوندک بسته شده بمونه؟
  سوال بعدی اینکه بعد از چه مدت رشد شروع میشه ؟(شاید چون با پرسیکا مقایسه میشه و جایگزینه انتظار زیادی دارم)
  و مهمترین سوال :شرایط پایه(سِن پایه،قُطر تنه، حجم ریشه، ارتفاع تنه) برای رَد یا پذیرفتن پیوندک چطوریه ؟
  ببخشید که طولانی شد، پیشاپیش از جواب کامل و اصولی و علمی شما ممنونم. ❤?

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون از شما،برای پیوند زدن مهمترین نکته این هست که پایه وپیوندک در حال رشد باشن، یک روز قبل از انجام پیوند گیاه پایه رو کامل ابیاری کنید تا سیراب شده وشیره زیادی برای حفظ پیوند داشته باشه. پیوند رو باید در قسمت رویش پایه بزنید یعنی پایه از قسمتی که رشد داره به اندازه یک سانت برش بزنید وپیوندک روروی اوند قرار بدید، منظور قسمت مریستم گیاه هست(تاج گیاه) هر چقدر گیاه رو از قسمت پایین تنه برش بزنیم اوند چوبی خواهد بود وپیوند نخواهد گرفت.بعد از انجام پیوند پیوندک رو با نوار سفلون چفت کنید وگیاه رو بمدت ده روز در کاور وجای خنک ونیمه سایه قرار بدید تا رطوبت حفظ بشه. سه الی چهار روز بعد میتونید نوار سلفون رو با احتیاط کامل باز کنید ومجدد گیاه رو داخل کاور قرار بدید. ده روز بعد گیاه رو از کاور خارج کنید ودر جای پرنور وفیلتر شده قرار بدید ابیاری رو هم وقتی سطح خاک خشک شد انجام بدید. سه الی چهار روز بعد از اینکه گیاه رو از کاور خارج کردید اگر پیوند با موفقیت انجام شده باشه پیوندک شروع به رشد میکنه. دقت کنید که همه ی لوازمی رو که برای برش وسایر کارها استفاده میکنید استریل وضدعفونی شده باشه.

 2. محمود ابراهیمیان گفته:

  سلام و تشکر بخاطر اطلاعات خوبی که در اختیار همه میزارید و پاسخ دقیق و کامل بدون چشم داشت به سوالها و مشکلات دوستداران کاکتوس میدهید
  دو تا واریته دیگه قابل پیوند زدن نیست؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون از شما دوست گرامی، دو واریته دیگر عکس دوم وچهارم. سلنی سرئوس اندونیانوس
   (Selenicereus anthonyanus) وسلنی سرئوس
   یوربانیانوس
   (Selenicereus urbanianus)
   هستند که اگر با دقت عکسها رو مشاهده کنید قابل پیوند زدن نیستند.

 3. محمود ابراهیمیان گفته:

  سلام و درود
  گفتین فقط یک واریته مناسبه
  اون دوتا واریته جواب نمیده اصلا؟
  اسمه عامیانه سلنی سرئوس اگه داره چیه؟

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، مقاله رو کامل مطالعه کنید، نوشته شده، Selenicereus pteranthus سلنی سرئوس پتراندوس،عکس اول وسوم و…اسم عامیانه رو متاسفانه نمیدونم.

دیدگاه‌ها بسته شده است.