آیا کاکتوس‌ ها سرما می‌خورند؟

آیا کاکتوس‌ها سرما می‌خورند؟

آیا کاکتوس‌ها سرما می‌خورند؟ کاکتوس‌ها به دلیل ذخیره آب زیاد در بافت‌ها و اندام‌های داخلی خود شدیداً به سرما و یخ زدگی حساس هستند و اگر دما خیلی پایین رود بافت و اندام‌های کاکتوس‌ها یخ زده و از بین می‌رود و به گیاه آسیب‌های شدید وارد می‌شود و حتی ممکن است گیاه از بین برود. در فصل زمستان حداقل دمای هوا برای نگهداری کاکتوس‌ها ۵ الی ۱۰ درجه می‌باشد و اگر دما کمتر از این اندازه شود گیاه آسیب دیده و از بین می‌رود.

 

کاکتوس‌ها با شروع شدن فصل سرما آب اضافی که در بافت‌های خود ذخیره کرده بودند را تخلیه می‌کنند تا از یخزدگی جلوگیری کنند و به همین علت اندام‌های آن‌ها در فصل زمستان ممکن است چروکیده شود و این امری کاملاً طبیعی بوده و با شروع مجدد فصل رشد و ذخیره کردن آب، این چروک کاکتوس‌ها از بین خواهد رفت و برای همین است که میگویند در زمستان کاکتوس‌ها را آبیاری نکنید یا به مقدار خیلی کم و در بازه‌های زمانی طولانی آبیاری را انجام دهید تا به گیاه آسیب نرسد، چون کاکتوس‌ها در فصل سرما به آب احتیاج ندارند.

 

دیگر مشکلات کاکتوس‌ها در فصل سرما این است که سیستم ایمنی و دفاعی آن‌ها بسیار ضعیف می‌شود و در برابر آفات حساس‌تر شده و ممکن است از بین بروند. در این فصل به علت سرما آب دیرتر خشک و تبخیر می‌شود و ریزش آب بر روی تنه و اندام‌های گیاه دچار ایجاد بیماری قارچ می‌شود و چون سیستم ایمنی ضعیف شده، به گیاه آسیب جدی وارد می‌شود. در این فصل باران و طوفان‌های شدید می‌تواند به کاکتوس‌ها آسیب برساند و آن‌ها را از بین ببرد.

حال سؤال اینجاست که، پس چرا کاکتوس‌ها به دوره خواب و سرمای زمستان نیاز دارند؟

علاوه بر اینکه سرمای شدید می‌تواند کاکتوس‌ها را از بین ببرد اما مقداری سرما در زمستان برای کاکتوس‌ها نیاز است. یکی از مهم‌ترین فاکتورهای نگهداری از کاکتوس‌ها زمستان گذرانی و ایجاد دوره خواب برای این نوع گیاهان زیبا می‌باشد. دوره خواب یک دوره سرمایی برای کاکتوس‌ها است و با سرد شدن هوا و شروع فصل پاییز و زمستان این دوره آغاز می‌شود. دوره خواب به کاکتوس‌ها کمک‌های فراوانی می‌کند و می‌توان گفت این دوره برای استراحت آن‌ها می‌باشد. کاکتوس‌ها برای گلدهی در فصل رشد نیاز به دوره خواب و سرما دارند و همچنین این دوره کمک فراوانی به رشد و نمو آن‌ها در فصل بهار و تابستان می‌کند.

 

افرادی هستند که ادعا می‌کنند کاکتوس‌های کوچک و جوان به دوره سرما نیازی ندارند و فکر می‌کنند این دوره فقط جلوی رشد آن‌ها را می‌گیرد و می‌توان گفت که کاملاً اشتباه می‌کنند. دوره خواب به کاکتوس‌های جوان نیز کمک می‌کند تا در فصل بهار و تابستان رشد چند برابر و بیشتری داشته باشند. دیگر مزایای این دوره افزایش طول عمر کاکتوس‌ها می‌باشد. کاکتوس‌ها در فضای داخل خانه هیچ‌گاه به خواب نمی‌روند و برای ایجاد دوره خواب نیاز به فضای خنک‌تر و رعایت یکسری مسائل می‌باشد. در دوره خواب و زمستان هرگز دمای هوا از ۷ درجه کمتر نشود و کاکتوستان را در دمای ۷ تا ۱۳ درجه نگهداری کنید. البته کاکتوس‌هایی نیز هستند که دماهای پایین‌تری را می‌توانند تحمل کنند اما ارزش از بین رفتن آن ها را ندارد. کاکتوس را در محلی خنک با دمای کمتر از ۱۳ درجه قرار دهید تا به خواب بروند و اگر دما پایین‌تر از ۷ درجه شد به سرعت کاکتوس را به محل گرم‌تری منتقل کنید تا دما بالاتر از ۷ درجه سانتی‌گراد باشد. هرگز کاکتوس را در معرض طوفان و بادهای شدید و باران‌های فصل زمستان قرار ندهید سعی کنید آب بر روی تنه آن‌ها نریزد.

 

برخی بر این باورند که چون کاکتوس به دوره خواب فرو رفته است دیگر به نور نیازی نداشته و آن ها را در محلی تاریک به حال خود رها می‌کنند. کاکتوس‌ها را در محل‌هایی روشن قرار دهید تا حداقل مقداری نور به آن‌ها برسد و از آفتاب زمستانی بهره ببرند. میزان آبیاری را به شدت کاهش دهید و فقط ماهی یک مرتبه به میزان خیلی کم برای جلوگیری از خشکی به آن‌ها آب بدهید. کود دهی را در این فصل قطع کرده و هرگز در این دوره کاکتوس‌های خود را کود دهی نکنید. هر روز به آن‌ها سر بزنید و آنها را به حال خود رها نکنید و مراقب آن‌ها باشید. در این فصل سیستم ایمنی کاکتوس‌ها بسیار ضعیف شده و حشرات و آفت‌ها به راحتی می‌توانند به آن‌ها آسیب‌های جدی وارد کنند. برای جلوگیری از قارچ زدگی در این فصل از ریختن آب و اسپری آب بر روی تنه و اندام کاکتوس‌ها جلوگیری کنید. با شروع فصل رشد که اواخر اسفند ماه می‌باشد و هوا گرم‌تر می‌شود آبیاری کاکتوس ها را افزایش داده و کود دهی را طبق روال قبلی خود انجام دهید.

 

در دوره خواب از تکثیر کردن و پیوند زدن کاکتوس‌ها خودداری کنید.

آیا کاکتوس‌ها سرما می‌خورند؟
.
.
.
.
نویسنده: محمد نورعلی
منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
38 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها