آیا گیاهان مغز دارند؟

آیا گیاهان مغز دارند؟

آیا می‌دانستید که درختان و سایر گیاهان مغز دارند، از خود دفاع می‌کنند، می‌شنوند، می‌تپند و به یکدیگر پیام می‌فرستند؟

ارتباط برقرار می‌کنند؟

به گفته پیتر ولبن، کارشناس جنگل، درختان می‌توانند اعضا خانواده خود را تشخیص دهند و درخت مادر با لمس ریشه‌ها می‌فهمد کدام نهال از تبار او است.
درختان از نونهال‌های خود مراقبت می‌کنند و با ترشح ترکیبات قندی حافظه خود را به آنها منتقل می‌کنند.

 

درختان می‌شنود؟

شواهدی هست که گیاهان می‌شنوند. “رشادی” گیاهی است که وقتی کرم ابریشم برگ‌هایش می‌خورد، از صدای خوردن متوجه می‌شوند و با ترشح مواد شیمیایی از خود دفاع می‌کند. اما همین گیاه صدای باد یا صداهای بی ضرر را نادیده می‌گیرد.

جریان خون در درختان

آب برای درخت و گیاهان مانند خون برای انسان است. مثل قلب ما که خون را پمپ می‌کند، درختان هم آب را در تمام اندام‌های خود پمپ می‌کنند و بجای دقیقه‌ای ۶۰ تا ۹۰ بار، هر چند ساعت یک مرتبه آب در اندام‌های درخت به جریان می افتد.

به یکدیگر پیام می‌فرستند؟

ارتباط درختان شامل ارسال پیام هشدار به یکدیگر نیز هست. وقتی که درختی دچار آفت می‌شود، یا کمبود آب را احساس می‌کند، دیگران را از طریق شبکه ریشه‌ای مطلع می‌کند.

آیا درختان درد هم می‌کشند؟

فعلاً به طور دقیق اثبات نشده ولی با این شرایطی که توضیح داده شد به احتمال خیلی زیاد آنها درد را نیز احساس می‌کنند.

آیا گیاهان مغز دارند؟

آیا گل‌های آپارتمانی و کاکتوس‌ها هم می‌توانند بشنوند، حس کنند و ارتباط برقرار کنند؟

بله به احتمال بسیار زیاد تمامی گیاهان دارای این شرایط گفته شده هستند. شاید کاکتوسها و سایر گیاهان آپارتمانی هم مانند سایر گیاهان به محیط اطراف واکنش نشان می‌دهند، ممکن است بشنوند، حس کنند و با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

آیا گیاهان مغز دارند؟

هر چیزی که بتواند یاد بگیرد، حس کند، ارتباط برقرار کند و بشود مغز دارد. البته هنوز مطالعات زیادی لازم است تا بتوانیم از نحوه عملکرد و واکنش گیاهان اطلاعات کاملی به دست بیاوریم.

ممکن است بپرسید پس چرا ما متوجه واکنش گیاهان به محیط اطراف نمی‌شویم؟

چون گیاهان هزاران بار کندتر از جانوران به محیط عکس‌العمل نشان می‌دهند. به گفته پیتر ولبن، کارشناس جنگل، هر یک از درختان و گیاهان دارای شخصیت و حالات خاص خود هستند. پس این موجودات باهوش و پیشرفته را دست کم نگیریم.

 

منبع: بی بی سی
ویرایش شده در میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
25 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها