بن سای یا بونسای چیست؟

بن سای یا بونسای چیست؟

بن سای یا بونسای چیست؟ بسیاری از دوستان فکر می‌کنند که بونسای(bonsai) یک نوع گیاه است که بذر خاصی دارد و خود به خود به بونسای تبدیل می‌شود. باید گفت که بونسای گیاه خاصی نیست و فقط نوعی تربیت گیاهان به شمار می‌رود. یعنی شما شکل و فرم گیاه خودتان را با یک سری شرایط خاص می‌توانید درست کنید.

بونسای یعنی بتوانید گیاه و درختچه را همان گونه که در طبیعت رشد می‌کند و شکل می‌گیرد شما در گلدان یا باغچه خود پرورش دهید. بونسای ها گیاهان و درختچه‌هایی هستند که با تربیت خاص و روش‌های مخصوص مانند درختان صد ساله و سن بالا در طبیعت می‌شوند و جلوه بسیار زیبایی از خود نشان می‌دهند. این گیاهان باید دقیقاً مانند درختان و گیاهانی شوند که انگار ده‌ها و صدها سال است که از سن آن‌ها می‌گذرد.

 

تاریخ این نوع تربیت گیاهان از زمان‌های قدیم در کشور ژاپن سرچشمه می‌گیرد. حتی امروزه کشورهای ژاپن، چین و تایلند از کشورهای موفق در پرورش بونسای می‌باشند و نوعی صادرات و اقتصاد مهمی برای این کشورها می‌باشد.

 

برای تربیت بونسای نیازمند زمان و زحمت فراوانی است و با استفاده از روش‌های خاص می‌توان انواع گیاهان را به صورت بونسای تربیت کرد و باید گفت که کار یک شبه نیست و زمان بسیار زیادی صرف خود می‌کند.

 

بونسای ها قد و ارتفاع کمی دارند ولی شکل و فرم بسیار زیبایی دارند و تنه آن‌ها بسیار درشت و پیر می‌شود که به گونه‌ای یک گیاه پیر و سن بالا را به صورت کوچک در گلدان کوچک به نمایش می‌گذارد.

بن سای یا بونسای چیست؟
پرورش بونسای نیازمند سلیقه بالا، صبر و حوصله فراوان و آموزش‌های فراوان است.

 

این نوع گیاهان را از طریق هرس کردن شاخه و ریشه پیر و چروکیده می‌کنند و رشد قدی آن را کم کرده و رشد عرضی (کلفتی تنه) آن را افزایش می‌دهند. شاخه‌های جوان را که هنوز چوبی و سفت نشده و حالت مخصوصی نگرفته‌اند را با استفاده از سیم‌های مفتول می‌بندد و به شکل دلخواه خودشان به آن‌ها فرم و ظاهر می‌دهند.

 

امروزه بسیاری از فروشگاه‌ها هستند که بذر گیاهانی را با این ادعا که بذر بونسای است به مشتریان خود می‌فروشند. باید گفت که هیچ بذر بونسایی وجود ندارد و گول این نوع شرکت‌های تجاری را نخورید. اکثر گیاهان را می‌توان به بونسای تبدیل کرد اما برخی از آن‌ها بسیار زیباتر و معروف‌تر هستند.

 

بونسای ها به دو نوع گیاهان بیرونی و گیاهان آپارتمانی تقسیم‌میشوند. بونسای هایی که برای آب و هوای بیرون از خانه هستند را نمی‌توان در خانه نگهداری کرد و زود از بین می‌روند.

 

برای تربیت بونسای یا خرید آن حتماً از نیاز آب و هوایی و شرایط مورد نیاز آن گیاه اطلاعاتی کسب کنید. بونسایی را بخرید یا پرورش دهید که مناسب آب و هوای منطقه زندگی شما باشد و در غیر این صورت زمان و وقتی‌که

 

برای تربیت آن و یا هزینه‌ای که برای خرید آن صرف کرده‌اید هدر می‌رود.
آموزش تربیت بونسای بسیار زیاد و طولانی بوده که در یک مقاله نمی‌توان آن را توضیح داد اما نمی‌توان گفت کارنشدنی و غیر ممکنی است. در مقالات بعدی روش‌های تربیت بونسای یا نگهداری از آن هارا هنگام خریداری توضیح می‌دهیم.

بن سای یا بونسای چیست؟ بن سای یا بونسای چیست؟ بن سای یا بونسای چیست؟ بن سای یا بونسای چیست؟ بن سای یا بونسای چیست؟ بن سای یا بونسای چیست؟
نویسنده: محمد نورعلی
منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
28 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها