هرس ریشه کاکتوس‌ها و ساکولنت ها

هرس ریشه کاکتوس‌ها و ساکولنت ها

هرس ریشه کاکتوس‌ها و ساکولنت ها: گاهی اتفاق می افتد با وجود رعایت تمامی شرایط مانند نور، دما، خاک مناسب برای کاکتوس‌ها و ساکولنت ها، این گیاهان رشد زیادی ندارند. در چنین شرایطی باید ریشه را بررسی کنید. به دلیل محدود بودن محیط گلدان، ریشه این گیاهان گوشتی سریع دچار پوسیدگی می‌شوند. همچنین پس از مدتی ریشه تمام محیط گلدان را فرا می‌گیرد و ریشه‌های جدید که وظیفه دریافت مواد غذایی و آب را بر عهده دارند ساخته نمی‌شوند و به اصطلاح ریشه‌ها چوبی می‌شوند.

 

هرس ریشه چیست؟
منظور از هرس ریشه حذف ریشه‌های پوسیده و قدیمی جهت تولید ریشه‌های جوان که قدرت جذب بالایی دارند.

 

مزایای هرس ریشه در کاکتوس و ساکولنت:
در صورتی که ریشه گیاه شما دارای پوسیدگی باشد به مرور این پوسیدگی گسترش پیدا کرده و به‌زودی تنه گیاه را دچار پوسیدگی و در نتیجه مرگ گیاه خواهد شد. با حذف ریشه‌های پوسیده در هنگام تعویض گلدان یا خاک کاکتوس‌ها و ساکولنت و هر گیاه دیگری می‌توان از گسترش پوسیدگی جلوگیری کرد. از مزایای دیگر هرس ریشه افزایش رشد گیاه می‌باشد. پس از حذف ریشه‌های قدیمی که دیگر توان جذب بالای آب و مواد غذایی را ندارند، ریشه‌های جدید به وجود می‌آید که می‌تواند با افزایش جذب مواد غذایی از خاک باعث افزایش رشد و سلامت گیاه شما شود.

.

زمان هرس ریشه کاکتوس ها و ساکولنت ها:
بهترین زمان برای هرس ریشه هنگام تعویض گلدان یا خاک می باشد. بهتر است تعویض گلدان قبل از شروع فصل رشد انجام شود. همچنین در کاکتوس ها و ساکولنت هایی که مشکوک به پوسیدگی ریشه شدید هستند هر چه سریعتر هرس ریشه انجام شود. همچنین بهتر است هرس ریشه در گیاهانی که ریشه آنها از ته گلدان خارج شده است انجام شود...

 

آموزش هرس ریشه:
پس از خارج کردن گیاه از گلدان ریشه های پوسیده و قدیمی را حذف کنید، توجه داشته باشید ریشه های اصلی را نباید هرس کنید بخصوص در کاکتوس ها و ساکولنت هایی که دارای ریشه غده ای هستند نباید ریشه های اصلی را هرس کرد. در صورتی که گیاه شما دارای پوسیدگی زیاد ریشه هست، پس از هرس کردن ریشه را با سموم قارچکش شستشو داده و بعد از چند روز در خاک جدید کاشته شود. ریشه کاکتوس ها و ساکولنت ها بسیار مستعد پوسیدگی هستند از این رو باید از خاک های ماسه ای با تخلخل بالا استفاده کنید و از آبیاری زیاد آنها خوددرای شود.

.

در هنگام تعویض خاک کاکتوس ها و ساکولنت ها خاک های چسبیده به ریشه را به گونه ای که به ریشه های اصلی آسیبی نرساند جدا کنید.

 

گیاهانی که تازه گلدان آنها تعویض می شود را در هفته های اول در معرض شدید نور آفتاب قرار ندهید تا گیاه دچار کم آبی و سوختگی نگردد.

 

به کاکتوس ها و ساکولنت هایی که هرس ریشه شده اند تا یک ماه بهتر است کود ندهید.

 

هرس ریشه در برخی گیاهان مثل آدنیوم برای زیبایی و فرم دهی نیز استفاده می شود. برای مطالعه مقاله کامل این نوع هرس اینجا کلیک کنید.

 

پس میتوان نتیجه گرفت هرس ریشه های کاکتوس ها و ساکولنت ها امری ضروری می باشد و باعث افزایش عمر و افزایش رشد گیاهان می شود.

هرس ریشه کاکتوس‌ها چیست؟هرس ریشه کاکتوس‌ها چیست؟

هرس ریشه کاکتوس‌ها و ساکولنت ها
تولید ریشه های جدید پس از هرس ریشه ساکولنت

هرس ریشه کاکتوس‌ها و ساکولنت ها هرس ریشه کاکتوس‌ها و ساکولنت ها

منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
66 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها