پاسخ به سؤالات مهم کاکتوسی (بخش ششم)

پاسخ به سؤالات مهم کاکتوسی

در ادامه سری مقالات پاسخ به سؤالات مهم کاکتوسی در این بخش نیز سعی داریم به برخی از مشکلات و سؤالات در زمینه نگهداری کاکتوس‌ها و ساکولنت ها بپردازیم. اگر سؤالی برای شما پیش آمد که نتوانستید جواب آن را در سایت میهن کاکتوس پیدا کنید در زیر مقالات مطرح کنید تا به آنها پاسخ داده شود.

سوال: چرا کاکتوس میلیونها سال پیش برگ داشته؟

پاسخ: کاکتوس ها در ابتدا بسیار شبیه درختان بودند و دارای شاخه و برگ، ولی تغییرات اقلیمی باعث شده تنه های کاکتوس گوشتی شده و بتواند آب ذخیره کنید تا در زمانهای خشکی دوام بیاورد، برگ ها نیز برای کاهش تبخیر از بین رفت و عمل فتوسنتز در پوست کاکتوس انجام میشود. کاکتوس Leuenbergeria بسیار شبیه کاکتوس های اولیه می باشد که در زیر تصویر ان را مشاهده میکنید.

عکس Leuenbergeria که شبیه یک درخت واقعی است
کاکتوس Leuenbergeria

سؤال: دلیل رشد کم کاکتوس‌هایم چیست؟
پاسخ: کاکتوس‌ها در کل گیاهان کند رشد هستند ولی با فراهم کردن شرایط مطلوب مانند دمای مناسب، نور، آبیاری، خاک و سایر عوامل می‌توان رشد آنها را تسریع نمود. در مقالات قبلی درباره همه این شرایط توضیح داده شده است. همچنین برای کاکتوس کوچک می‌توان در فصل رشد از کود استفاده کرد.

سؤال: کاکتوس‌ها در چندسالگی گل می‌دهند؟
پاسخ: گلدهی کاکتوس در واریته های مختلف بسیار متفاوت است. بعضی از گونه‌ها ممکن است در یک یا دو سالگی گل بدهند  مانند انواع مامیلاریاها و نوتوها و بعضی دیگر ممکن است تا هفتاد سال برای به گل نشستن طول بکشد مانند بعضی گونه‌های سفالوسرئوس ها. آستروفیتوم ها از ۳-۴ سالگی ژیمنوها ۲-۴ سالگی ملو ۴ تا ۶ سالگی، اچینو گروزنی ۲۵ سالگی به سن گلدهی می‌رسند.

سؤال: چه کاکتوسی را باید پیوند بزنم؟
پاسخ: همه کاکتوس‌ها را می‌توان بر روی پایه مناسب پیوند زد. ولی پیوند زدن بیشتر برای تسریع رشد در گونه‌های کم رشد مانند آریوکارپوس یا به کاکتوس‌هایی که سریع دچار پوسیدگی ریشه می‌شوند استفاده می‌شود.

سؤال: بهترین زمان برای پیوند کاکتوس چه زمانی است؟
پاسخ: بهترین زمان برای پیوند زدن کاکتوس در فصل رشد گیاه می‌باشد. زمانی که آوندها آبدار هستند. برای اکثر کاکتوس‌ها این زمان بهار و تابستان می‌باشد.

سوال: بهترین و بدترین پایه برای پیوند کاکتوس‌ها چه واریته هایی می‌باشد؟
پاسخ: بهترین و بدترین پایه برای پیوند کاکتوس کدام گونه‌ها هستند؟ یکی از روش‌های تکثیر کاکتوس‌ها پیوند کردن می‌باشد از پیوند کردن برای افزایش رشد بعضی از گونه‌های کم رشد مانند آریوکارپوس ها یا سایر کاکتوس‌ها دیر رشد نیز استفاده می‌شود که آموزش پیوند زدن کاکتوس‌ها را می‌توانید در بخش مقالات آموزشی سایت میهن کاکتوس مطالعه کنید.
یکی از دغدغه‌های همیشگی پیوند زدن انتخاب پایه مناسب با پیوندک می‌باشد. برای پیوند زدن باید پایه‌ای متناسب با گیاه از نظر نوع و سایز انتخاب کرد. در دنیا از پایه‌های زیادی مانند میرتلو کاکتوس یا پایه آبی، پایه نقره‌ای، پایه هیلو سرئوس، سن پدرو، کلیستو، پرسیکیا و سایر پایه‌های استفاده می‌شود. که در زیر به بعضی از معایب و مزایای این پایه‌ها می‌پردازیم.

پایه پرسیکیا:
یکی از پایه‌های مناسب برای کاکتوس‌هایی با سن خیلی پایین است که می‌توان جوانه‌های با سن ۲ ماه به بالا را روی آن پیوند کرد از مزایای این پایه افزایش رشد کم شدن احتمال پوسیدگی پیوندک غذا رسانی بالا به پیوندک و مقاوم بودن خود پایه می‌توان اشاره کرد. از معایب آن می‌توان به عمر  کوتاه آن خم شدن در اثر سنگینی پیوندک و نمی‌توان مدت زیادی از آن استفاده کرد و بعد از بزرگ شدن پیوندک دوباره باید آن را بر روی پایه‌ای دیگر یا خاک برای ریشه دار کردن مجدد انتقال داد که در کاکتوس‌هایی مانند آریوکارپوس یه علت داشتن ریشه‌های غده‌ای ریشه دار کردن مجدد کار دشواری خواهد بود.

پیوند کاکتوس آریوکارپوس بر روی پرسکیا
پیوند کاکتوس آریوکارپوس بر روی پرسکیا

پایه هیلو سرئوس:
به جرات می‌توان گفت بدترین نوع پایه در میان تمامی پایه‌ها می‌باشد. و دلیل استفاده از آن رشد زیاد پایه، ارزان بودن و پیوند زدن راحت و همچنین تکثیر راحت این پایه می‌باشد. که امروزه به صورت گسترده در جهان استفاده می‌شود. به دلیل عدم هماهنگی میان پایه و پیوندک معمولاً سریعاً پوسیده شده و از بین می‌رود و این پوسیدگی به سرعت به پیوندک منتقل شده و باعث خرابی آن نیز خواهد شد. توصیه می‌شود از خرید کاکتوس‌ها بر روی پایه هیلوسرئوس یا همان پایه‌های سه گوش که بیشتر روی ژیمنوهای رنگی دیده می‌شود خودداری کنید زیرا عمر آنها در بهترین شرایط بیشتر از یک سال نخواهد بود.

پایه سه گوش
خراب شدن پایه هیلوسرئوس

 

آزتکیوم
پیوند آزتکیوم روی پایه هیلوسرئوس و خراب شدن آن

 

پایه کلیستو:
پایه کاکتوس کلیستو یکی از پایه‌هایی است که در ایران زیاد استفاده می‌شود از مزیت‌های آن ارزان بودن و راحتی در پیوند می‌باشد. از معایب آن پوسیدگی سریع، خم شدن در اثر سنگینی پیوندک و معمولاً هماهنگی بین پایه و پیوندک بسیار کم است از لحاظ نیاز آبی و خواب گیاه.

پایه آبی یا میرتلو:
بدون شک یکی از بهترین پایه‌ها برای کاکتوس‌ها می‌باشد، به راحتی می‌توان روی آن انواع گونه‌ها را پیوند زد، مقاومت بالایی دارد. از لحاظ تغذیه پیوندک بسیار عالی عمل می‌کند. باعث افزایش رشد و تسریع در گلدهی پیوندک می‌شود. از معایب آن می‌توان به پاجوش‌های زیادی که تولید می‌کند نام برد که به راحتی می‌توان آنها را حذف کرد.

پایه میرتلو یا پایه آبی
پایه میرتلو یا پایه آبی

پایه نقره‌ای و پایه تیغ سیاه:
این دو گونه همانند پایه آبی جز بهترین و مقاوم‌ترین گونه‌ها برای پیوند زدن می‌باشند. از پایه تیغ مشکی یا نقره‌ای می‌توان برای پیوندک‌های سنگین و کم رشد استفاده کرد.

پایه نقره ای
پایه نقره ای

کاکتوس سن پدرو
پایه کاکتوس سن پدرو

پایه افوربیا:
از پایه‌های افوربیا برای پیوند زدن انواع افوربیا ها استفاده می‌شود چون انواع افوربیا را نمی‌توان بر روی کاکتوس‌های دیگر پیوند کرد از بهترین پایه‌های افوربیا می‌توان به Euphorbia triangularis, Euphorbia confinalis, Euphorbia fimbriata و افوربیا میلی یا مرجان نام برد.

پاسخ به سؤالات مهم کاکتوسی (بخش اول)
پاسخ به سؤالات مهم کاکتوسی (بخش دوم)
پاسخ به سؤالات مهم کاکتوسی (بخش سوم)
پاسخ به سؤالات مهم کاکتوسی (بخش چهارم)
پاسخ به سؤالات مهم کاکتوسی (بخش پنجم)
پاسخ به سؤالات مهم کاکتوسی (بخش ششم)
پاسخ به سؤالات مهم کاکتوسی (بخش هفتم)

منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
40 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها