اچینو سرئوس ریگی دیسموس Echinocereus Rigidissimus

اچینو سرئوس ریگی دیسموس Echinocereus Rigidissimus

اچینو سرئوس ریگی دیسموس Echinocereus Rigidissimus کاکتوس زیبایی از خانواده اچینوسرئوس ها که دارای تیغ‌های قرمز تا صورتی زیبایی دارد. به دلیل داشتن رنگ زیبا مورد توجه پرورش‌دهندگان کاکتوس قرار گرفته است.معمولاً به عنوان کاکتوس رنگین کمان یا رنگین کمان خارپشت کاکتوس‌ها یاد می‌شود. کاکتوسی است که به تنهایی رشد می‌کند و به ندرت بچه زایی می‌کند. گاهی ارتفاع آن به ۳۰ سانتی متر و عرض آن یا همان قطر آن به ۱۱ سانتی متر می‌رسد. کاکتوسی است ستونی شکل بسیار زیبا که روی بدنه‌اش تیغ‌های زیبای قهوه‌ای و صورتی و سفید دارد. رنگ آن صورتی و گاهی مایل به قرمز است که بر زیبایی گیاه می افزاید و کاکتوس بسیار زیبا و خوشگلی است که باعث گرانی نسبتاً زیاد قیمت کاکتوس می‌باشد و در کشورهایی مثل تایلند طرف داران خاص خود را دارد. گلهای این اچینو صورتی کمرنگ با گلوی سفید رنگی هستند که با گرده افشانی کامل و موفقیت آمیز می‌توان بذر گیری کرد که کپسول بذر نیز تقریباً سه ماه پس از گرده افشانی حاصل می‌شود. گلهای این گونه در اواخر بهار و تابستان در طول روز شکوفا می‌شوند. اکثر بذرها سبز می‌شوند و قوه نامیه بالایی دارند کشت بذر این اچینو نسبت به سایر گونه‌ها اندکی سخت است ولی پس از کشت به راحتی رشد می‌کند.
کاکتوس اچینو صورتی (به صورت عامیانه مردم ایران) کاکتوسی بسیار مقاوم در برابر تغییرات و در عین حال بسیار حساس است.

گل کاکتوس اچینوسرئوس
گل کاکتوس اچینوسرئوس

زیستگاه طبیعی این گونه در سراسر Sonorc و Chihuho در مکزیک است و همچنین در ایالات متحده در اریزونا و نیومکزیکو دیده می‌شود. این کاکتوس در ارتفاعات کوه‌ها و در بین صخره‌ها رشد می‌کند و در زمین صاف به ندرت از این کاکتوس دیده می‌شود. زیستگاه این کاکتوس در ارتفاعات ۱۲۰۰ تا ۲۰۰۰ متر از سطح دریا است و بیشتر ترجیح می‌دهد در ارتفاع ۱۵۰۰ متر از سطح دریا زندگی کند. این گونه در زیستگاه خود تا ۴۵ سانتی متر ارتفاع نیز رشد می‌کند و ارتفاع می‌گیرد.

تعداد شیارهای روی گیاه ۱۸ تا ۳۲ متفاوت است و به صورت یکدست نمی‌باشد.

خاک مورد استفاده برای گیاه باید زهکش مناسب و متخلخل باشد تا آب اضافه از ظرف خارج شود به آبیاری همانند اکثر کاکتوس‌ها بسیار حساس است و باید به طور منظم آبیاری شود. برای زیباتر شدن رنگ و رشد مناسب گیاه به نور کافی و کامل آفتاب نیاز دارد البته باید از آفتاب سوختگی حفظ شود باید هوای اطراف گیاه گردش مناسبی داشته باشد و در جریان باشد تا از پوسیدگی گیاه جلوگیری شود. متخلخل بودن خاک نیز یکی از عوامل تشویق گلدهی است. این گیاه گرما دوست است و بسیار مقاوم در دمای پایین به طوری که می‌تواند دمای منفی ۱۲ درجه سانتی‌گراد را تحمل کند.

اچینوسرئوس دفرمه
اچینوسرئوس دفرمه

 

اچینوسرئوس

نویسنده: فاکاکتوس ( میریحیوی)
منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

10 دیدگاه برای “اچینو سرئوس ریگی دیسموس Echinocereus Rigidissimus

 1. میلاد گفته:

  سلام،هر گل این واریته در صورت تلقیح ب طور میانگین و حدودی چه تعداد بذر میده؟

 2. FS گفته:

  بذر میکس اچینو سرئوس برای تازه کارها مناسبه؟ و اینکه چقدر احتمال داره تو بذر میکس این کاکتوس از این نوع در بیاد؟

  • کارشناس 1 گفته:

   معمولا بالای پنج سال بالغ میشن. گلدهی بستگی به شرایط نگهداری داره. قیمت رو اطلاع ندارم.

دیدگاه‌ها بسته شده است.