چند نکته مهم در مورد کوددهی کاکتوس‌ ها

چند نکته مهم در مورد کوددهی کاکتوس‌ها
چند نکته مهم در مورد کوددهی کاکتوس‌ها: کاکتوس‌ها نیز همانند سایر گیاهان نیاز به مواد مغذی دارند و اکثر این مواد مغذی در خاک موجود است ولی بعضاً به دلیل کمبود مواد مغذی در خاک که به دلیل قدیمی بودن و یا عدم غنی سازی دوره‌ای خاک و یا استفاده از ماسه به جای خاک کاکتوس، خاک دچار فقر می‌شود که در این زمان می‌توان از کود استفاده کرد. البته ما باید این موضوع را در نظر بگیریم که کاکتوس‌ها عموماً گیاهان دیر رشدی می‌باشند و استفاده نادرست از کودهای شیمیایی و یا ارگانیک تأثیر منفی در رشد کاکتوس و حتی باعث مرگ گیاه نیز می شود پس باید هنگام استفاده از کود برای گیاهان به ویژه کاکتوس‌ها بر اساس اصول و قواعد که در پایین به آنها اشاره خواهیم کرد دقت نمود.

پی اچ خاک کاکتوس:
خاک برای گیاهان به دو نوع خاک اسیدی و قلیایی تقسیم می شود، که به دلیل قابلیت بالای جذب مواد در خاک اسیدی این نوع خاک برای کاکتوس‌ها به‌صورت عمومی بهتر است ولی در بعضی نوع از کاکتوس‌ها این موضوع صدق نمی‌کند.
چه نوع کودی برای کاکتوس‌ها مناسب است؟
به‌صورت عمومی برای کاکتوس‌ها باید از کودهای استفاده شود که داری ازت پایین و یون‌های پتاس بالا را داشته باشد این امر به دلیل این می‌باشد که ازت زیاد در خاک باعث نرم شدن بافت‌های کاکتوس شده و باعث ترک برداشتن آن می‌شود و به همین دلیل برای کاکتوس‌ها و ساکولنت ها کودهای”ان پی کا” مناسب‌اند.

 

تأثیر کود آهن بر کاکتوس‌ها:
کاکتوس‌ها به دلیل ساختار که دارند به کود آهن نیازی ندارند و از این رو استفاده از این نوع کود برای رشد کاکتوس تأثیر چندانی ندارد و توصیه نمی‌شود.

 

نکات مهم هنگام خرید کود برای کاکتوس:
هنگام خرید کود برای کاکتوس‌ها سعی کنید از برندهای مطرح و قابل اعتماد خرید کنید و حتماً به تاریخ و نحوه مصرف (دوز مصرف) دقت کنید. برای خرید کود مخصوص کاکتوس اینجا کلیک کنید.

 

بهترین زمان برای کود دهی:
زمان کود دهی بحثی بسیار مهم در زمینه کود دهی برای کاکتوس‌هاست به این منظور باید به این موضوع توجه خاصی داشت در غیر این صورت نتیجه عکس می‌گیرید و شاهد از بین رفتن با تضعیف گیاه خواهیم بود به این منظور بهترین زمان برای کود دهی کاکتوس‌ها فصل رشد آنها می‌باشد زمانی که گیاه سرحال و بدون مشکل شروع به رشد کرده باشد به دلیل اینکه فصل رشد امروزه به دلیل وجود گلخانه‌ها و مصنوعی شدن و تفاوت داشتن فصل رشد؛ کود دهی نیز می‌تواند زمان مختلفی داشته باشد که شما باید فصل رشد گیاهان خود را بدانید ولی به صورت عمومی کاکتوس‌ها با اتمام سرمای زمستان و شروع بهار شروع به رشد کرده و در اواخر تابستان و یا اوایل پاییز به خواب فرو می‌روند و فصل رشدشان تمام می‌شود در هر حالت از کود دهی به کاکتوس و ساکولنت ها در فصل زمستان و در وقت خواب گیاه خودداری نمایید و همچنین کاکتوس‌های تازه کاشته شده و بیمار را نباید کود دهی کرد.

 

نحوه کود دهی به کاکتوس‌ها:
بسته به نوع گیاه کودها از طریق برگ یا تنه و یا ریشه جذب می‌شوند که در کاکتوس‌ها این مورد اکثراً با ریشه می‌باشد.

 

مدت زمان کود دهی:
در فصل رشد گیاه می‌توان به صورت کلی ماهی یک‌بار کود دهی انجام داد و این موضوع برای کاکتوس‌های خزانه می‌تواند هر دو هفته یک‌بار در دوز مناسب انجام داده شود. فصل رشد اکثر کاکتوس‌ها بهار و تابستان می‌باشد.

 

اولویت کود دهی کاکتوس‌ها:
به طور کلی کاکتوس‌های خزانه و سن پایین نیازمند کود بیشتری نسبت به کاکتوس‌های سن بالا و بزرگ‌تر دارند. امکان ترک برداشتن یا خراب شدن کاکتوس‌ها در سنین بالا در صورت استفاده بیش از حد کودها بخصوص کودهای ازت بالا وجود دارد.

 

کود حیوانی:
کودهای حیوانی یکی از بهترین نوع کودها برای کاکتوس‌ها می‌باشند و کود گاوی به دلیل اسیدی بودن مناسب‌ترین کود حیوانی برای کاکتوس‌ها و ساکولنت ها می‌باشند اما قبل از استفاده از این نوع کودها حتماً باید از طریق قارچ کش و حشره کش کود را کاملاً پاک و عاری از هر گونه عامل بیماری استفاده کرد و دقت کنید که کاملاً پوسیده باشد. از کودهای حیوانی کاملاً پوسیده و کهنه استفاده کنید.

 

اگر همچنان با رعایت نکات بالا کاکتوس شما با کود دهی رشد زیادی نمی‌کند به خاطر داشته باشید گیاه قبل از کود چندین عوامل اساسی برای رشد نیاز دارد که خاک مناسب، دمای مناسب، نور دهی و آبیاری منظم و فصل رشد و غیره می‌توان اشاره کرد و تمامی این نیازها برای رشد سالم گیاه لازم و ضروری می‌باشد.

.

نویسنده: محمدرضا سلطانی

مقالات مشابه

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
32 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها