آموزش کاشت بذر سرو نقره‌ای

آموزش کاشت بذر سرو نقره‌ای

آموزش کاشت بذر سرو نقره‌ای: در این مقاله آموزش کاشت بذر سرو نقره‌ای که به نام سرو سیمین هم مشهور است دارای نام علمی CUPRESSUS ARIZONICA می‌باشد که از خانواده سروها محسوب می‌شود برای شما توضیح داده می‌شود.

 

این درخت زیبا بومی ایالت آریزونای آمریکاست که همیشه سبز بوده و دارای ظاهر تخم مرغی شکلی است. این گیاه در ایران برای مصارف زینتی و صنعتی پرورش داده می‌شود. شاخ و برگ‌های این درخت خاکستری رنگ است و از این رو به نام سرو نقره‌ای شهرت یافته است.

 

کاشت سرو نقره‌ای به منظور جلوگیری از فرسایش خاک و ایجاد حصار بسیار مناسب است. این گونه برای پرورش بنسای هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. بذر مرغوب را از شرکت‌های معتبر تهیه کنید و یا اواسط و اواخر پاییز از درختان به‌طور مستقیم تهیه کنید، دقت کنید که بذرها کاملاً رسیده و پوسته به رنگ قهوه‌ای باشد، پوست‌های سبز رنگ نارس می‌باشد.

 

قبل از کاشت بذر باید بذرها را به مدت چهار هفته در هوای آزاد به دور از رطوبت و نور مستقیم قرار دهید تا پوسته کاملاً باز شده و بذرها را از داخل پوسته خارج کنید، معمولاً داخل هر پوسته ۲۰_۷۰ عدد بذر وجود دارد بعد از گذراندن دوره سرمادهی سپس اقدام به کشت کنید.

 

آموزش کاشت بذر سرو:

– زمان مناسب کاشت بذر سرو نقره‌ای اوایل بهار هست، ولی می‌توانید بذرها را بعد از خشک کردن در پاییز در هوای آزاد هم کشت کنید، با شروع فصل رویش بذرها جوانه زده و از خاک بیرون می‌آیند.

– خاک مناسب برای کاشت بذر سرو خاک شنی، لومی، رسی می‌باشد.

– بذرها را حدود ۲۴ ساعت در آب خیس کنید.

– محلی در زمین برای کاشت آماده کنید حتماً خاک را خوب شخم بزنید، می‌توانید بذرها را داخل گلدان هم کشت کنید.

– سپس بذرها را در محلی مناسب بپاشید و مقداری روی آن کود دامی سرند شده یا یک لایه خاک سبک بریزید و خوب آبیاری کنید.

– معمولاً بین ۱۵ روز تا ۳۰ روز جوانه‌ها از خاک بیرون می‌زنند.

– وقتی جوانه‌ها حدود ۱۰ تا ۱۵ سانت رسیدند می‌توانید آنها را داخل نایلکس یا گلدان بکارید.

– اگر فاصله بذرهایی که پاشیدن بیشتر هست، بهتر هست که سروها یک سال در زمین باقی بمانند تا خوب رشد کنند بعد آنها را داخل گلدان یا نایلکس بکارید.

– هرچقدر فاصله بذرها بیشتر باشد به نهال‌های قوی‌تر و درشت‌تری در طی یک سال تبدیل خواهند شد بهترین فاصله بین ده تا ۱۵ سانتی‌متر است.

آموزش کاشت بذر سرو نقره‌ایآموزش کاشت بذر سرو نقره‌ایآموزش کاشت بذر سرو نقره‌ای

نویسنده: کارشناس میهن کاکتوس
منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
14 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها