آموزش روش صحیح هرس گل کاغذی

آموزش روش صحیح هرس گل کاغذی: هرس گل کاغذی به چند منظور انجام می‌شود. برای جلوگیری از رشد بی‌رویه، شکل دادن به گل کاغذی، افزایش گلدهی و ساخت بونسای گل کاغذی را هرس می‌کنند. همچنین هرس شاخه‌های بریده. بهترین زمان برای هرس گل کاغذی اواخر زمستان می‌باشد. بهتر است تمامی شاخه‌های خشک شده را مرتب هرس کنید.

 

موضوعاتی که در این مقاله به آنها پرداخته خواهد شد:

  1. بهترین فصل برای هرس گل کاغذی؟
  2. روش صحیح بریدن شاخه های گل کاغذی
  3. افزایش گلدهی گل کاغذی با هرس کردن
  4. نحوه هرس گل کاغذی

در عمل هرس می‌توان کل یک شاخه و یا قسمتی از آن را حذف نمود و این بستگی به هدف عمل هرس دارد. به عنوان مثال اگر شاخه‌ای شکل کلی یک گیاه را بر هم زده است و خارج از شکل مورد نظر رشد می‌کند می‌توان تمامی آن را قطع کرد و یا اگر مرکز گیاه شلوغ شده است می‌توان قسمتی از شاخه را که باعث این تراکم و شلوغی شده است را قطع نمود.

 

همچنین به‌منظور جلوگیری از بلند شدن بیش‌از اندازه شاخه‌ها و داشتن گل کاغذی که شکل بوته‌ای داشته باشد تا درختچه، می‌توان شاخه‌های جوان گیاه را سرزنی کرد. اما اگر خواهان گیاهی بلندقامت هستید عمل سرزنی را انجام ندهید بلکه شاخه‌هایی که در قسمت پایین گیاه است از نزدیکی شاخه اصلی قطع کنید تا رشد شاخه‌های بالایی تحریک شود.

 

جداسازی شاخه‌های شکسته و بیمار را در هر زمان از سال می‌توان انجام داد و عملیات هرس را بهتر است بعد از اتمام دوره گلدهی و یا در شروع دوره استراحت گیاه و یا در ابتدای فصل بهار انجام شود.

 

یکی دیگر از مواردی که در مورد نحوه گلدهی گل کاغذی باید به آن توجه کرد این است که اصولاً گیاه گل کاغذی بر روی شاخه‌های کوتاه (شاخه‌هایی به طول ۵۰-۴۰ سانتیمتر) جدید و یک‌ساله گل می‌دهد، بنابراین شاخه‌های قدیمی را که بیش از اندازه بلند شده‌اند می‌بایست در فصل پاییز و بعد از اتمام فصل گلدهی هرس کرد این کار باعث تولید شاخه‌های جدید و در نتیجه افزایش گلدهی گیاه برای فصل بعد خواهد شد.

 

در طی فصل رشد نیز می‌توان با عمل هرس گلدهی بیشتر گیاه را تحریک کرد. بدین صورت که می‌توان هر ماه یک مرتبه نسبت به قطع نوک ساقه‌هایی که گلدهی آنان به اتمام رسیده است اقدام کرد. بدین صورت که نوک ساقه را به همراه مقداری از طول ساقه قطع کرد تا رشد شاخه‌های جوان و در نتیجه گلدهی در همان فصل تحریک شود.

 

به عنوان مثال تصور کنید که نوک ساقه که دارای گل بوده است حدود ۱۵ سانتیمتر طول داشته است. این ۱۵ سانتیمتر را به همراه حدود ۷-۶ سانتیمتر از چوب ماقبل آن می‌بایست قطع کرد.

 

برای هرس کردن گل کاغذی بهتر است از قیچی باغبانی استریل استفاده کنید. از شاخه های چوبی بریده شده میتوانید به عنوان قلمه استفاده کنید. برای آموزش قلمه زدن گل کاغذی اینجا کلیک کنید.

آموزش روش صحیح هرس گل کاغذی آموزش روش صحیح هرس گل کاغذی آموزش روش صحیح هرس گل کاغذی آموزش روش صحیح هرس گل کاغذی آموزش روش صحیح هرس گل کاغذی آموزش روش صحیح هرس گل کاغذی آموزش روش صحیح هرس گل کاغذی

منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
30 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها