اصطلاح پایه پیوند کاکتوس چیست؟

اصطلاح پایه پیوند کاکتوس چیست؟

اصطلاح پایه پیوند کاکتوس چیست؟ هر زمان که اسم پیوند کاکتوس به زبان می‌آید اصلی‌ترین جز آن یعنی پایه پیوند از اهمیت بسیاری برخوردار خواهد بود. پایه پیوند به کاکتوسی گفته می‌شود که به عنوان پایه و حمال یک کاکتوس دیگر (پیوندک) مورد استفاده قرار می‌گیرد و تنها وظیفه رشد و بزرگ کردن پیوندک را بر عهده دارد.

اغلب وقتی نام پایه پیوند می‌آید ذهنمان به سمت پایه‌های ستونی می‌رود که این موضوع اشتباه است هر کاکتوسی چه گرد، چه ستونی و چه راکتی می‌تواند به عنوان پایه پیوند استفاده شود به شرط اینکه بتواند پیوندک مورد نظر را رشد دهد و بزرگ کند.

اغلب ما پایه‌های پیوند را با میرتلو،نقره‌ای، تریکو و پرسیکا می‌شناسیم که این اشتباه است کاکتوس‌هایی نظیر اپونتیا، فرو، اچینو گروزنی، اچینوپسیس و یا سایر کاکتوس‌های ستونی و گرد دیگر هم که رشد سریع و هم مقاومت کافی داشته باشند می‌توانند به عنوان پایه پیوند استفاده شوند.

حال سؤال پیش می‌آید که چرا اغلب از پایه‌هایی مانند نقره‌ای و میرتلو و تیغ مشکی برای پیوند استفاده می‌شود و سایر کاکتوس‌های نام برده شده برای پیوند استفاده نمی‌شوند؟

اهمیت رشد ستونی در پایه های پیوند باعث ترغیب تولیدکنندگان کاکتوس های پیوندی برای استفاده از این پایه‌ها شده است این پایه ها به علت رشد ستونی که دارند به راحتی قابل تکثیر و ازدیاد هستند و همچنین چون رشد به نسبت بالاتری نسبت به کاکتوس های گرد دارند کارایی بالا تری برای پیوند دارند اما این موضوع دلیل خوب و عالی بودن پایه‌های پیوند نیست هر کدام از پایه های نامبرده شده دارای نقاط قوت و ضعفی هستند که شناخت این نقاط قوت و ضعف ما را در انتخاب پایه مناسب برای پیوند راهنمایی خواهد کرد.

از طرفی کاکتوس های مورد استفاده برای پایه پیوند باید به مقدار زیاد موجود باشند برخی از واریته های بسیار برای پایه پیوند مناسب است ولی چون در کشور ایران به دلایل مختلف این پایه ها کمتر وجود دارد معمولا به عنوان پایه پیوند شناخته نشده اند.

برای پیوند زدن کاکتوس ها از پایه های مناسب استفاده کنید. سایز پایه و پیوندک باید همخوانی داشته باشد، همچنین از پایه هایی عاری از بیماری و پوسیدگی استفاده کنید. هر چقدر پایه ریشه های سالمی داشته باشد مواد غذایی بیشتری به پیوندک خواهد رسید و در نتیجه پیوندک رشد بیشتری خواهد داشت.

اصطلاح پایه پیوند کاکتوس چیست؟

اصطلاح پایه پیوند کاکتوس چیست؟

برای خرید بذر پایه نقره ای اینجا کلیک کنید.
برای خرید بذر پایه آبی اینجا کلیک کنید.
برای خرید بذر پایه سن پدرو اینجا کلیک کنید.
برای خرید بذر پایه سرئوس پرویانوس اینجا کلیک کنید.

نویسنده: hamid-ma99
منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

پیشنهاد خرید

2 دیدگاه برای “اصطلاح پایه پیوند کاکتوس چیست؟

 1. محمد گفته:

  سلام برای اوبلمانیا بهترین پایه پیوند چیه ؟
  الان روی پایه میرتلو هستش . کی پایه شو تعویض کنم؟
  باتشکر

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، اگر پایه مشکلی نداره میتونید روی همون پایه نگهداری کنید،میرتلو پایه مناسبی برای رشد این گونه کاکتوس هست.

دیدگاه‌ها بسته شده است.