آموزش تهیه خاک هلندی برای گل‌های آپارتمانی

آموزش تهیه خاک هلندی برای گل‌های آپارتمانی

آموزش تهیه خاک هلندی برای گل‌های آپارتمانی و ترکیب خاک مناسب برای گیاهان آپارتمانی: در این مقاله قصد داریم یک‌نوع خاک معرفی کنیم که شما خودتان می‌توانید آن را تهیه کرده و درست کنید. هر گیاهی به نوع خاصی از خاک نیاز دارد اما این خاکی که معرفی می‌شود تقریباً برای بیشتر گیاهان آپارتمانی مناسب می‌باشد. گیاهان آپارتمانی و زینتی به خاکی سبک با زهکشی خوب نیاز دارند که آب را به راحتی از خود عبور دهد و همچنین به خاکی نیاز دارند تا رطوبت را به خوبی حفظ کند. البته شاید هیچ ترکیب خاکی صد در صد عالی نباشد و دارای نکات ضعف و قوتی باشد.

 

ترکیب خاکی که در این مقاله معرفی می‌کنیم به خاک هلندی معروف می‌باشد و به طور آماده و در اکثر فروشگاه‌ها به فروش می‌رسد اما وقتی خودتان خاکی را ترکیب کنید هم از ترکیب و کیفیت آن اطمینان دارید و هم‌حس دل انگیزی به شما می‌دهد. این ترکیب خاک برای اکثر گل‌های آپارتمانی مانند کاج مطبق، حسن یوسف، قاشقی، زنبق، گل سنگ، پتوس، گل کاغذی، دیفن باخیا، گندمی، سانسوریا، بامبو، شفلرا، برگ بیدی، گل عروس، گل رز، بونسای ها و سایر گل‌های آپارتمانی بسیار مناسب می‌باشد اگر صیفی جات مانند خیار، گوجه یا فلفل و سبزی جات را در گلدان کاشت می‌کنید می‌توانید از همین ترکیب خاک استفاده نمایید.

 

در این خاک از ۳ نوع خاک که خاک با کیفیتی هستند استفاده شده که درباره آن‌ها یک به یک توضیح مختصری خواهیم داد.

 

۱_ پیت ماس:
خیلی‌ها این خاک را می‌شناسید و می‌توان گفت این خاک یکی از با کیفیت‌ترین خاک در بین خاک‌ها می‌باشد که از آن برای کاشت بذر و تکثیر گیاهان زینتی استفاده فراوانی می‌شود. پیت ماس با توجه به بافتی که دارد رطوبت را در خود حفظ می‌کند و همچنین این خاک مواد املاحی و معدنی خوبی را داراست که برای تغذیه گیاه مناسب می‌باشد. برای مطالعه مقاله کامل در مورد پیت ماس اینجا کلیک کنید.

 

۲_ کوکوپیت: 
کوکوپیت نیز یک نوع خاک معروف است که در بازار به راحتی یافت می‌شود. این خاک نیز مانند پیت ماس بافتی دارد که باعث حفظ رطوبت می‌شود اما بر خلاف پیت ماس مواد معدنی در آن وجود نداشته و به گونه‌ای خاک فقیر به حساب می‌آید پس نمی‌توان به تنهایی از آن برای گیاهان استفاده کرد. برای مطالعه مقاله کامل در مورد کوکوپیت اینجا کلیک کنید.

 

۳_ پرلیت: 
پرلیت همان دانه‌های سبک معدنی هستند که به رنگ سفید بوده و در سه نوع دانه ریز، متوسط و درشت تولید شده و به فروش می‌رسند. سعی کنید از پرلیت دانه ریز یا متوسط برای این ترکیب استفاده کنید. پرلیت در بافت خاک فاصله ایجاد می‌کند و باعث زهکشی بهتر خاک می‌شود. پرلیت رطوبت را به خوبی جذب می‌کند و به تدریج این رطوبت را در خاک آزاد می‌کند. همچنین پرلیت به علت وزن سبکی که دارد باعث سبک‌تر شدن خاک می‌شود.

 

ترکیب این سه نوع خاک یک خاک با کیفیت عالی را به ارمغان می‌آورد که به آن خاک هلندی میگویند. این خاک برای گیاهان آپارتمانی مناسب می‌باشد. برای ترکیب می‌توانید درصدهای مختلف را امتحان کنید تا به نتیجه مطلوب برسید. به عنوان مثال می‌توانید ۳۵ درصد کوکوپیت ۳۵ درصد پیت ماس و ۳۰ درصد پرلیت را باهم مخلوط کنید. حالا اگر می‌خواهید تست کنید که خاک شما خوب شده و ترکیب آن درست بوده می‌توانید به روش زیر عمل کنید.

 

یک مشت از خاک را برداشته و با یک اسپری آب آن را مرطوب کنید تا کمی خیس شود، سپس خاک را درون مشت خود محکم فشار دهید تا فشرده شود، سپس چند ثانیه صبر کنید و مشت خود را باز کنید، اگر خاک فشرده باقی ماند خاک شما زهکشی خوبی ندارد و مناسب نیست اما اگر به حالت اول بازگشت و پخش شد زهکشی مناسبی داشته و آماده استفاده می‌باشد. اگر احساس کردید زهکشی خاک کم می‌باشد و حالت فشرده باقی می‌ماند کمی میزان کوکوپیت و پیت ماس را کمتر کنید و میزان پرلیت را بیشتر کنید و سپس مجدداً امتحان کنید و این کار را با درصدهای گوناگون انجام دهید تا به نتیجه مطلوب برسید.

 

استفاده از مقداری ورمی کمپوست باعث غنی‌تر شدن خاک می‌شود و به کیفیت آن افزوده می‌شود. می‌توانید به مقدار ۱۰ درصد به این ترکیب ورمی کمپوست اضافه کنید که البته به دلخواه بوده و ضرورتی ندارد اما کیفیت خاک را بیشتر می‌کند.

 

هر سال در زمان رشد گیاهان از کودهای مخصوص استفاده کنید تا رشد بیشتری داشته باشند. از این ترکیب خاک میتوان برای کاشت انواع بذر و قلمه نیز استفاده کرد.

 

اگر تجربه‌ای در زمینه ترکیب این نوع خاک دارید در قسمت نظرات به اشتراک بزارید تا ما و دوستان از تجربه شما استفاده کنیم.

آموزش تهیه خاک هلندی برای گل‌های آپارتمانی خاک کاج مطبق آموزش تهیه خاک هلندی برای گل‌های آپارتمانی آموزش تهیه خاک هلندی برای گل‌های آپارتمانی آموزش تهیه خاک هلندی برای گل‌های آپارتمانی آموزش تهیه خاک هلندی برای گل‌های آپارتمانی آموزش تهیه خاک هلندی برای گل‌های آپارتمانی آموزش تهیه خاک هلندی برای گل‌های آپارتمانی آموزش تهیه خاک هلندی برای گل‌های آپارتمانی

نویسنده: محمد نورعلی
منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مقالات مشابه

64 دیدگاه برای “آموزش تهیه خاک هلندی برای گل‌های آپارتمانی

 1. لیلی سهم گفته:

  من مدتهاست که از یه همچین ترکیبی برای اکثر گیاهام استفاده میکنم و بنظر میاد برای اکثر گیاهان آپارتمانی مناسب باشه.از ترکیب پیت ماس سیاه و باکیفیت استفاده میکنم با نصف اون مقدار خاک مخصوص گیاهان آپارتمانی از یه مارک معتبر(که اکثرشون عمدتا حاوی کوکوپیتن) به همراه مقادیر زیادی پرلیت(ترکیب پرلیت ریز و خیلی درشت) و کمی ورمی کمپوست و زغال خرد شده.اگه گیاهی که میکارم رطوبت دوست باشه کمی ورمی کولیت هم اضافه میکنم.تو این مدت به این نتیجه رسیدم که بهتره مقدار پرلیت خیلی بیشتر از چیزی باشه که تو خاکهای آماده می بینیم

 2. علی گفته:

  سلام این دوتا خاک باهم قاتی کنم برای تکثیر سنسوریا خوب
  وچرا اب داخل خاک میمونی باید چیکار کنم
  ایا با ماسه ساخت مان سازی میشه زهر کش خاک را بهتر کنم

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، برای گیاه بالغ میتونید استفاده کنید زهکش گلدان حتما باید باز باشه وموقع ابیاری اب اضافی بلافاصله از زهکش گلدان خارج بشه اگر ماسه شسته دارید میتونید مقداری داخل این دو ترکیب اضافه کنید تا متخلخل بشه. برای زهکش گلدان هم میتونید از ماسه درشتر استفاده کنید.

    • کارشناس 2 گفته:

     خاک سانسوریا بهتر هست متخلخل وسنگین باشه مقداری ماسه شسته ترکیب کنید بهتر خواهد بود.

      • کارشناس 1 گفته:

       بله برای اطمینان کامل از الودگی ریشه باید ریشه ها رو از خاک خارج وبررسی کنید.

       • علی گفته:

        بخشید من یک سانسوریا دارم خاک و ریشه گیاه دوجرار شپشک شود
        من خاک گلدان و گل ها را شوست شو دادم و جک کردم که هیج هشری در ریشه نیست بعد خاک جدید و گلدان جدید جایگزین کردم
        ممکن بازم شپشک وجود داشته باش

        • کارشناس 2 گفته:

         سلام، بهتر هست بعد از کاشت یک بار هم با محلول حشره کش ابیاری وسمپاشی کنید.

   • کارشناس 2 گفته:

    سلام، میتونید ترکیب کنید ولی بهتر هست ماسه شسته هم مقداری بهش اضافه کنید تا متخلخل بشه.

 3. محسن گفته:

  درود بر شما
  وقت بخیر
  لطفا اگر ممکنه برای سانسوریا ، زاموفیلیا ، فیلودندرون و آگلونما ترکیب خوب معرفی کنید.
  پیت ماس ، کوکوپیت و پرلیت رو دارم
  ضمنا آگلونما پاتایا بعد از تعویض گلدان و خاک به علت نامرغوب بودن خاک تعداد زیادی کرم داخلش بود و شدیدا خاک چسبنده بود که با ترکیب مساوی از کوکوپیت ، پیت ماس و پرلیت جایگزین شد ، اما شدیدا برگ ها در حال لک شدن و خشک شدن هستند.
  بیشتر از لبه ها سروع میشه و بعضی برگ ها نصفش خشک شده

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، خاک سانسوریا باید سنگین ومتخلخل باشه واب رو مدت زمان زیادی حفظ نکنه، میتونید از ترکیب خاک کاکتوسها براش استفاده کنید، برای زاموفولیا ودو گیاه دیگه خاکشون باید سبک ومتخلخل باشه از همین ترکیب که فرمودید میتونید استفاده کنید، برای راهنمایی بهتر شرایط نگهداری رو بفرمایید وعکس واضح از گیاه وبرگها بفرستید.

دیدگاه‌ها بسته شده است.