معرفی و نگهداری کاکتوس مامیلاریا هانیانا

معرفی و نگهداری کاکتوس مامیلاریا هانیانا
معرفی و نگهداری کاکتوس مامیلاریا هانیانا: کاکتوس مامیلاریا هانیانا با نام علمی mammillaria hahniana یک کاکتوس بسیار زیبا و گل‌دار است که با نام پیرزن یا بانوی پیر  (old lady cactus) نیز  شناخته می‌شود. زیستگاه این کاکتوس مناطق گرم و خشک آمریکای جنوبی به ویژه مکزیک می‌باشد. از نظر ظاهری از کاکتوس‌های رایج در نمایشگاه‌ها و مراکز تجاری به شمار می‌رود.
مامیلاریا هانیانا دارای گونه های مختلفی است که در ارتفاعات ۷۵۰ تا ۲۲۰۰ متری از سطح دریا  رشد می‌کند و با داشتن ظاهری کروی و استوانه‌ای که می‌تواند قدی حدود ۵۰ و ارتفاع حدود ۶۰ سانتی متر داشته باشد. بانوی پیر نوعی کاکتوس خاردار در خانواده کاکتاسه ها است که سطح پوشیده‌ای از خار دارد، ۱۴ الی ۲۵ تیغ زرد و نارنجی داشته که از میان این تیغ‌ها، چند تیغه آن بلند (حدود یک و نیم سانتی متری) و به صورت پراکنده روی کاکتوس وجود دارد. گیاه مامیلاریا مقاوم بوده و بهترین گزینه برای دوستداران گل و گیاه و به خصوص کاکتوس محسوب می‌شود.کاکتوس‌ها در سطح بدنه خود ماده مومی شکل دارند که برای جلوگیری برای از دست دادن آب از طریق تعریق می‌شود.

 

اگر عاشق نگهداری از کاکتوس‌ها در خانه هستید با میهن کاکتوس همراه باشید تا رازهای نگهداری این کاکتوس زیبا را برای شما شرح دهیم:

 

آبیاری مناسب:
آبیاری را با توجه به میزان درجه حرارت، شرایط زیستی و محیطی و متغیر است اما سعی کنید در طول ماه‌های زمستان آبیاری را کمتر کنید و در تابستان بعد از خشک شدن خاک اقدام به آبیاری مجدد کنید.

 

خاک:
به خاک قلیایی علاقه‌مند است اما می‌توان از ترکیب ماسه کمپوست و پرلیت نیز برای مامیلاریا استفاده کرد. البته خاک‌های آماده و مخصوص کاکتوس در بازار نیز برای این نمونه مناسب است. توجه داشته باشید حتماً خاک شرایط زهکشی مناسبی داشته باشد.

 

نور:
مامیلاریا در فضای باز رشد می‌کند اما می‌تواند در خانه نیز پرورش یابد. برای این کار روشن‌ترین نقطه خانه را انتخاب کنید. البته از تابش شدید نور خورشید به خصوص در فصل تابستان  جلوگیری کنید. پشت پنجره‌های جنوبی  بهترین مکان برای نگهداری این کاکتوس‌ها در فصل تابستان می‌باشد زیرا سطح تابش نور خورشید در این فصل بسیار بالاست و تابش مستقیم گیاه را دچار آفتاب سوختگی می‌کند. اما درجه هوای مطلوب برای مامیلاریا هانیانا بین ۱۵ تا ۳۵ درجه سانتی‌گراد می‌باشد اما در دمای ۴- درجه سانتی‌گراد هم دوام می‌آورند. سعی کنید گیاه را از سرمای زمستان دور نگه دارید.

 

کود دهی (تغذیه):
از کوددهی هنگام استراحت گیاه زمستان خودداری کنید در بهار و تابستان کودهای دارای پتاسیم بالا و نیتروژن کم و هر یک یا دو ماه یک‌بار به صورت محلول در آب استفاده کنید.

 

زمان گلدهی:
برای ترغیب  کاکتوس به گل دهی بهتر، اجازه دهید یک دوره سرما را به خوبی گذرانده، همچنین آبیاری را به حداقل برسانید. گلدهی در اواخر زمستان و اوایل بهار روی می‌دهد. سر هر ستون گل‌هایی به رنگ بنفش متمایل به صورتی ظاهر می‌شود که بسیار زیبا و چشم نواز است

 

تکثیر:
برای تکثیر این گیاه می‌توانید از بذر گیاه و یا قلمه زدن استفاده کنید. این کاکتوس به راحتی جوانه میزند و رشد سریع دارد. به منظور قلمه زدن در تابستان از ساقه اصلی یا گیاه مادری را بریده و در ماسه بکارید. بهتر است قلمه‌ها را در سایه قرار دهید تا خشک شود سپس اقدام به کاشت کنید. برای خرید بذر این گیاه اینجا کلیک کنید.

معرفی و نگهداری کاکتوس مامیلاریا هانیانا
مامیلاریا هانیانا گل زرد
مامیلاریا هانیانا
مامیلاریا هانیانا مو بلند

مامیلاریا هانیانا

کاکتوس هانیانا کاکتوس هانیانانویسنده: محدثه مفتاحی

منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
138 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها