چگونه تراریوم کاکتوس و ساکولنت بسازیم

چگونه تراریوم کاکتوس و ساکولنت بسازیم

چگونه تراریوم کاکتوس و ساکولنت بسازیم: شاید در نگاه اول ساخت تراریوم با کاکتوس‌ها و ساکولنتها زیاد منطقی به نظر نیاید ولی با اندکی دانش و آشنایی با کاکتوس‌ها و ساکولنت ها می‌توان تراریومی زیبا با کاکتوس‌ها ساخت. هرچند توصیه ما این است که کاکتوس‌ها به صورت مجزا و در گلدان‌های تکی نگهداری شوند.

 

برای ساخت تراریوم کاکتوس‌ و ساکولنت ابتدا باید یک سری اصول را رعایت کنید تا کاکتوس‌ها در کنار هم بتوانند بدون خراب شدن به خوبی رشد کنند. در ادامه مراحل و اصول ساخت تراریوم کاکتوس‌ها را توضیح خواهیم داد.

 

۱- انتخاب نوع کاکتوس:
مهم‌ترین بخش در ساخت تراریوم کاکتوس‌ها، انتخاب نوع کاکتوس می‌باشد. شما باید کاکتوس‌هایی را انتخاب کنید که نیازهای یکسانی داشته باشند و از نظر اندازه نزدیک به هم باشند. نیازهایی مانند میزان آبیاری، نوع خاک، نور باید یکسان یا نزدیک به هم باشد. مثلاً اگر شما ساکولنت ها را که به آب بیشتری نیاز دارند در کنار کاکتوس‌ها بکارید در اثر آبیاری زیاد کاکتوس آسیب خواهد دید و یا در اثر آبیاری کم ساکولنت آسیب می‌بیند.

 

۲- جریان هوا:
شما باید از شیشه‌هایی برای ساخت تراریوم استفاده کنید که هوا به راحتی در آن جریان داشته باشد. کاکتوس‌ها برای زنده ماندن به هوای تازه و در حال جریان نیاز دارند. پس شیشه‌هایی با درپوش یا با درب کوچک مناسب این کار نخواهند بود.

 

۳- نحوه آبیاری تراریوم کاکتوس:
آبیاری تراریوم کاکتوس کار بسیار حساسی می‌باشد. از آنجایی که ته ظرف سوراخ‌هایی برای خروج آب ندارند باید به اندازه‌ای به کاکتوس‌ها آب داد که بتوانند همه آن را مصرف کنند و آب اضافی ته شیشه تراریوم جمع نشود. به دلیل بسته بودن محیط نگهداری کاکتوس‌ها در این روش و بالا بودن رطوبت داخل ظرف آبیاری باید کمتر از کاکتوس‌هایی که در گلدان نگهداری می‌شوند باشد.

 

۴- خاک مناسب برای تراریوم کاکتوس‌ها:
همان‌طور که در بالا نیز گفته شد ظرف تراریوم ها دارای سوراخ در کف نیستند که این موضع باعث بالا رفتن رطوبت خاک خواهد شد، پس باید از خاک‌های کاملاً سبک مانند ماسه برای ساخت تراریوم استفاده کرد. کف تراریوم را با سنگ‌ریزه‌های درشت پر کنید.

 

۵- اندازه تراریوم:
شیشه انتخابی برای ساخت تراریوم کاکتوس‌ها باید اندازه مناسبی داشته باشد. شیشه بزرگ باعث نگهداری آب بیشتری می‌شود. در شیشه‌های کوچک فضا برای رشد کاکتوس‌ها کم خواهد بود.

 

۶- نور و دمای مناسب:
به دلیل محدود بودن فضای تراریوم از قرار دادن آن در مقابل آفتاب شدید خودداری کنید. آفتاب زیاد باعث بالا رفتن دمای داخل شیشه شده و باعث سوختگی کاکتوس‌ها خواهد شد. آفتاب ملایم و دمای محیط خانه مناسب نگهداری تراریوم کاکتوس می‌باشد.

 

از کاکتوس‌های سالم برای ساخت تراریوم استفاده کنید. اگر کاکتوسی دارای بیماری باشد باعث بیمار شدن سایر کاکتوس‌های اطراف خود خواهد شد. همچنین بهتر است خاک را قبل از استفاده با سموم قارچ‌کش ضدعفونی کنید. اگر از سنگ‌های رنگی برای زیبایی تراریوم استفاده می‌کنید حتماً از سنگ‌های رنگی با رنگ طبیعی استفاده کنید زیرا رنگ‌های شیمیایی باعث آسیب به گیاه خواهد شد.

برای آموزش مراحل تصویری ساخت تراریوم کاکتوس اینجا کلیک کنید.

چگونه تراریوم کاکتوس و ساکولنت بسازیم

نویسنده: کاظم دروگریان
منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
14 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها