بیماری سفیدک پودری بنفشه آفریقایی

بیماری سفیدک پودری بنفشه آفریقایی: این بیماری شایع‌ترین و مهم‌ترین بیماری در گیاهان گلخانه‌ای و باغچه‌ای بخصوص در گل رز و بنفشه آفریقایی است. معمولاً زمانی که اختلاف دمایی شب و روز زیاد است و یا رطوبت محیط بالاست مشاهده می‌شود. عدم تهویه مناسب گلخانه یا محل نگهداری گیاهان نیز از عوامل گسترش این بیماری می‌باشد.

 

علائم بیماری سفیدک سطحی در روی بنفشه آفریقایی:  لکه‌های سفید روی برگ‌ها، دم برگ‌ها و گل‌ها ظاهر می‌شود و توده‌های سفید رنگ پودری مسیلیوم و اسپورهای قارچ، تمامی برگ‌ها را می‌پوشاند، یا اینکه به صورت لکه‌های گرد مجزا در هر دو سطح برگ‌ها باقی می ماند. این لکه‌ها در حدود یک سانتی‌متر می‌باشند.

 

عامل بیماری سفیدک سطحی یا سفیدک پودری بنفشه آفریقایی قارچ Oidium است. این بیماری در هر فصلی مشاهده می‌شود ولی معمولاً در فصل پاییز فعالیت این قارچ‌های بیماری زا بیشتر از سایر فصل‌ها می‌باشد.

بیماری سفیدک پودری بنفشه آفریقایی
بیماری سفیدک پودری بر روی گل بنفشه آفریقایی

مبارزه با بیماری:
هیچ‌وقت سعی نکنید سفیدها را با دست پاک کنید زیا باعث افزایش سرعت بیماری خواهد شد. در مراحل اولیه و زمانی که سفیدک پودری زیاد پیشروی نکرده است می‌توان از پد الکلی که با ۵۰ درصد آب رقیق شده است برای پاک کردن برگ‌ها استفاده کرد. برای درمان باید از سموم قارچ‌کش استفاده شود. سموم قارچ‌کش مانند توپسین و پنکونازول تأثیر خوبی بر روی سفیدک دارند. پنکونازل تنها از طریق اسپری بر روی برگ ها و ساقه‌ها کفایت می‌کند و نیازی به آبیاری با سم نیست.

 

سمپاشی برای بنفشه آفریقایی بهتر است در زمانی که آفتاب بر روی گیاه نمی‌تابد انجام شود و اگر از لامپ‌های مخصوص گیاه استفاده می‌شود باید آنها را خاموش کنید تا از ایجاد لک بر روی گیاه جلوگیری شود. همچنین از اسپری سموم بر روی برگ‌های بنفشه آفریقایی زمانی که هوا سرد است یا در دمای بالا خودداری کنید.

همچنین در صورت مشاهده گیاه بیمار آن را از سایر گیاهان سالم خود جدا کنید تا سایر گیاهان آلوده نشوند.

نویسنده: فردوس عبدی قویدل
منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

7 دیدگاه برای “بیماری سفیدک پودری بنفشه آفریقایی

 1. شادی گفته:

  سلام. این بنفشه ی دوستمه، یه برگه که به جهت تکثیر کاشته.
  آیا همین بیماری سفیدک پودریه؟

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، نه این بیماری سفیدک پودری نیست، فقط برگ کثیف شده، برگهای بنفشه افریقایی رو باید تمیز نگهدارید میتونید با یک مسواک نرم وکهنه ویا با براش سطح برگ رو تمیز کنید.

   • شادی گفته:

    واقعا؟ آخه میگه گیاه مادر این سفیدک هارو نداشته.
    الانم فقط این برگه اینجوریه، جوونه هاش سفیدک ندارن

    • کارشناس 1 گفته:

     عذر خواهی میکنم بله سفیدک پودری هست با احتیاط اون برگ الوده رو جدا کنید بصورتی که به سایر برگها نخوره، اگر روی سایر برگها هم مشاهده شد رطوبت محیط رو کم کنید وتهویه محیط رو بالا ببرید، وبرگهای گیاه رو با محلول سم قارچ کش پنکونازول سمپاشی وابیاری کنید.

دیدگاه‌ها بسته شده است.